Pazartesi, Şubat 24, 2020

Yurt Dışında Burslu Okuyabileceğiniz En Popüler Bölümler

Yurt dışı eğitim denilince öğrencilerin aklına gelen en önemli konu masraflar olur. Özellikle İngiltere, Kanada, Amerika gibi ülkeler yüksek yaşam ve eğitim ücretleri ile öğrencilerin bütçelerini zorlarken, bazı Asya ve Avrupa ülkeleri ise uygun öğrenim ücretlerinin yanında pahalı yaşam standartları ile dikkat çekerler. Ancak bilinmesi gereken ortak bir nokta vardır ki, o da dünya çapında çoğu ülkenin ve üniversitelerin, öğrencilere sağladığı çok sayıda finansal destekler olduğudur. Zira öyle olmasaydı, bugün binlerce öğrenci yaşadıkları ülkelerin dışında eğitim alabilecekleri başka destinasyonların arayışına girmezdi. Peki, yurt dışında hangi bölümler öğrencilere burslu eğitim alabilme imkanı sunar? Ayrıntılar yazımızda.

 

Yurtdışındaki üniversitelerin broşürlerini indirmek için tıklayın.

 

Mühendislik

Yurt dışında bir üniversiteye başvurmayı düşünenler için en popüler alanları içerisinde barındıran mühendislik, bugün dünyanın en çok kazandıran mesleklerine de ev sahipliği yapar. Özellikle son yıllarda teknoloji alanındaki gelişmeler, öğrencilerin havacılık ve uzay mühendisliği, biyomedikal, elektrik, nükleer mühendislik gibi alanları tercih etmelerine neden olurken, ilham veren buluşlara imza atan, yenilikçi ve yaratıcı mühendisler için burs imkanları da bir o kadar çoktur.

  • Mühendislik alanında Birleşik Krallık’ta burslu eğitim almayı düşünüyorsanız, Great Scholarships tam size göredir. British Council ve Birleşik Krallık’ta yer alan 8 üniversitenin işbirliğinde Türk öğrencilere sunulan finansal destekler, 1 yıl için geçerlidir ve sadece eğitim ücretlerini karşılar.
  • Eiffel Bursları, Fransa’da mühendislik programlarında yüksek lisans ve doktora imkanı sunan en kapsamlı burs programdır. Öğrencilerin 1.181€ ile 1.400€ arasında 12 ay için aylık yaşam masraflarına ek olarak seyahat giderleri ve kira masraflarının da karşılandığı burslar eğitim ücretlerini kapsamaz.

 

Tıp

Geçmişi antik Mısır’a kadar dayanan sağlık ve tıp alanına olan ilgi her geçen gün daha da artmaktadır. Bunun en önemli nedenleri arasında artan nüfusla beraber gelişen hastalıkları sayabiliriz. Öğrenciler içinse tıp eğitimi almanın en belirgin nedenleri arasında ise istikrarlı bir kariyeri, yüksek maaşları, itibarlı ve saygın bir mesleğe sahip olmayı sayabiliriz.

Bugün tıp alanında okumak isteyen öğrenciler, her ne kadar yüksek öğretim ücretlerinden şikayet etseler de dünya çapında birçok üniversite yabancı ülkelerden gelenlere yönelik burs fırsatları ile dikkat çeker. Bunlar arasında;

  • Karolinska Institutet Global Master’s Scholarships, AB üyesi olmayan öğrencilere yönelik burslardır. İsveç’te sağlık ve tıp alanında burslu eğitim imkanı sunan Avrupa’nın en prestijli finansal destek programı, öğrencilerin sadece eğitim ücretlerini karşılar.
  • AMC Amsterdam Merit Scholarships, Hollanda’da tıp eğitimi almak isteyen ve Avrupa Birliği dışından gelen yabancı öğrencilere yönelik olan başarı tabanlı burslardır. Amsterdam Üniversitesi’nin sağladığı finansal destekler, öğrencilerin eğitim ücretlerini karşılamazken yaşam masraflarını kapsar.

 

Hukuk

Mezun olduktan sonra öğrencilere iş garantisi sunan bölümler arasında hukuk, tıp ve mühendislik gibi en geçerli meslekleri de içerisinde barındırır. Özellikle Avrupa’da İtalya ve İngiltere gibi ülkeler, dünyanın en köklü hukuk eğitimi veren üniversiteleri ile dikkat çeker. Bugün hukuk mezunlarının %89.9’u dünya çapında iş bulma oranlarına sahipken, uluslararası şirketlerde ticaret, ekonomi, siyaset, medya gibi alanlarda danışman, diplomat, avukat olarak görev alabilirsiniz.

  • Chevening Burs programı, Birleşik Krallık’ta insan hakları ve uluslararası hukuk alanında yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilere aralarında Oxford ve Cambridge gibi dünyanın en iyi üniversitelerinde, 1 yıl boyunca finansal destek sunar. Burslar, öğrencilerin okul ücretlerinin yanında aylık el harçlığı, vize ücreti, gidiş-dönüş uçak bileti, tez masrafları gibi ek ödeneklerini de karşılar.
  • DAAD Bursları, Almanya’da eğitim almak isteyen öğrencilere yüksek lisans ve doktora derecelerinde finansal destekler sunar. Burslar, öğrencilerin aylık 750€ ile 1.000€ arasında aylık ödemelerini kapsar. 9 ile 24 ay arasında süren program Almanya’nın en geniş devlet destekli burs imkanıdır.
  • Hubert H. Humphrey Burs Programı, Amerika’da akademik ve profesyonel gelişim imkanı sunan liderlik özelliklerine sahip bursiyerlere yönelik finansal destekler sunar. Lisansüstü seviyelerde eğitim programların yanı sıra konferanslar ve en az 6 haftalık stajı kapsayan profesyonel gelişim faaliyetleri 1 akademik yıl içindir.

Kaynak: Hotcourses Turkey

İhale Duyuruları