Perşembe, Mayıs 28, 2020

Tıp Alanında Burslu Eğitim Alabileceğiniz 7 Ülke

Her yıl, çok sayıda öğrenci geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan tıp alanında okumak için tercih yapar. Elde edecekleri finansal kazançtan toplum içerisinde görecekleri saygınlığa, mezun olduktan sonra sahip olacakları geniş yelpazedeki kariyer fırsatlarından lisansüstü derecelere, dünya çapındaki uluslararası okullardan araştırma imkanlarına kadar tıp eğitimi almak için sayısız neden bulabileceğiniz bu alanda yurt dışında okuyarak uzun vadeli bir yolculuğa hazır mısınız? Peki, bunu yaparken hangi ülkeyi tercih etmeliyiz? Ayrıntılar yazımızda.

Yurt dışında başvurabileceğiniz üniversiteleri öğrenmek ve finansal destek fırsatlarından haberdar olmak için üniversite broşürlerini indirin.

1- İngiltere

En rekabetçi alanlardan biri olarak her yıl binlerce uluslararası öğrenci İngiltere’deki tıp fakültelerinde eğitim almak için başvuruda bulunur. Genel olarak kabul şartları arasında kimya ve biyoloji gibi temel derslerden geçer not alınması, IELTS sınavından ise en az 6.5 puana sahip olmanız gerekir. İngiltere’nin tıp eğitimi veren en iyi okulları arasında University of Oxford, University of Cambridge ve University College London yer alır. İngiltere, günümüzde dünyanın en prestijli burslarından biri olan Chevening programı ile yabancı öğrenciler için finansal destekler sunar.

2- Çin

Yurt dışında tıp eğitimi alabileceğiniz en uygun eğitim ve yaşam maliyetlerine sahip ülkelerden biri Çin’dir. Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisine sahip Çin, eğitim sektöründe de aynı yükseliştedir. Tıp alanında yalnızca uygun fiyatlı değil, aynı zamanda Amerika, İngiltere gibi ülkelerdeki üniversitelerle aynı seviyede olduğu için de kesinlikle liste başına almanız gereken ülkeler arasındadır.

3- Avustralya

Avustralya, tıp alanında eğitim almak isteyen öğrenciler için yüksek kaliteye odaklanmış programlar geliştirmiştir. Ülkedeki tıpta lisans derecesine kabul almak için IELTS puanı ve UMAT sınavı skoru en önemli değerlendirme sürecidir. Avustralya’da tıp programları genellikle 4 ile 6 yıl sürerken uzmanlık eğitimi ise 3 ile 8 yılda tamamlanır. Avustralya’da burslu eğitim almak için en iyi yollardan biri Avustralya hükümeti tarafından sunulan Endeavour burs programıdır.

4- Fransa

Fransa, dünyanın en iyi tıp eğitimi veren üniversitelerinden bazılarına ev sahipliği yaparken, eski çağlardaki tıp geleneğini uygulamakla ünlüdür. Fransa’daki tıbbi araştırmaları denetleyen düzenleyici bir kurum vardır ve tıp eğitimi Fransızca dilinde öğretilmektedir. Başvuruda bulunan uluslararası öğrencilerin öncelikle tıbbi giriş sınavını geçmeleri gerekirken, tıp eğitimi 6 yıl sürer. Fransa’da burslu tıp eğitimi alabileceğiniz üniversiteler arasında Sorbonne ve Bordeaux üniversiteleri en iyilerindendir.

5- Rusya

Rusya’da okuma fikri size şaşırtıcı gelebilir, ancak ülke Avrupa’da okuyanlarla karşılaştırılabilir kalitede bir eğitim sunar. Üstelik eğitim ve yaşam maliyetleri oldukça ucuzdur. Ayrıca Rusya’da eğitim almayı düşünen uluslararası öğrencilere hükümet tarafından 15 bin civarında çeşitli burs fırsatları sağlanır.

6- Kanada

Kanada, sağlık ve tıp alanında eğitim almak isteyen öğrencilerin rekabet içine girdiği sayılı ülkelerden biridir. Özellikle tıbbi çalışmalara ve bilimsel araştırmalara yapılan araştırma ve geliştirme yatırımları ile dünya çapında saygınlık ve üne sahiptir. Kanada’da tıp fakültesine girmek için MCAT test puanına ihtiyacınız vardır. Daha çok problem çözme, yazma becerileri, eleştirel düşünme gibi tıbbi araştırmalarda gerekli yeteneklerin ölçüldüğü testin yanı sıra tıp alanı, öğrencinin tıbbi geçmişine göre 3 ile 5 sene arasında değişen programları içerir.

7- Almanya

Yurtdışında tıbbi araştırmalar ve tıp kariyeri yapmak isteyenler için Almanya, düşük ücretli eğitim veren üniversiteleri ile dünyanın en çok tercih edilen ülkelerinden biridir. Avrupa’nın en iyi tıp okullarına sahip Almanya’da, tıp programlarına kabul edilmek öğrencilerin Almanca dilinde eğitim almaları ve tıbbi araştırmalar testini geçmeleri gerekir. Akademik eğitim süresi 6 yıldır.

Kaynak: Hotcourses Turkey

İhale Duyuruları