Pazar, Ağustos 25, 2019

Padova’da Evrensel Periyodik İnceleme Simülasyonuna Başvurun

Bir “Model Birleşmiş Milletler” ya da (MUN), iyi hazırlanmış öğrencilerin BM organları içinde yer alan diplomatik etkinliklerin benzerini gerçekleştirdiği yaygın bir akademik proje türüdür. MBM’ler öğrencilerin sadece kitap okuyarak değil, etkileşimli olarak öğrenmelerini sağlar.

Evrensel Periyodik İnceleme” (UPR) ise BM insan hakları uygulamaları içinde benzersiz bir prosedürdür. BM Üye Devletleri arasında diyaloga ve birebir işbirliğine dayanan bir İnsan Hakları Konseyi mekanizmasıdır. Bu prosedürün amacı, insan hakları alanındaki tüm üye devlet eylem ve performanslarını takip etmek ve hükümetleri, ülkelerindeki insan hakları durumunu iyileştirmeye teşvik etmektir.

Padova Model UPR, gerçek UPR prosedürünün bir simülasyonundan oluşur. Padova Model UPR, yüksek lisans ve kalifiye lisans öğrencilerine, OHCHR’den meslektaşlar, uzmanlar ve görevlilerden oluşan bir ekip tarafından desteklenen UPR’yi derinlemesine anlamalarını sağlayacak olan yaygın eğitim faaliyetlerine katılma fırsatı sunar.

Kimler Başvurabilir ?

Hukuk, Siyaset Bilimi, Uluslararası İlişkiler ve ilgili alanlardaki lisans veya yüksek lisans derslerine katılmış, tüm üniversitelerden öğrenciler başvurabilir (öğrenciler için başvuru ücretsizdir).

Öğrenciler bireysel olarak veya üç kişilik gruplar halinde başvurabilirler. Padova Model UPR 2019 için, 12 takıma kadar izin verilmekte.

Ekipler daha fazla öğrenci içerebilirler ancak sadece üç öğrenci ekibi ve ilgili üniversiteyi simülasyonun son aşamasında (27-29 Kasım tarihlerinde Padova’da) temsil edecektir.

Tarihler: 27 – 29 Kasım 2019 

Son Başvuru Tarihi: 30 Ağustos 2019

Ayrıntılı bilgi ve başvuru için tıklayın.

 

İhale Duyuruları