Cumartesi, Mayıs 21, 2022

Bu ilanın süresi dolmuştur / This announcement has expired

Panel: Teknoloji Devlerinin Sansürde Parmağı Var mı?

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) 27 Ocak Perşembe saat 17:00’de Teknoloji devlerinin sansürde parmağı var mı? paneli çevrimiçi olarak gerçekleşecek.

Gürkan Özturan, ve Gülşah Deniz-Atalar’ın konuşmacı olarak katılacağı panel, Veysel Ok’un moderatörlüğünde gerçekleşecek.

Bu Zoom linki üzerinden panelimize kayıt olabilirsiniz: https://us06web.zoom.us/meeting/register/tZMsdOqhqD0uGtXe6ZfcYjM57t-agw7JIazw

 

Panel hakkında:

Dünyanın her yerinde, özellikle otoriter devletlerin internet ve sosyal medyaya yönelik sansür uygulamaları artarken, birçok haberci ve aktivistin de kullandığı uluslararası sosyal medya platformları bu devletlerin politikalarına boyun eğmekle, hatta bazen muhalif sesleri hükümetlerden içerik kaldırma talebi dahi gelmeden bastırmakla suçlanıyor.

Geçtiğimiz yıllarda başta Facebook Inc. şirketi olmak üzere Twitter, TikTok, Google, YouTube, Venmo, Wikipedia ve Zoom gibi birçok platformun, şiddet içermeyen yüzlerce hesabı, paylaşımı ve hashtagi engellediği belgelendi. Teknoloji devleri, genellikle bu tür engellemelerin algoritmalarından kaynaklanan bir hata olduğunu söylese de, birçok gazeteci platformların doğru habere karşı önyargıyı kırmak için yeterince adım atmadığı görüşünde. Geçtiğimiz yıl Silikon Vadisinden gelen bazı ifşaatler de bu görüşü doğruluyor. Ayrıca birçok çalışma, gelir modelleri insanların ilgisini sık olarak seçip uzun süreli tutmaya dayanan bu platformlarda, yanlış haberlerin veya duyguları tetikleyen sansasyonel haberlerin, olağan haberlere göre çok daha hızlı yayıldığını ispatladı.

Gazeteciler ve insan hakları aktivistleri teknoloji devlerinden hakikati ve doğru haberlerin yayılmasını desteklemek adına ne talep etmeli  ve hangi yöntemle etmeli?

 

Moderatör: 

  • Veysel Ok, Avukat, MLSA Eş Direktörü

Konuşmacılar:

  • Gülşah Deniz-Atalar, Avukat, CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi
  • Gürkan Özturan, ECPMF Medya Özgürlüğü Acil Müdahale Koordinatörü

 

*Panel dili Türkçe olacaktır.

**Panelimizi MLSA TV Youtube kanalımızdan da takip edebilirsiniz: https://www.youtube.com/c/MLSATV 

 

(Visited 659 times, 1 visits today)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz