Pazartesi, Ekim 2, 2023

Sokak Hayvanlarına Yönelik Şiddeti Durdurmak için Rekor Destek

SOKAK HAYVANLARINA YÖNELİK ŞİDDETİ DURDURMAK İÇİN REKOR DESTEK

Konya’da bir hayvan barınağında kaydedilen ve Türkiye’yi ayağa kaldıran görüntüler üzerine, sokak hayvanlarına yönelik şiddeti önlenmesine yönelik Change.org’da başlatılan kampanyı çok kısa bir sürede 236 binden fazla kişi imzaladı. Kampanya, 2022 yılının en çok imzalanan imza kampanyası oldu.

Türkiye günlerdir Konya’da bir hayvan barınağında kaydedilen sokak hayvanlarına uygulanan şiddet görüntülerini konuşuyor. Sokak hayvanlarına yönelik şiddetin sadece Konya’da değil, Türkiye’nin birçok yerinde olduğunu, bu olayların artık bir “katliam” boyutuna ulaştığını ifade ederek bu canlılara uygulanan şiddetin son bulması ve sorumluların cezalandırılması talebiyle, Change.org Türkiye’de bir imza kampanyası yürüten Serhat Okur, konuyla ilgili şunları söyledi: “Ülkede şu an sokak hayvanlarının yol açtığı sorunlar varsa bunun sorumlusu o hayvanlar değil, yıllardır görevini yerine getirmeyen belediyeler ve kamu görevlileridir.”

2022’NİN EN ÇOK İMZALANAN KAMPANYASI

Geçtiğimiz hafta sonu Konya’daki hayvan bakım evinde ortaya çıkan görüntüler sonrasında çok kısa bir süre içerisinde 236.500’den fazla kişinin imzaladığı kampanya 2022 yılının en çok imzalanan kampanyası oldu. Aralarında Murat Boz, Barış Arduç gibi ünlü isimlerin de sosyal medya hesaplarından destek verdiği imza kampanyası şu konulara dikkat çekiyor:

  • Hayvanları öldüren, işkence eden, aç bırakan, tedavi etmeyen tüm belediye ve barınak görevlileri; ve onlara göz yuman, önlem almayan yöneticileri yargılansın.
  • Hayvan Hakları Yasası, konuyla ilgili çalışma yürüten sivil toplum örgütlerinin katılımıyla yeniden düzenlensin, hayvana şiddet suçunun cezai yaptırımı artırılsın.
  • İhtiyaç duyulan tüm barınakların koşulları iyileştirilsin ve denetimi artırılsın.
  • Hayvanları yok etme değil, kısırlaştırma/aşılama seferberliği yapılsın.

 

Change.org Türkiye Hakkında

Change.org Türkiye Şubesi 2012 yılında kuruldu. Vakfa ait ve kâr amacı gütmeyen bir sosyal fayda şirketi (B-Corp) olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Change.org Türkiye vasıtasıyla insanlar hayatları ve toplumları için önemli konularda imza kampanyaları başlatıyor. Change.org Türkiye kampanya başlatan kişilere sürekli gelişen kampanya araçları sunarak, gerektiğinde iletişim ve strateji konusunda yardımcı olarak, değişime önayak olan hareketleri destekliyor.

Dünyanın dört bir tarafındaki insanları, görmek istedikleri değişimi yaratmaları için güçlendirmek amacıyla faaliyet gösteren Change.org, 480 milyondan fazla kullanıcısıyla, dünyanın en büyük sosyal değişim platformu. 2007 yılında kurulan Change.org’un şu an Türkiye dahil 24 ülkede şubesi bulunuyor, 196 ülkede kullanılıyor. Change.org Türkiye ve yürütülen kampanyalar hakkında daha detaylı bilgi almak için www.change.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

(Visited 178 times, 1 visits today)

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz