Pazartesi, Ağustos 19, 2019

Türk Öğrencilerin Birleşik Krallık’ta Başvurabileceği 3 Farklı Burs

Yurtdışı eğitim almak isteyen uluslararası öğrencilerin Amerika’dan sonra en çok tercih ettiği ülkelerin yer aldığı Birleşik Krallık; günümüzde yüksek kaliteli eğitim kurumları, refah yaşam standartları, Edinburgh, Londra, Swansea, Cardiff gibi öğrenci şehirleri ve mezuniyetten sonra çalışma koşulları ile dikkat çeker. Bugün dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Oxford ve Cambridge gibi okulların yer aldığı Birleşik Krallık’ta eğitim ve yaşam masraflarınıza katkıda bulunacak çok sayıda burs imkanı vardır. Yazımızda İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’nın da aralarında olduğu Birleşik Krallık’ta okumak için başvuruda bulunabileceğiniz 3 farklı burs çeşidine yer verdik!

 

Birleşik Krallık’taki üniversitelerin broşürlerini indirmek için tıklayın.

 

1-Hükümet Bursları

 

Yurtdışı eğitim alırken öğrencilerin en çok faydalandığı burs çeşitlerinden biri olan hükümet bursları gittiğiniz ülkelerde size sayısız finansal destek imkanı sunar. Birleşik Krallık’ta başvuruda bulunabileceğiniz en iyi hükümet burslarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 

  • Chevening Bursu: İngiltere Dışişleri Bakanlığı tarafından ilk kez 1983 yılında dağıtılmaya başlanan Chevening Bursları, Birleşik Krallık’ta yüksek lisans eğitimi almak isteyen aralarında Türkiye’nin de olduğu 160’tan fazla ülkeden yabancı öğrencilere sağlanır. Burs kapsamında bir yıllık süre için okul ücreti, konaklama ve yaşam masrafları, vize ücreti, gidiş-dönüş uçak bileti masrafları karşılanır.
  • İrlanda Hükümeti Lisansüstü Burs Programı: Her yıl İrlanda hükümeti ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sağlanan burslar, ülkede yüksek lisans ve doktora derecelerinde araştırma yapmayı düşünen uluslararası öğrencilere sunulan finansal desteklerdir.

 

2-Üniversite Bursları

 

Birleşik Krallık’ta eğitim almak isteyen yabancı öğrenciler için hem lisans hem de lisansüstü derecelerde çok sayıda üniversite, hem eğitim hem de yaşam masraflarını karşılayan burs imkanlarına sahiptir. Burslardan faydalanmak için seçtiğiniz üniversiteye kayıt yaptırmış olmanız, yabancı dil bilginiz ve not ortalamanız en önemli gereklilikler arasındadır.

 

  • University of Edinburgh: Her yıl doktora derecesinde araştırma çalışmaları yapmak isteyen uluslararası öğrencilere Edinburgh Üniversitesi tarafından 30 adet burs sağlanır. Burslar için tam zamanlı doktora programlarına kayıt olmak gerekirken, üstün başarı ve araştırma potansiyeline sahip olmanız önemlidir.
  • University of Oxford: Birleşik Krallık’ta tıp dışındaki tüm konularda lisansüstü eğitim almak isteyen ve gelişmekte olan ülkelerden gelen tüm öğrencilere Oxford Üniversitesi, finansal destekler sunar. Burslar, eğitim almayı düşündüğünüz programa bağlı olarak 2 ya da 3 yıl sürebilirken, toplamda kurs ücretini ve yaşam masraflarını karşılayabilir.
  • Swansea University: Üniversite, her yıl lisans derecesinde müzik ve spor dallarında eğitim almak isteyen üstün yetenekli öğrencilere burs imkanları sunar. Bursların değeri gireceğiniz programa göre değişiklik gösterirken, girişler için normal akademik gereksinimlerin yanı sıra becerileriniz önemli bir rol oynar.

 

3-Dış Destek Bursları

 

Birleşik Krallık’ta öğrenim görürken faydalanabileceğiniz diğer bir burs çeşidi ise dış destekler yani özel kurumlar tarafından sağlanan burslardır. Bu burslar, daha çok eğitim almayı düşündüğünüz programlara ve derecelere bağlıdır. Hem İngiltere hem de diğer Birleşik Krallık ülkelerinde yer alan araştırma konseyleri, kuruluşlar ve çok uluslu şirketler yabancı öğrencilere destek sağlar. Belirli bir araştırma konusuna ya da projeye yönelik sağlanan burslar için özellikle mühendislik, tıp ve bilim alanlarında finansal destek alabilirsiniz.

 

 

Kaynak: Hotcourses Turkey

İhale Duyuruları