Pazartesi, Nisan 22, 2019

STEM Yaklaşımında Grup Çalışmasının Önemi

NAEYC’nin yayımladığı, Dr. Allison Master’ın kaleme aldığı makale; STEM yaklaşımının prensiplerinden biri olan grup çalışmasına vurgu yapıyor.

STEM Yaklaşımı Nedir?

STEM Yaklaşımı; Fen Bilimleri, Teknoloji, Mühendislik ve Matematiği kapsayan ve entegre bir şekilde kullanan bir yaklaşımdır. 21. yüzyıl becerilerini geliştirmeyi amaçlar ve çocuk merkezlidir. Son yıllarda yapılan araştırmalar, grup çalışmasının, bireylere ve topluma oldukça büyük faydaları olduğunu saptamıştır. Bu kaspsamda, Dr. Master’ın yaptığı, STEM yaklaşımında grup çalışmasının önemini vurgulayan çalışmayı ilgilerinize sunuyoruz.

Yapılan Çalışma Nedir?

Bu çalışmaya 4 yaşındaki, okul öncesi öğrencileri katılmış. Çalışma, iki görev üzerine düzenlenmiş. İlki STEM yaklaşımıyla ilişkili olan matematik görevi, ikincisi ise bulmaca görevi. Çalışmaya katılan çocuklar, her iki görevde de yer almış. Fakat, Dr. Master, bir görev için, çocuklara bir grubun parçası olduklarını anlatmış. Örneğin, “Yeşil gruptasınız ve yeşil grup matematik oyunları oynuyor” denmiş. Bu gruptaki çocuklar, yeşil tişörtler giyip yeşil bir masada oturmuşlar. Diğer görev için, çocuklara yalnız çalışmaları gerektiği söylenmiş.

Verilen STEM Görevlerinde Grup Çalışması Yapan Tarafın Daha Motive Olduğu Görülmüş.

Çocuklar, görev için çalışan bir grubun parçası olduklarını düşündüklerinde, daha uzun süre masada kalmışlar ve problemlerine çözüm bulmaya çalışmışlar. Ayrıca yeteneklerine daha fazla güveniyorlarmış ve STEM yaklaşımının oldukça eğlenceli olduğunu söylemişler. Başkalarıyla paylaşım yapmaları, çocukları daha çok motive etmiş.

“Motivasyon Öğrenmeyi Artırabilir.”

Dr. Master’ın ifadelerine göre, çocuklar sınıfta bu grup çalışmasıyla birlikte; ilgili ve başarılı hissederler, böyle hissettiklerinde öğrenme gerçekleşir.

“Toplumumuzun STEM ile İlgili Yaygın Bir Yanılgısı Var.”

Dr. Master’ın tespitlerine göre, toplumda STEM disiplinleri, bireysel yapılan, erkeklerin kızlardan daha çok ilgilendiği bir yaklaşım olarak algılanıyor. Çocuklar bu yaklaşımı erken yaşlarda, çevrelerindeki yetişkinlerin deneyimlerinden ya da oyuncak seçimlerinden öğreniyorlar. Örneğin, tamirci seti genellikle erkeklere alınıyor. Bu seçimler sonucunda, ilkokul yıllarında, kızlar erkeklerden daha az STEM disiplinleriyle ilgileniyor. Bu yanılgılar, grup çalışmalarıyla yıkılabilir. Bu çalışmalar, çocuklara (özellikle kız çocuklarına), STEM disiplinleri hakkında daha rahat ve yetkin olmalarına fırsat verir.

“Bu Çalışmalar Sırasında Sosyalliği Geliştiren Bir Dil Kulanılmalı.”

Dr. Master, bu çalışmalar sırasında çocuklara rol model olunması gerektiğini savunuyor. Örneğin; “Ortak! Bu problemi nasıl çözebiliriz. Bu aşamayı şu şekilde yapmayı düşündüm, sen ne düşünüyorsun? Farklı bir şekilde yapsak, nasıl bir sonuç alırız?” gibi sorularla, grup çalışmasını hissettirmek önemlidir.

“STEM Her Yerde!”

Dr. Master çalışmasını şu notla bitirmiş: “Çocuklar için, STEM her yerdedir. Çocukların, STEM’in sunduğu tüm eğlenceli olanakları keşfetmelerini istiyoruz. Bu keşif, beraber, grupça yapıldığında şüphesiz daha anlamlı ve faydalı oluyor ve STEM’e olan ilgi artıyor.”

İhale Duyuruları