Perşembe, Ekim 28, 2021

TURMEPA’nın Denizlerin Korunmasına Dikkat Çeken Farkındalık Filmleri 160 Bin Kişiye Ulaştı

TURMEPA’ın denizlerin korunmasına dikkat çeken farkındalık filmleri 160 bin kişiye ulaştı

AVRUPA BİRLİĞİ SİVİL DÜŞÜN “BİZİ BAĞLAYAN ŞEYLER ÖZEL DESTEK PROGRAMI” KAPSAMINDA MAVİ DÜŞÜN FARKINDALIK PROJESİ TAMAMLANDI

Denizleri korumayı bir davranış biçimine dönüştürmek için 26 yıldır yüz binlerce öğrenciye eğitim ve farkındalık çalışmaları ile deniz sevgisi aşılayan TURMEPA, salgın döneminde de faaliyetlerini hız kesmeden sürdürüyor. Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’nın salgın koşullarında sivil toplumun ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla oluşturduğu “Bizi Bağlayan Şeyler Özel Desteği”ni almaya hak kazanan TURMEPA, bu destekle hazırladığı kısa filmlerle 160 bini aşkın kişiye ulaşarak denizlerin önemine dair toplumsal farkındalığın artmasını sağladı.

 

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeniyle dünyanın zor zamanlardan geçtiği ve insanlığı farklı şekillerde etkilendiği 2020 yılında DenizTemiz Derneği/ TURMEPA anlamlı bir projeye imza attı. Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’nın salgın koşullarında  çalışırken sivil toplumun ortaya çıkan ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına hazırladığı “Bizi Bağlayan Şeyler Özel Desteği”ne Mavi Düşün projesiyle başvurarak programa kabul edildi. Mayıs-Haziran 2020 tarihleri arasında yapılan 344 başvuru arasından 213 proje kriterlere uygun bulunarak onaylandı. TURMEPA programdan aldığı destekle; 4 kısa film, afiş, broşür ve sosyal medya aracılığıyla denizlerin önemi, tek kullanımlık plastiğin denizlere etkileri, Sıfır Atık ve Sıfır Atık Mavi konusunda dezavantajlı bölgelere de ulaşarak toplumsal farkındalığı artırmayı hedefledi.

 

Farkındalık filmleri sosyal medyada 160 bini aşkın kişi tarafından izlendi

TURMEPA’nın Sivil Düşün hibesiyle hazırladığı 4 ayrı kısa filmde Sıfır Atık, Sıfır Atık Mavi, denizler ve suyun önemi, denizlerle ilgili problemler ve bireysel sorumluluklarımıza yer verildi. TURMEPA, mavi bir gelecek için farklı yaş gruplarına yönelik hazırladığı deniz eğitimlerini Covid-19 sürecinde okullarından, arkadaşlarından ve doğadan uzak kalan çocukların temel hakları olan temiz su kaynakları ve temiz çevrede yaşama konusunda doğru ve güncel bilgilere ulaşmalarını sağlamak amacıyla online eğitim modülleri ile ülkenin dört bir yanına ulaştırdı.  Bu eğitim modelinde çocuklar, yetişkinler ve özellikle kadınları kapsayan tüm hedef grupların dijital içerikler, video, afiş ve broşür çalışmaları ile bilgiye erişebilmeleri ve bu bilgilerin genele yayılması hedeflendi. Mavi Düşün projesi kapsamında hazırlanan filmler eğitim modüllerinde yerini alarak webinarlarla 2304 öğrenci ve 784 öğretmene ulaştı. Derneğin sosyal medya hesapları aracılığıyla da binlerce kişi bu farkındalık çalışmalarından yararlanma fırsatı buldu. Sosyal medyada toplam 160 bini kişi farkındalık filmlerini izledi. Farkındalık filmlerine eklenen altyazı ile yüz yüze eğitim sürecinde ulaşmakta zorlanılan işitme engelli bireylere de ulaşmak hedefleniyor.

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA Hakkında

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, ülkemiz kıyı ve denizlerinin korunmasını ulusal bir öncelik haline getirmek ve gelecek nesillere temiz denizlerin kucakladığı yaşanabilir bir Türkiye bırakmak amacıyla, 8 Nisan 1994 tarihinde Rahmi M. Koç’un kurucu başkanlığında, Deniz Ticaret Odası ile birlikte kuruldu. 2000 yılında Bakanlar Kurulu’nca alınan kararla, kamu yararına çalışan dernek statüsünü elde etti. Hayata geçirdiği projelerle, gerek ulusal gerekse uluslararası alanda kamuoyunun yakından tanıdığı TURMEPA, 26 yıl içinde Türkiye’nin önde gelen deniz odaklı sivil toplum kuruluşu haline geldi.

26 YILDA TURMEPA

  • 8 milyon 530 bin öğrenciye çevre dersleri verilerek denizlerimiz sevdirildi,
  • 20 bin 500 eğitimci yetiştirildi,
  • 9.360 gönüllü sayısına ulaşıldı,
  • Atık alım tekneleri ile 40 milyon 300 bin litre sıvı atık toplandı,
  • 2 milyon 740 bin kilogram katı atığın denizlere karışması önlendi,
  • TV programları, kamu spotu, yazılı basın ve billboardlarla 53 milyona ulaşıldı.

 

Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı Hakkında

Avrupa Birliği Sivil Düşün, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından aktivistler ve sivil toplum örgütlerine hızlı ve esnek destek sağlamak üzere tasarlandı. Tek aşamada kolay şekilde başvuru yapılabilen program, hak temelli çalışmaların hayata geçmesine katkı sunuyor.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, sivil toplum temsilcilerinin ortak kaygıları olan; kapasite geliştirmedeki yetersizlikler, destek araçlarının ağır bürokratik uygulamalarla verimsizleşmesi, esnek ve kolaylaştırılmış hibe programlarına duyulan gereksinim, örgütlü olmayan bireyler ve tüzel kişiliği olmayan sivil oluşumların hibe programlarından faydalanamaması, ortak çalışmalar yapılabilmesi için diğer aktivistler, sivil toplum örgütleri ve oluşumları ile bir araya gelebilmenin zorlukları, sivil toplum örgütleri, ağlar ve platformlar için teknik destek gereksinimi, sivil toplum destek mekanizmalarına erişim ve ağ oluşturmada hareketlilik ve dil sorunlarından yola çıkarak sivil toplumu, gereksinimleri doğrultusunda desteklemek üzere Sivil Düşün’ü tasarlayarak 2013 yılında uygulamaya geçirdi.

(Visited 242 times, 1 visits today)

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here