Cuma, Temmuz 1, 2022

Bu ilanın süresi dolmuştur / This announcement has expired

Ödüllü UNESCO Fotoğraf Yarışması Başvuruları Açıldı

ÖDÜLLÜ UNESCO FOTOĞRAF YARIŞMASI

Geleneksel Sanatlar Derneği’nin ev sahipliğinde, TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle gerçekleştirilen UNESCO Somut Olmayan Türk Kültürü Mirası Fotoğraf Yarışması başvuruları başladı. UNESCO’nun miras listesinde yer alan Karagöz, Nevruz, geleneksel yemekler, nazar boncuğu gibi Türk kültürünü yansıtan birçok unsurun fotoğraflarını 15 Haziran’a kadar Geleneksel Sanatlar Derneği’ne göndererek yarışmaya katılabilirsiniz.

Türkiye, kadim gelenekleri ve kültürel ögeleriyle UNESCO’nun en zengin miras listesine sahip ülkeleri arasında yer alıyor. Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’nde geleneksel sanatlar ve zanaatlar, doğa ve evrenle ilgili bilgi ve uygulamalar, toplumsal ritüel ve şölenler gibi birçok alandan unsur fotoğraf yarışmasının konusunu içeriyor.

Unesco 2003 Somut Olmayan Kültürel Miras Sözleşmesi kapsamında ülkemiz tarafından listeye eklenen Meddahlık Geleneği, Mevlevi Sema Törenleri, Âşıklık GeleneğiKaragöz, Nevruz, Geleneksel Sohbet Toplantıları (Yaren, Barana, Sıra Geceleri ve diğer) Alevi-Bektaşi Ritüeli Semah, Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali, Geleneksel Tören Keşkeği, Mesir Macunu Festivali, Türk Kahvesi ve GeleneğiEbru, İnce Ekmek Yapımı ve Paylaşımı Geleneği: Lavaş, Katrıma, Jupka, Yufka, Geleneksel Çini Sanatı, Bahar Bayramı Hıdırellez, Dede Korkut-Korkut Ata Mirası: Kültürü, Efsaneleri ve Müziği, Geleneksel Türk Okçuluğu, Minyatür Sanatı, Geleneksel zekâ ve strateji oyunu: Mangala, Hüsn-i Hat, Türkiye’de İslam Sanatında Geleneksel Güzel Yazı, Islık Dili bu unsurların arasında sayılabilir.

Yukarıda belirtilen unsurların fotoğrafları seçici kurul tarafından değerlendirilip, 100 adet eser dijital platformda sergilenecektir.

Türk kültürünün tanıtılması ve gelecek nesillere aktarılması noktasında önemli bir yere sahip olan bu yarışmaya 18 yaş üstü her yaştan katılımcı, en fazla üç adet fotoğrafı ile ücretsiz olarak başvurabilir.

Fotoğrafı sergilenmeye hak kazanmış ilk 25 katılımcıya 2.000,00 TL, sonraki 25 katılımcıya 500,00 TL para ödülü verilecektir.

Fotoğraflar, JPG/JPEG formatında, en az 300 DPI çözünürlükte, 8-12 sıkıştırma kalitesinde kaydedilmeli ve wetransfer aracılığıyla bilgi@gelenekselsanatlar.org mail adresine başvuru süresi içinde gönderilmelidir.

Yarışmanın ayrıntılarına ve şartnamesine Geleneksel Sanatlar Derneği’nin gelenekselsanatlar.org web adresinden ulaşılabilir.

 

(Visited 648 times, 1 visits today)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz