Pazartesi, Haziran 14, 2021

Türk Öğrencilerin Yurt Dışında Başvurabileceği Popüler Lisansüstü Burslar

Yurt dışı eğitim, üniversite öğrencileri için yaşam boyu unutamayacakları harika bir deneyimdir. Çoğu öğrenci, yurt dışında okumanın beraberinde yüksek maliyetler getireceğini düşünürken, biraz araştırma yapıldığında bunun çok da gerçeği yansıtmadığı görülür. Bu açıdan gideceğiniz ülkeye, şehre ve üniversiteye karar vermeden önce bol bol araştırma yapmanızı öneririz. Zira günümüz teknoloji ve internet dünyası öğrenciler için sayısız fırsatlar sunarken, kendinizi belli kalıplardan çıkararak, yurt dışında eğitim almanın bütçenizi zorlayacağını düşünmeyin.

Yurt dışında bir üniversiteye başvuracak lisans ve lisansüstü eğitim alacak öğrencilere hükümetlerin, özel kuruluşların ve üniversitelerin sunduğu çok çeşitli finansal destekler mevcuttur. Her yıl belli tarihler arasında sunulan burslara, internet üzerinden ulaşabilir ve online olarak başvurularınızı yapabilirsiniz. Yazımızda yurt dışı lisansüstü eğitim almak isteyen Türk öğrenciler için sağlanan burs imkanlarına yer verdik.

Yurt dışında başvurabileceğiniz üniversitelerin broşürlerini indirmek için tıklayın.

Great Scholarships

Birleşik Krallık’ta lisansüstü eğitim almayı düşünüyorsanız, British Council Türk öğrencilere 17 adet burs sunuyor. Program kapsamında öğrenciler; İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler’de bulunan 9 üniversitede, aralarında mühendislik, işletme, bilgi teknolojileri, hukuk, sanat ve tasarım gibi alanların olduğu lisans ve lisansüstü dereceler ile araştırma programlarında finansal desteklerden faydalanabilirler. Bursun toplam değeri 350.000£’dir ve öğrencilerin 12.500£ ile 26.000£ arasındaki yıllık eğitim ücretlerini kapsar. Başvurularınızı aralarında Bradford Üniversitesi, Warwick Üniversitesi, Bristol Üniversitesi, Glasgow Üniversitesi gibi ilgili üniversitelerin web siteleri üzerinden takip ederek yapmanızda fayda var.

Fulbright Foreign Student Program

Amerika’da bir yüksek lisans ya da doktora bursu arıyorsanız, Fulbright Bursları tam size göredir. Mezun öğrencilere, genç profesyonellere, sanatçılara, araştırma öğrencilerine yönelik finansal yardımlar, her yıl 155’ten fazla ülkeden 4,000 öğrenciye sağlanır. Yüksek lisans ve doktora bursları için son başvuru tarihi 10 Nisan’dır. Yüksek lisans bursu 50.000$ değerindedir ve öğrencilerin eğitim ücreti ve masrafları ile aylık yaşam giderleri ve gidiş-dönüş uçak biletlerini karşılar.

Eiffel Excellence Scholarship Programme

Eiffel Burs Programı, Fransa’da master ve doktora eğitimi almayı düşünen yetenekli ve başarılı uluslararası öğrencilere finansal destek sağlar. Fransa’da hukuk, ekonomi, mühendislik ve siyasal bilgilerin olduğu 4 büyük alanda eğitim almak isteyen öğrencilere master derecesi için aylık 1.181€, doktora derecesi için 1.400€ burs verilir.

Swiss Government Excellence Scholarships

İsviçre hükümeti tarafından lisansüstü eğitim almak isteyen uluslararası öğrencilere ve araştırmacılara sağlanan mükemmellik bursları; öğrencilerin aylık ödemelerini, sağlık sigortası, uçak bileti ve konut yardımı gibi ek masraflarını karşılar. 180’den fazla ülkeden yabancı öğrencinin başvurabildiği İsviçre hükümeti burslarından doktora, doktora sonrası ya da araştırma çalışmaları için yararlanabilirsiniz.

Chevening Scholarships

Chevening burs programı, her yıl Birleşik Krallık’ta eğitim almak isteyen Türk öğrencilere eşsiz bir fırsat sunar. İngiltere Dışişleri Bakanlığı tarafından finanse edilen burslar; öğrencilerin okul ücretlerini, gidiş-dönüş uçak biletlerini, vize ücretlerini, konaklama ve yaşam masraflarını kapsar. Chevening Bursu ile Birleşik Krallık’ta yer alan Oxford, Swansea, Cardiff ve Cambridge gibi üniversitelerde bir yıllık master programlarında burslu eğitim alabilirsiniz. Dünyanın en prestijli burs programı olan Chevening, adaylarda liderlik potansiyeli, entellektüel bakış açısı, yaratıcı ve yenilikçi olma, gönüllü çalışmalar ve sosyal faaliyetlerde yer almış olma gibi beceriler arar.

Schwarzman Scholars Program

Çin’de eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için Tsinghua Üniversitesi, Asya’nın en prestijli burs programına sahiptir. Eğer siz de Çin’de ekonomi, işletme, uluslararası ilişkiler, kamu politikası gibi alanlarda master eğitimi almak ve liderlik becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız, dünyanın en iyi ve en zeki öğrencilerine sunulan burslar, eğitim ve okul ücretlerini, konaklama ve seyahat masraflarını kapsar.

Kaynak: Hotcourses Turkey

(Visited 281 times, 3 visits today)

BENZER İÇERİKLER

(Visited 11 times, 1 visits today)