Perşembe, Şubat 2, 2023

UNDP Dünyanın En Kapsamlı İklim Anketinin Sonuçlarını Açıkladı

İklim değişikliği hakkında dünyanın gelmiş geçmiş en büyük kamuoyu araştırması olan “İklim Anketi”nin sonuçları 27 Ocak 2021’de yayınlandı. Yenilikçi bir kamuoyu araştırması olan anket, yaş, cinsiyet ve eğitim düzeyine göre ayrıştırılmış ayrıntılı sonuçları dünyadaki tüm hükümetlerle paylaşacak. Kasım 2021’de Glasgow’da toplanacak BM İklim Zirvesi’nde müzakerelerin en önemli turlarından biri yapılacağından, 2021 yılı ülkelerin iklim eylemi taahhütleri açısından dönüm noktası olacak.

Katılan birçok ülkede, iklim değişikliği konusunda bu çapta büyük bir kamuoyu araştırması ilk kez yapıldı. Dünya nüfusunun yarıdan fazlasını oluşturan 50 ülkeyi kapsayan ankete, iklim değişikliği bakımından temel faydalanıcılardan biri olan, ancak olağan seçimlerde henüz oy kullanma hakkı bulunmayan 18 yaşın altında yarım milyonu aşkın genç de katıldı. Ankette katılımcılara, iklim değişikliğinin küresel acil durum olup olmadığı ve ekonomi, enerji, ulaşım, gıda ve tarım, doğa ve insanların korunması olmak üzere altı eylem alanında 18 temel iklim politikasını destekleyip desteklemedikleri soruldu.

“Küresel Kamuoyu Açıkça, Güçlü ve Geniş Kapsamlı Politika Önlemlerinden Yana”

Sonuçlara göre, insanların çoğunluğu mevcut eylemlerin ötesinde geniş kapsamlı iklim politikaları istiyor. Örneğin, ankete katılan ülkeler arasında, enerji sektöründe en yüksek emisyona sahip on ülkenin sekizinde, katılımcıların çoğunluğu daha fazla yenilenebilir enerjiyi destekliyor. Arazi kullanım değişiminden kaynaklanan en yüksek emisyonlara sahip olan ve politika tercihleri hakkında yeterli bilgi bulunan beş ülkeden dördünde ise, ormanlar ve arazilerin korunması çoğunluk tarafından destekleniyor. Kentsel nüfus oranı en yüksek on ülkeden dokuzu ise temiz elektrikli araba ve otobüs veya bisikletlerin daha fazla kullanılmasını destekliyor.

Araştırmanın bir diğer bulgusu iklim dostu politikaların geniş destek görüyor olması. En popüler olanlar, halkın %54 desteğini alan ormanlar ve arazilerin korunması; %53 ile daha fazla güneş, rüzgâr ve yenilenebilir enerji kullanılması; %52 ile iklim dostu tarım yöntemlerinin benimsenmesi ve %50 ile yeşil işler ve işletmelere daha çok yatırım yapılması oldu.

Anket, bireyin eğitim düzeyi ile iklim eylemine gösterdiği istek arasında doğrudan bağıntı olduğunu gösteriyor. Üniversite veya yüksekokulda okumuşluğu olanlar arasında iklim aciliyetinin kabulü, Butan (%82) ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti (%82) gibi yoksul ülkelerden, Fransa (%87) ve Japonya (%82) gibi varsıl ülkeler dahil olmak üzere tüm ülkelerde çok yüksek.

Yaş bakımından ise, daha genç olanlar (18 yaş altı), daha yaşlı olanlardan daha yüksek oranlarda iklim değişikliğinin acil durum olduğunu belirtiyor. Yine de diğer yaş gruplarında oranlar çok da düşük değil: 18-35 yaş grubunun %65’i; 36-59 yaş grubunun %66’sı; 60 ve üzeri grubun ise %58’i iklimin acil durum olduğunu söylüyor; ki bu oranlar, kabulün ne denli yaygın olduğunu gösteriyor

Oxford Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Stephen Fisher araştırma hakkında tespitlerini paylaştı: İklim Halkoyu, bugüne kadar hiç görmediğimiz boyutta, hazine değerinde kamuoyu verileri sağladı. İklimin acil olduğunun kabulü, bizim daha önce sandığımızdan daha yaygınmış. Ayrıca, çoğu insanın açıkça, güçlü ve geniş kapsamlı politika önlemlerinden yana olduğunu tespit ettik.

Detaylı bilgi için tıklayın

(Visited 494 times, 1 visits today)

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz