Perşembe, Ekim 28, 2021

Öğrenciler için 5 Adımda Yurt Dışı Burs Bulma Rehberi

Günümüzde gelişen teknoloji, ülkeler arası rahat ulaşım imkanı ve büyüyen ekonomi öğrencilerin dünyanın farklı ülkelerinde eğitim almasına olanak sağlar. Bugün yurtdışı eğitim almak isteyen uluslararası öğrenci sayısı giderek artarken, Türk öğrenciler arasında da popülerliği yaygınlaşmaktadır. Bunun en önemli nedenleri arasında yurtdışında uluslarası geçerliliğe sahip bir diploma kazanma, dünyanın en prestijli üniversitelerinde eğitim alma, araştırma imkanlarından faydalanma, İngilizcenizi geliştirme ile yeni kültürleri ve insanları tanımayı sayabiliriz. Bu açıdan öğrenciler özellikle gidecekleri ülkeyi seçme konusunda oldukça kararasız kalırlar. Zira bu beraberinde o ülkede mezuniyetten sonra kalma, çalışma ve yaşam koşulları ile burs imkanları hakkında da bilginiz olmasını gerektirir.

Yurtdışında okumanın beraberinde getireceği masrafları en aza indirgemenin yolu başvuracağınız üniversitenin ya da gideceğiniz ülkenin size sağlayacağı burs imkanları olup olmadığını kontrol etmektir. Dünya çapında yüksek kaliteli eğitim veren çoğu ülke, akademik başarıya sahip genç yetenekleri ülkelerine çekmek için burslarla öğrencileri desteklerken, üniversitelerde yabancı öğrenci sayısını artırmaya yönelik lisans ve lisansüstü derecelerde finansal yardımlar sunar. Yazımızda yurtdışı eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için 5 adımda kolay burs nasıl bulunur, araştırdık!

 

1- Araştırma Yapın!

Yurtdışında birçok üniversite ve hükümet öğrencilere sayısız karşılıksız burs imkanı sunar. Bunlar bazen öğrencilerin sadece eğitim ücretlerini karşılarken, çoğu da yaşam masraflarına katkıda bulunacak finansal desteklerdir. Bursları araştırırken öğrenciler arasında yaygın olan kanı burs bulamayacakları ya da başvuru yapmanın zor olduğudur. Esasında yurtdışında burs bulmak sanıldığı kadar zor değildir. Önemli olan doğru araştırma yapmak, gerekli belgeler ve kriterleri iyice anlamak ve yanlış bilgi vermekten kaçınmaktır. Bunları yerine getiren akademik not ortalaması yüksek her başarılı öğrenci için burs vardır.

 

2- Erken Başvuru Yapın!

Yabancı bir ülkede eğitim almaya karar verdiğinizi ve üniversitenizi seçtiğinizi düşünürsek eğer sıra burslara başvuruda bulunmaya gelmiştir. Her ülkenin ve okulun, eğitim alacağınız programlara ve derecelere göre değişen çok farklı başvuru tarihleri yer almaktadır. Bazen yılda iki kez açılan burs programlarının tarihlerini kaçırmamanın ve haberdar olmanın en iyi yolu konsolosluklar ve üniversitelerle direkt olarak iletişime geçmektir. Böylelikle son başvuru tarihleri yaklaşmadan erken başvuruda bulunabilir ve gönderdiğiniz belgelerin daha rahat incelenmesine olanak sağlayabilirsiniz.

 

3- Yurtdışı Burs Bulmak İçin İnterneti Kullanın!

Bir üniversiteye başvurmak için burslar olmazsa olmazlardan biriyse, internet de burs bulmanız için en önemli araçtır. Zira internet olmadan yabancı bir ülkede eğitim, üniversiteler ve finansal yardımlar için gerekli olan bilgilere ulaşmanız oldukça zordur. Bugün yurtdışı burs bulmak için bilgisayarlardan, tabletlerden ve akıllı telefonlarınızdan kolayca erişim imkanı sağlayacağınız en iyi web siteleri ve arama araçları şu şekildedir;

  • com
  • FastWeb
  • Scholars4dev
  • International Scholarships
  • ScholarshipPortal

 

4- Başvuru Kriterlerini Öğrenin!

Yurtdışında her üniversitenin uluslararası öğrencilerden beklediği farklı başvuru kriterleri ve gereklilikler mevcuttur. Başvurularınızı yaparken kendinizi güçlü bir rekabet ortamının içinde bulacağınıza emin olun ve burslar için not ortalamalarınızın yüksek olmasına özen gösterin. Genel olarak istenilen belgeler şöyledir; diplomanız, akademik GPA yani not ortalamanız, yaş şartı, dil yeterliliğiniz, yazacağınız niyet mektubu.

 

5- Başvurunuzu Kontrol Edin!

Başvurunuzu yaptıktan sonra belgelerinizin doğru yüklendiğinden emin olun! Hatta ulaşıp ulaşmadığı konusunda üniversitelerin yurtdışı ofislerinden yardım alın. Gözden kaçırdığınız noktalar varsa, özellikle niyet mektubunu yazdıktan sonra bu konuda bilgi sahibi olan insanlara danışın.

Üniversite araştırmanıza hemen başlamak ve finansal destek fırsatlarından haberdar olmak için üniversite broşürlerini indirin.

 

Kaynak: Hotcourses Turkey

(Visited 1.063 times, 1 visits today)

BENZER İÇERİKLER