Perşembe, Ekim 22, 2020

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (um:ag) Yerel Medya Çalışanlarına Yönelik Online Gazetecilik Eğitimi Başvuruları Başladı

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (um:ag), İsveç Konsolosluğunun finansal desteğiyle yürüttüğü Yerel Kadın Gazetecileri Güçlendirmek: Gazeteciler İçin Online Platform (Empowering Local Women Journalists: Journalists Online Platform-JOP) başlıklı proje kapsamında, Yerel Medya Çalışanlarına Yönelik Online Gazetecilik Eğitimi düzenlemektedir.

Projenin temel amacı (i) gazeteciler için gazetecilik, mobil gazetecilik, habercilik becerileri, sosyal medya okuryazarlığı, podcast üretimi konularında eğitim sağlayarak geleneksel habercilik ve veri gazeteciliği arasında bir köprü oluşturmak (ii) yerel kadın gazetecilere öncelik vermek ve insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü konularında özgür ve bilgilendirilmiş bir kamu tartışmasını teşvik ederken, toplumsal cinsiyet eşitliğini ve medya sektöründe kadınların gerekli beceri ve yeterliliklerle donatarak güçlendirilmesini sağlamaktır.

Bu çerçevede düzenlenecek Yerel Medya Çalışanlarına Yönelik Online Gazetecilik Eğitimi’nde verilecek derslerin konu başlıkları şunlardır:

  • Gazetecilik Etiği
  • Haber Yazma Teknikleri
  • Mobil Gazetecilik
  • Toplumsal Cinsiyet Duyarlılığı
  • Toplumsal Cinsiyet Odaklı Habercilik
  • Şiddet ve Medya

Eğitim Kasım ayı içerisinde aynı içerikle, farklı katılımcılarla iki kez 21-22 Kasım 2020 ve 28-29 Kasım 2020 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Değerlendirme sırasında başvuru formunda belirtilen tarih seçimi dikkate alınacaktır. Zoom uygulaması üzerinden online olarak gerçekleştirilecek bu etkinlik ücretsizdir. Katılımcıların eğitim kapsamındaki tüm oturumlara katılmaları gerekmektedir.

Eğitime İç Anadolu (Aksaray, Ankara, Çankırı, Eskişehir, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde, Sivas, Yozgat, Kayseri), Doğu Anadolu (Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli, Van, Şırnak)Güneydoğu Anadolu (Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa) ve Akdeniz (Adana, Osmaniye, Antalya, Burdur, Hatay, Isparta, İçel, Kahramanmaraş) bölgelerinde* gazetecilik faaliyeti yürüten yerel gazeteciler katılım gösterebilirler. Yapılan başvurular aşağıdaki önceliklere göre değerlendirilerek katılımcılar belirlenecektir:

  • Başvuru formunun tam olarak doldurulması
  • Başvuru amaçlarının eğitim programı ile ilgili olması
  • Cinsiyet dengesinin sağlanması
  • Coğrafi dengenin sağlanması

Eğitime katılmak isteyen kişilerin 16 Kasım 2020, pazartesi günü saat 17.00’ye kadar  başvuru formunu doldurması gerekmektedir. Eğitime katılacak kişiler en geç 19 Kasım 2020 günü e-posta yoluyla açıklanacak, katılımcılara derse giriş bilgileri (Zoom linki, ID ve şifre) iletilecektir.

* Diğer bölgelerde yaşayan gazeteciler için aynı eğitim programı düzenlenerek eğitimden 15 gün önce duyurulacaktır.

Başvuru için tıklayınız