Salı, Haziran 2, 2020

Yurt Dışı Eğitimde Üniversite Seçimini Neye Göre Yapmalısınız?

Yurt dışı eğitim almayı planlıyor, ancak hangi üniversiteyi seçmeniz gerektiğine karar veremiyor musunuz? Okumak istediğiniz doğru üniversiteye karar verirken, odaklanmanız gereken en önemli kriterler şunlar olmalıdır;

 

Yurdışı eğitim ve IELTS ile ilgili ücretsiz tavsiyeler almak için uzmanlarımızla görüşme fırsatını kaçırmayın.

 

  • Üniversitenin uluslararası tanınırlılığı

Yurt dışında öğrenim görebileceğiniz sayısız üniversite olduğu gibi, okumak istediğiniz okulu seçerken özellikle uluslararası tanınırlılığa ve denkliğe sahip olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bugün dünya çapında birçok ülke, en iyi eğitim kurumlarına ve programlara sahip olmak ve yabancı öğrencileri kendine çekmek için bir dizi çalışma yürütürken, özellikle performans, akademik ortam ve öğrenci memnuniyetinin ölçüldüğü uluslararası üniversite sıralamalarını kontrol etmenizde fayda var.

 

  • Eğitim kalitesi

Kendiniz için en iyi üniversiteyi bulmak önemlidir. Günümüzde İngiltere, Kanada, Amerika gibi ülkeler, özellikle yüksek kaliteli eğitim imkanları, araştırma fırsatları ve zengin lisans ve lisansüstü program çeşitlikleri ile göz doldurur. Mühendislik, bilim, sanat, hukuk, mimarlık ve tıp gibi çoğu temel alanlarda farklı konuları ve seçenekleri keşfetmek için bol bol araştırma yapmanızda fayda var.

 

  • İş dünyası ile bağlantıları

Yurt dışı eğitim alacağınız üniversitenin işverenlerle olan bağlantısı, size hem eğitim alırken hem de mezuniyetten sonra harika fırsatlar sunabilir. Özellikle yurt dışı eğitim süresince sahip olacağınız sosyal ve profesyonel ağınızı genişletebileceğiniz okullarda eğitim almanız, öğrenciliğiniz sırasında yapacağınız stajlar ve İngilizce dilinde olan yetkinliğiniz size göz alıcı bir özgeçmiş ve sayısız kapı açacaktır.

 

  • Öğrenim ücretleri

Yurt dışı eğitim almayı düşünen öğrencilerin ilk aklına gelen konu kesinlikle bütçedir. Eğer yabancı bir ülkede ve üniversitede okumaya karar verdiyseniz, eğitim ücretleri ve diğer yaşam masrafları konusunda bilgi sahibi olan birinden yardım almanız önemlidir. Zira her ülke farklı öğrenim ücretlerine sahip olduğu gibi devlet ya da özel üniversite olmasına göre de çeşitlilik gösterir. Bu nedenle kendiniz için en uygun fiyatlı üniversiteyi yaşam koşullarını da göze alarak seçmeniz önemlidir.

 

  • Yabancı öğrenci yoğunluğu

Gittiğiniz ülkede sizin gibi dünyanın farklı ülkelerinden öğrencilerin olması ve onlarla kuracağınız arkadaşlıklar, sadece okul döneminde değil ömür boyu sürecek kalıcı dostluklara neden olur. Bu açıdan yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversiteleri seçmek, böylelikle hem yabancı dilinizi geliştirebileceğiniz ya da ikinci bir dil öğrenebileceğiniz hem de farklı kültürleri tanıyarak global bakış açısı edinebileceğiniz bir ortama sahip olursunuz.

 

  • Bulunduğu ülke ve şehir

Yurt dışı üniversite seçerken eğitim alacağınız ülke ve şehrin konumu çok önemlidir ve öğrencilere hem okurken hem de mezuniyetten sonra fırsatlar sunar. Bu nedenle eğitim alacağınız okulun, sadece ulaşım, şehir merkezi, konaklayacağınız yere olan mesafesi değil, zira gideceğiniz çoğu ülke uluslararası öğrencilerin hayatını daha da kolaylaştıracak birçok imkanla donatıldığı için bunların dışında bulunduğunuz şehrin okurken çalışma imkanlarına, kültürel çeşitliliğine ve sosyal yaşamına dikkat edebilirsiniz.

 

  • Mezuniyetten sonra istihdam olanakları

Bir üniversitenin size sunacağı en güzel fırsat mezuniyetten sonra en kısa zamanda bir işe yerleşmenizdir. Yurtdışında dünya sıralamalarında yer alan çoğu okul, mezun öğrencilere istihdam imkanları ile göz doldururken, bunda uluslararası şirketlerle olan işbirliği çalışmaları ve çok sayıda araştırma fırsatının önemi büyüktür.

 

Unutmayın, yurt dışında bir üniversiteye başvururken, tüm bu konularda size yardımcı olması için IDP Education uzmanlarından destek alabilirsiniz. IDP, 50 yılı aşkın bir süredir, aralarında Avustralya, Birleşik Krallık, Yeni Zelanda, Kanada ve Amerika’nın da olduğu ülkelerde 600’den fazla üniversite, kolej ve dil okulu ile bağlantılıdır ve size harika bir danışmanlık deneyimi sunar. Üniversiteler için başvuru belgelerinizi hazırlamanızda, seçtiğiniz üniversiteye göndermenizde, şehirde en uygun konaklama bulmanızda ve vize başvurularınızda deneyimleri ve bilgileri ile ihtiyaçlarınıza yönelik en uygun seçenekleri sunarlar.

Kaynak: Hotcourses Turkey

İhale Duyuruları