Pazar, Nisan 5, 2020

Öğrencilere İş İmkanı Sunan 7 Yabancı Dil

Günümüz teknolojisiyle birlikte, artık iletişim kanalları daha çok artarken başkalarıyla bağlantı kurma yani yeni bir dil öğrenme yeteneğinizi geliştirmek en önemli ihtiyaç gibi görünüyor. Ana dilinizin dışında başka bir dil bilmek ve bunu eğitim ya da iş hayatınızda uygulayabilmek harika bir armağandır. Dil becerileri, özgüveninizi artıran en değerli yetkinlikken, dünyaya olan bakış açınızı da geliştireceği gibi kariyerinize de olumlu etkileri olacaktır.

Bugün tüm meslekler için geçerli en değerli 8 beceri arasında iki dilli olmak size iş hayatınızda daha iyi konumlar ve yüksek maaş garantisi verirken, işverenler için genişleyen yurtdışı pazarında müşterilerle sorunsuz iletişim kurabilen eleman ihtiyacı oldukça fazladır. Zira 6 binden fazla konuşulan dilin olduğu dünyamızda sadece İngilizce değil, yanına ikinci bir yabancı dil eklemek, çeviri ve konuşma becerilerinizi geliştirmek önemli olacaktır. Peki, hangi diller iş imkanlarınızı arttırır?

Yurt dışında başvurabileceğiniz üniversiteleri öğrenmek için üniversite broşürlerini indirin.

 

1- İngilizce

Hiç şüphesiz İngilizce bilmek, artık öğrenilmesi neredeyse zorunluluk haline gelen bir yeterlilik oldu. Zira bugün, eğitimden medyaya, diplomasiden havacılık sektörüne, spordan iş yaşamına kadar çok sayıda alanda küresel ortak dil olarak kabul edilmektedir. İngilizcenin resmi dil bile olmadığı çoğu ülkede, okullarda öğretilen birincil yabancı dil olarak karşımıza çıkan bu dili bilmek yurt dışı bağlantılı ya da uluslararası bir şirkette çalışacaklar için gereklilik haline gelmiştir.

 

İngilizce eğitim verilen bir ülkede eğitim almak için IDP Education danışmanlarıyla görüşün.

 

2- Almanca

Avrupa Birliği’ndeki en büyük ekonomiye sahip Almanya’da ya da resmi dili Almanca olan İsviçre, Avusturya gibi ülkelerden birinde eğitim almak ve kariyer yapmak istiyorsanız, Almanca tam size göredir. 100 milyondan fazla konuşanın olduğu bu dil sayesinde elektronik, kimya, otomotiv ve gıda sanayilerinde iş imkanı bulabileceğiniz gibi bilimsel araştırmalarda yer alarak akademik pozisyonlar için şansınızı deneyebilirsiniz.

 

3- Arapça

Hangi yabancı dil iş fırsatı sunar, diye düşünüyorsanız Arapça’nın özellikle diplomasi, istihbarat, mülteci işleri gibi çok fazla alanda çalışma imkanı sunduğunu söylemekte fayda var. Bugün Arapça 20’den fazla ülkede, 300 milyondan fazla insan tarafından konuşuluyor. Yurtdışında yaşamayı düşünüyorsanız Arapça dilinde akıcılık kazanmak, size tahmin edemeyeceğiniz fırsatlar sunacaktır.

 

4- Korece

Teknoloji ve ekonomi alanında gelişmişliği ile dikkat çeken Güney Kore, bugün küresel ilişkiler ve ülkeler arası ticaret konularında lider ülkelerden biridir. Günümüzde Korece, dünyanın en çok konuşulan dilleri arasında yer alırken, elektronik ve otomotiv gibi sektörlerin geliştiği ve Samsung, LG, Daewoo, Hyundai, Kia markalarına ev sahipliği yapan ülke ile iş ortaklığı yapan firmalar bu dilde yetkinliği olan insanlara eşsiz fırsatlar sunar.

 

5- Mandarin

Amerika’dan sonra dünyanın en güçlü ekonomisi olarak karşımıza çıkan Çin, bugün 1 milyardan fazla insan tarafından konuşulur. Eğer Çin’de eğitim almayı düşünüyorsanız, çok sayıda uluslararası şirkette staj ve iş imkanı bulma şansınız mevcuttur. Zengin bir kültür ve tarihe sahip bu dilde yetkinlik kazanmak size Avrupa ve Amerika piyasasında aranılan biri yapacaktır.

 

6- Fransızca

Kanada’dan Fas’a, İsviçre’den Fransa’ya kadar 200 milyondan fazla insan tarafından konuşulan Fransızca, hem uluslararası ilişkilerin hem de modanın ve romantizmin dili olarak karşımıza çıkar. İngilizceden sonra ikinci bir yabancı dil olarak en çok öğrenilen dil olan Fransızca bilmek ve konuşabilmek uluslararası iş piyasasında size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

 

7- Rusça

Her yıl giderek büyüyen ekonomisi ile Rusya, daha çok ticari ve küresel ilişkilerde boy gösteriyor. Rusya’nın dışında Doğu Avrupa ve Orta Asya’da da yaygın olarak konuşulan bu dili bilmek size alternatif iş imkanları da sunacaktır.

 

Kaynak: Hotcourses Turkey

İhale Duyuruları