Perşembe, Ekim 22, 2020

XIV. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali Yarışması

AMAÇ:
Mimarlar Odası kurulduğu 1954 yılından bu yana mimarlık kültürünün gelişmesi, tarihi mirasın korunması ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesi için yoğun bir çalışma sürdürmektedir. 2007 yılından başlayarak,  “İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali” adı altında bir organizasyonu gerçekleştirmektedir. Etkinliğe, başta mimarlar olmak üzere, bu alana ilgi duyan her kesimin etkin olarak katılımının sağlanması hedeflenmektedir.

Festival, dünyada yaşanan “Covid 19” salgını dolayısıyla bu yıl, “Dünya Mimarlık Günü” etkinlik programından bağımsız bir zamanlama ile sanal ortamda yapılmak üzere programlanmıştır.

İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali” kapsamında uluslararası kategoride yarışma düzenlenmekte ve ödüller verilmektedir.

Festival, “mimarlık ve kent” odağında üretilmiş filmleri desteklemeyi, yeni yapımları özendirmeyi, beğeni kazanmış filmleri seyirci ile buluşturmayı amaçlamaktadır.

KAPSAM:
Festival kapsamında, belgesel ve animasyon türündeki filmlere yer verilecektir. Yurtiçinden ve yurtdışından yarışmaya katılarak ön elemeyi geçmiş olan filmlerin tümü veya bir kısmı gösterim programına alınacak, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin web sayfasında (Youtube üzerinden) yayımlanacak ve bu filmler arasında bir yarışma gerçekleştirilecektir.

Mimarlar Odası’na meslek yaşamı boyunca emek veren, Festivalimizin kökleşmesinde büyük çaba harcayan ve 2018 yılında yaşamını yitiren Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Eski Başkanı Mimar Sami Yılmaztürk’ün anısına, ulusal kategoriden olmak üzere bir filme “Sami Yılmaztürk Özel Ödülü” verilecektir.

Başvuru ve detaylı bilgi için tıklayın