Salı, Ağustos 3, 2021

Öğrencilere Mezuniyetten Sonra Çalışma İmkanı Sunan Ülkeler Hangileri?

Yurt dışı eğitim görmenin en çekici yanlarından biri de yeni bir iş ve kültürü deneyimle şansı bulmanızı sağlayacak ülkelere göre değişen mezuniyetten sonra çalışma koşullarıdır. Bugün, İngilizce konuşulan İngiltere, Amerika, Yeni Zelanda, Avustralya gibi pek çok ülke uluslararası öğrencilere bu tür eğitim sonrası çalışma vizeleri sunmaktadır. Küresel iş fırsatları sağlayan şirketlerde iş deneyimi ve global bakış açısı kazanmanıza yardımcı olacak temel bilgileri sizin için araştırdık!

Yurt dışı eğitim alabileceğiniz üniversitelere giriş koşulları ve ihtiyacın olan belgeler konusunda uzmanlarımıza ücretsiz olarak danışmak ister misiniz? Hemen form doldurun, uzmanlarımız size ulaşsın.

AMERİKA

Dünyanın en çok yabancı öğrenci nüfusuna sahip ülkesi Amerika, her yıl Harvard, Caltech, MIT, Stanford gibi prestijli üniversiteleri ile yüksek standartlarda akademik deneyimler sunuyor. ABD’de eğitim almak isteyen öğrencilerin F-1 vizesine sahip olmaları gerekiyor ve bu vizeye sahipseniz, OPT adı verilen İsteğe Bağlı Pratik Eğitime başvurabilirsiniz.

OPT, uluslararası öğrencilerin eğitimlerini tamamladıktan sonra çalışmalarına izin veren bir öğrenci vizesi uzantısıdır. Bu izin, STEM mezunları için 2 yılken diğer alanlarda ise 1 yıla kadardır. OPT, öğrencilerin Amerika’da kalmalarına, iş başvurusunda bulunmalarına ve çalışma vizelerine sponsor olacak bir şirket bulmalarına zaman kazandırır.

AVUSTRALYA

Amerika’dan sonra yabancı öğrencilerin en çok üniversite başvurusu yaptığı ülke olan Avustralya’da mezuniyetten sonra çalışmayı ve yaşamayı planlıyorsanız, sizi eşsiz bir ortamın beklediğini söyleyelim. Avustralya’da eğitiminizi tamamladıktan sonra Geçici Mezun Vizesi olarak bilinen Subclass 485 vizesine başvurmalısınız. Bu vize türü, hem lisans hem de lisansüstü mezuniyetiniz için geçerli olacağı gibi daha öncesinde Avustralya’da okumak için Subclass 500 Öğrenci Vizesi sahibi olmanız gerekiyor. Buna göre;

  • Lisans mezunları için çalışma izni 18 ay,
  • Lisansüstü mezunlar içinse 2 ile 4 yıla kadar uzayabiliyor.

KANADA

Kanada, son yıllarda en çok göçmen kabul edilen ülkeler arasında yer alıyor. Bu nedenle de hem öğrenciler hem de çalışmak isteyenler için oldukça popülerdir. Kanada’da DLI adı verilen uygun öğrenim kurumlarından mezun olan uluslararası öğrenciler, PGWP adı verilen Mezuniyet Sonrası Çalışma İznine başvuruda bulunabilir.

Bu izin, öğrencilere 3 yıla kadar Kanada’da kalma ve çalışma imkanı tanırken bir PGWP elde edebilmeniz için yerine getirmeniz gereken birkaç koşul vardır. Bunlar arasında öğrencilerin geçerli bir öğrenci vizesine sahip olmaları ilk önemli olandır.

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi okulları, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabileceğinizi biliyor musunuz? Hemen kayıt olun, yurt dışı eğitim fırsatlarını kaçırmayın.

İNGİLTERE

İngiltere’de eğitim almaya karar verdiyseniz, ülke şu anda uluslararası öğrenciler için 2 yıllık eğitim sonrası çalışma vizesi sunuyor. Son günlerde İngiltere’nin de içinde olduğu Birleşik Krallık, Covid-19 ve Brexit sonrası öğrenciler için ülkeyi daha cazip hale getirme fikirleri üzerinde çalışıyor. Buna göre çalışma izninin 2 yıl değil, 4 yıl olabileceği tartışılıyor.

Bugünse İngiltere’de mezuniyetten sonra çalışmaya olanak tanıyan vize, uluslararası öğrencilerin mezun olduktan sonra 2 yıla kadar ülkede kalmasına ya da iş aramasına izin verir.

Kaynak: Hotcourses Turkey

 

(Visited 417 times, 1 visits today)

BENZER İÇERİKLER

(Visited 11 times, 1 visits today)