Çarşamba, Aralık 8, 2021

Öğrencilere Okurken Çalışma İmkanı Sunan Freelance İşler

Bir yandan üniversite eğitimi alıp bir yandan da kendinizi ayakta tutmaya çalışmak tahmin edebileceğiniz gibi hiç de kolay değildir. Hem okul hem de iş çaba gerektirir ve bunun için zaman en önemli probleminizdir. Öte yandan, tam zamanlı ya da yarı zamanlı çalışmak pek çok öğrenci için uygun değildir. Zira ödevlere, projelere, sınıflara ve sınavlara konsantre olmak için zaman ayırmak önemlidir.

Dünyanın hangi ülkesinde eğitim alırsanız alın, yüksek eğitim ve yaşam ücretleri sizi karşılayacaktır. Bu da düşük gelir grubuna ait milyonlarca öğrenciyi, öğrenim ücretlerini dengeleyecek finansal desteklere ya da çalışabilecekleri yarı zamanlı ve tam zamanlı işlere yönlendirir. Bugün özellikle freelance çalışma koşulları, öğrencilere eğitim alırken yarı ya da tam zamanlı işler gibi fiziksel efor ya da bir yerde bulunma zorunluluğu getirmezken, istediğiniz her yerden bilgisayarınız ve internet bağlantınız olduğu sürece çalışma imkanı sunar. Bu açıdan eğitim aldığınız ya da ilgi alanınıza ve becerilerinize uygun konularda yeterliliğe sahipseniz freelance işler tam size göredir.

Yurt dışında başvurabileceğiniz üniversiteleri öğrenmek ve fırsatlarından haberdar olmak için üniversite broşürlerini indirin.

1- Çevrimiçi Öğretmenlik

Her üniversite öğrencisinin rahatlıkla yapabileceği bir iş olan çevrimiçi öğretmenlik, size yurt odanızdan ya da bulunduğunuz mekandan ders verme ve para kazanma imkanı sunar. Günümüzde oldukça popüler olan çok sayıda online öğrenme platformu sunan web sitesi varken, verebileceğiniz dersler oldukça çeşitlidir. Yabancı dilden resim dersine, kişisel gelişimden fotoğrafçılığa kadar aklınıza gelebilecek her konuda kendinize uygun saatlerde eğitim verebilirsiniz.

2- Blog Yazarlığı

Eğer bir gazetecilik öğrencisiyseniz ya da sadece içerik ve blog yazarak serbest çalışmaktan hoşlanıyorsanız, blog yazarlığı tam size göredir. İster Türkçe, ister İngilizce olarak yazın, öğrenci bütçenize ek bir gelir sağlayacaktır. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise yazma becerilerinizin ve dil bilginizin gelişmiş olması ve kendinizi en iyi şekilde ifade edebileceğiniz ve zevk alabileceğiniz konuları seçmenizdir. Bugün online olarak yazdıklarınızı paylaşabileceğiniz çok sayıda web sitesi olduğu gibi kendinize ya da başkasına ait bir blog için de yazarlık yapabilirsiniz.

3- Grafik Tasarım

Freelance işler arasında en yaygın olanlardan biri de grafik tasarımdır. Şirketler ya da küçük işletmeler için sosyal medya paylaşımları, web siteleri için bannerlar, şirket logoları hazırlayabilirsiniz. Üstelik gelişen teknoloji artık herhangi bir programa ihtiyaç duymadan bunları yaparken size mobil uygulamalardan ve çok sayıda online programdan faydalanma imkanı sunar.

4- Sosyal Medya Uzmanı

Bugün çok sayıda şirket, sosyal ağ profillerini yönetecek ya da düzenli veri girişi sağlayacak ve aktif hale getirecek sosyal medya uzmanlarına ihtiyaç duyar. Yayınlar yapmak, insanlarla etkileşim kurmak ve sosyal medya profillerini diğerlerinden öne çıkarmakla görevli olan sosyal medyacılık, bir yandan kolay diğer yandan ise zordur. Zira sosyal medyada her zaman takılmayı gerektirir ki, bu da zaman kaybı yaratabilir.

5- Fotoğrafçılık

Bugün çoğu insan, sadece uzmanlık gerektiren kameralar ya da eğitimleri sayesinde değil, elleri altındaki mobil telefonlar üzerinden de harika fotoğraflar çekebiliyorlar. Eğer öğrenciyseniz ve gezmeyi seviyorsanız, fotoğrafçılık konusunda kendinizi uzmanlaştırabilirsiniz. Üstelik çok sayıda online fotoğrafçılık eğitimi veren sitelerden ders alabilir, çektiğiniz fotoğrafları stok fotoğraf satışı yapan sitelere yükleyerek para kazanabilirsiniz.

 

Kaynak: Hotcourses Turkey

(Visited 3.937 times, 9 visits today)

BENZER İÇERİKLER