Perşembe, Ekim 28, 2021

Öğrenciler İçin Ülkelere Göre Popüler Bölümler ve İş Fırsatları

Yurt dışında okumak için hangi bölümü tercih edeceğinize karar veremediyseniz, rehber niteliğinde yazımıza göz atmanın tam zamanı! Yurt dışı eğitim alacağınız ülkeyi ve üniversiteyi seçmek kolay değildir ve çoğu öğrenci bunu yaparken sadece ilgi alanlarına göre değil, aynı zamanda iş imkanlarına da dikkat ederler. Bu açıdan gittiğiniz ülkede ya da Türkiye’ye geri döndüğünüzde kolay istihdam bulabileceğiniz, yüksek maaşlara sahip bölümleri tercih etmenizde fayda var.

İngiltere

Dünyanın önde gelen yüksek öğretim sistemi ve saygın üniversiteleri ile göz dolduran İngiltere’de eğitim almak için sayısız neden sayabiliriz. İngilizce dilinde etkinlik, zengin program çeşitliliği, araştırma imkanları, okurken çalışma ve bu yıl açıklanan mezuniyetten sonra ülkede iş bulmak için 2 yıl daha kalma fırsatı bunlardan sadece birkaçıdır. Peki, hangi bölümde okumalı? İngiltere, uluslararası öğrenciler arasında oldukça popüler olan İngiliz dili ve edebiyatı, uluslararası ilişkiler, ekonomi, siyaset bilimi ve tıp gibi bölümleri ve özellikle finans, medya, işletme gibi alanlarda iş imkanları ile dikkat çeker.

Avustralya

Uçsuz bucaksız plajları, güneşin eksik olmadığı havası, doğal yaşamı, kanguruları ile Avustralya, ülkeye gelenlere eşsiz deneyimler yaşatır. İngilizce konuşulan ülkeler arasında yer alması, Avustralya’yı her yıl İngilizce öğrenmek ve geliştirmek isteyen öğrenciler için önemli bir rota olarak karşımıza çıkarır. Ülke, özellikle tıp, maden mühendisliği, işletme, çevre bilimi, medya ve bilişim alanlarında dünyanın en iyi araştırma kurumlarına ve akademik çeşitliliğe sahiptir ve her yıl dünyanın dört bir yanından öğrencilere yeni iş ve staj fırsatları sunar. Avustralya’da mezun olduktan sonra 12 ay daha ülkede kalıp bir iş bulma hakkınız varken, daha çok MBA mezunlarının, finans uzmanlarının, muhasebecilerin, cerrahların yüksek kazançları ile göz doldurduğunu söyleyelim.

Yurtdışında doğru bölüm ve doğru meslek seçiminde uzman görüşü almak için formu doldurun.

Kanada

Kanada, uluslararası öğrenciler için dünyanın en iyi yurt dışı eğitim destinasyonlarından biridir. Bunda ülkedeki refah yaşam standartlarının ve iş imkanlarının payı yüksekken, akademik kariyer yapmak isteyen yeni mezunlar, profesyoneller ve araştırmacıların da gözdesidir. Sanayi odaklı ders programları ve işverenlerle bağlantılı yürütülen araştırma projeleri ile Kanada üniversitelerinden mezun olan öğrencilerin %90’ından fazlası en az 6 ay içerisinde işe yerleşirler. Son yıllarda özellikle film ve televizyon endüstrisinde çalışmak üzere animasyon, dijital film, bilgisayar oyunları gibi konularda eğitim alan öğrencilerin sayısı oldukça fazladır. Aynı zamanda ülkede klinik eczacılık, moleküler biyoloji, biyoteknoloji gibi konularda yüksek lisans dereceleri ile mezunlar için kimya sanayinde ilaç üretimi ve farmakoloji gibi alanlarda iş imkanları çeşitlidir.

Yeni Zelanda

Dünya genelinde öğrenim sonrası çalışma hakları sunan en iyi ülkelerden biri olan Yeni Zelanda’da, mezun olduğunuzda 3 yıl daha kalarak iş arayabilirsiniz. Yeni Zelanda, son yıllarda nüfus azlığından kaynaklı rekabetsiz ve istihdam imkanı yüksek ortamı ile göz doldurur. Gelişen teknolojisi, öğrencilere bilgisayar bilimleri ve mühendislik alanlarında iş imkanları sunarken, Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit gibi filmlerin çekildiği ülkede, dijital teknoloji ve film endüstrisi oldukça gelişmiştir.

İrlanda

Dünyanın dört bir yanından sanat ve tarih bölümlerini okumak isteyen öğrencilerin büyüleyici doğası, gizemli toprakları ve İngilizce dilinde eğitim alabilecekleri zengin program çeşitliliği nedeniyle tercih etiği İrlanda, dünya standartlarında araştırma imkanları ve küresel şirketlerde iş fırsatları ile bilinir. Bugün nanoteknoloji, kimya ve bilgisayar bilimleri alanlarında popüler olan ülkede, özellikle başkent Dublin, Avrupa’nın Silikon Vadisi olarak Pfizer, PayPal, Apple, Google, Yahoo, Microsoft gibi teknoloji şirketlerinin merkezlerine ev sahipliği yapar.

Kaynak: Hotcourses Turkey

(Visited 938 times, 2 visits today)

BENZER İÇERİKLER