Pazartesi, Nisan 22, 2019

Oxford Üniversitesi Cinsiyetsiz Zamir Kullanımına Başladı

Oxford Üniversitesi öğrencileri, “he” ya da “she” yerine, cinsiyete dayalı olmayan “ze”  zamirini kullanmaya başladı. Kullanılmaya başlayan yeni zamirin, özellikle trans öğrencilerin, kendilerini ayrımcılığa uğramış hissetmelerinin önüne geçilmesi planlanıyor.

Öğrenciler ve okul yetkilileri, bu kullanımın, seminer ve panel gibi etkinliklerde de faal olmasını hedefliyorlar. Kullanılacak yeni zamirin, cinsiyete bağlı ayrımcılığın dildeki kullanımının önüne geçmesi hedefleniyor.

Daha çok “xe” veya “ze” şeklinde okunan bu zamir, yukarıda bahsedilen kılavuzda, “zie” şeklinde de kullanılabiliyor ve “zie” şeklindeki kullanım, daha çok trans öğrencileri tanımlıyor. Bu şekilde, tıpkı “nigger” kelimesinin siyahi insanlar için çoğunlukla ötekileştirici bir tabir olarak kullanılması gibi, cinsiyet temelli dilin de, bazı cinsel yönelimlere veya kadınlara yönelik ayrımcı bir şekilde dolaşımda bulunmasının yarattığı ayrımcılığı önlemek amaçlanıyor. İngiltere’de yayın yapan Independent gazetesinin, yine İngiltere’de yayımlanan The Times gazetesinden aktardığı bilgiye göre, Cambridge Üniversitesi de aynı uygulamayı, bir süredir kullanıyor.

Kaynak

İhale Duyuruları