Çarşamba, Ağustos 4, 2021

Psikoloji Eğitimi Almak İçin 7 Neden

Psikoloji, insan davranışlarını ve zihinsel süreçleri anlamanıza yardımcı olan bir alandır. Dünyanın her yerinden öğrenciler için en popüler bölümlerden biri olan psikoloji okumak, büyüleyici ve zorlu bir sürecinde başlangıcı olacaktır. Peki, neden bu kadar popüler? Bir psikoloji derecesi, öğrencilere sadece kişisel gelişim için fırsatlar sunmakla kalmaz, çok sayıda kariyer imkanı da sağlar. Ve bunu yaparken size prestij ve saygınlıkta getirir. Bugün psikoloji eğitimi veren en iyi ülkeler arasında Amerika, İngiltere, Hollanda, Avusturya, İtalya yer alırken, en iyi üniversiteler ise Stanford University, University of Vienna ve University College London’dır.

Yurtdışındaki üniversitelerin broşürlerini indirmek için tıklayın.

1- Psikoloji kendinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olur

Psikoloji eğitimi, zamanla kendinize birçok soru sormanızı sağlayacak ve dolayısıyla kendinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Her zaman bir cevabı olmayan sorularla karşılaşabileceğiniz gibi sürekli olarak da bunlara cevap aramak için araştırma ve keşfetme yollarına gidersiniz. Böylelikle kendinizi daha iyi anlayıp daha yakından tanırken, başkalarını da anlama ve incelemeye başlarsınız.

 

2- Hangi alanlarda çalışabilirsiniz?

Bugün, psikoloji eğitimi almak için kariyer olanaklarından kişisel ilgi alanlarına kadar çok sayıda neden sıralayabiliriz. Ancak unutmayın ki, sadece psikoloji okumak, mezuniyetten sonra hemen size iş garantisi ya da yüksek kazançlar getirmeyecektir. Yaşadığınız şehir ya da ülkenin iş gücü piyasası, yetenekleriniz, yabancı dil bilginiz ya da uzmanlığınızın olup olmadığı bunda önemli rol oynayacaktır.

Psikoloji derecesi kazanmanın en büyük yararlarından biri tutkularınıza ve ilgi alanlarınıza uygun bir kariyer yolu izleyebilmenizdir. Kendinize en uygun konularda uzmanlaşarak klinik psikoloji, adli psikoloji, sağlık psikolojisi, eğitim psikolojisi gibi alanlarda çalışabilirsiniz.

 

3- Psikoloji eğitiminin size kazandıracağı beceriler

Psikoloji okumayı düşünüyorsanız, dünya çapında eğitim veren üniversitelerin özellikle bilim ve matematik konularına yoğunlaştığını, mezun olan öğrencilerinse hastaların sorunlarını anlamak, yardımcı olmak, mantıksal sonuçlar elde etmek ve çözüm bulmaya çalışmak gibi konularda uzmanlık kazandıkları görülmüştür. Peki, hangi becerileri elde edeceksiniz? Eleştirel düşünme, problem çözme, yaratıcı düşünme, bireysel insan davranışlarını anlama bunlardan sadece birkaçıdır.

 

4- Yüksek kazançlar elde edersiniz

Psikoloji mezunları ne kadar kazanır? Psikoloji alanında yurt dışında iş imkanları oldukça fazladır. Bu nedenle günümüzde çoğu öğrenci dünya çapında kariyer elde etmek için bu alanda yurt dışı seçenekleri araştırma yoluna giderler. Zira İngilizce dilinde kazanacağınız yetkinlik, hatta ikinci bir yabancı dil öğrenmeye başlamak haliyle size yüksek kazançlar ve istihdam imkanları sunacaktır. Bugün endüstriyel psikologlar, klinik psikologlar ve nöropsikologların ortalama yıllık maaşları 80 bin ile 150 bin dolar arasında değişir.

 

5- Psikoloji okumak aynı zamanda farklı kariyer yolları sağlar

Psikoloji alanında eğitim alan öğrenciler için çalışabilecekleri sektörler ve iş alanları oldukça geniştir. Sadece uzmanlaştığınız konularda bir işte çalışacağınızı düşünerek kendinizi kısıtlamamalısınız. Zira bugün, medyadan sağlık ve hukuk gibi alanlara kadar çok sayıda iş imkanı vardır. Bunlar arasında; kriz danışmanı, editörlük, aile ve evlilik terapisti, sosyal psikolog, çevre psikoloğu, havacılık psikoloğu, insan kaynakları yöneticisi yer alır.

 

Yurtdışı üniversite ve bölüm seçiminden vize başvurularına kadar kişisel tavsiyeler almak ve yurtdışı eğitiminizi planlamak için IDP Education danışmanlarıyla görüşün.

 

6- İletişim becerileriniz gelişir

Başkalarıyla etkili iletişim kurabilmek, neredeyse her işyerinde kilit bir beceridir ve genellikle psikoloji öğrencileri tarafından farkına varmadan gelişir ve geliştirilir. Tamamen aldığınız eğitimin size kazandıracağı bir avantajdır. Aynı zamanda doğru kararlar vermenize ve hatalardan kaçınmanıza yardımcı olacak eleştirel düşünme gibi nitelikler de kazanırsınız.

 

7- Araştırma yeteneğiniz gelişir

Bir konuyu araştırma yeteneği genellikle iş hayatımızda göz ardı ettiğimiz bir konudur, ancak hem yöneticiler hem de çalışanlar için oldukça değerlidir. Genel olarak yurt dışı psikoloji eğitimi veren üniversiteler, ödevler ve projeler yoluyla doğru ve net kaynak bulma yeteneğinizi geliştirmenize yardımcı olacak programlar sunar.

Kaynak: Hotcourses Turkey

(Visited 815 times, 1 visits today)

BENZER İÇERİKLER

(Visited 11 times, 1 visits today)