Pazar, Eylül 20, 2020

Yurt Dışında Hangi Ülkelerde Burslu Okuyabilirsiniz?

Yurt dışı eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için üniversite başvurusu yapacakları ülkeyi seçmek en zor kararlardan biridir. Zira gideceğiniz ülkedeki yaşam koşullarını, yaşayacağınız kültür şokunu, öğrenim ve yaşam maliyetlerini, öğrenciliğiniz sırasında ya da sonrasında çalışma imkanları olup olmadığını bilmeniz önemlidir.

Bugün yurt dışında okumaya karar veren öğrenciler arasında bir diğer önemli konu ise bütçedir. Genel olarak yabancı bir ülkede eğitimin pahalı olduğunu düşünebilirsiniz. Öyle ki Kanada, Amerika, İngiltere gibi ülkeler, dünyanın en prestijli üniversitelerinde yüksek eğitim ücretleri ve yaşam masrafları ile karşımıza çıkarken Almanya, İtalya gibi ülkeler ise düşük ücretli eğitimin yanında biraz daha makul konaklama ve gıda masrafları ile dikkat çeker. Neyse ki, yurt dışında başvuruda bulunabileceğiniz çoğu üniversite öğrencilere burslu okuma imkanı tanır.

Yurt dışında başvurabileceğiniz üniversitelerin broşürlerini indirmek için tıklayın.

Asya Ülkeleri

Asya’da eğitim almayı düşünüyorsanız, sizi dünyanın en gelişmiş teknolojileri ve ekonomilerine sahip ülkeleri bekler. Bunlar arasında Güney Kore, Singapur, Çin, Japonya, Malezya gibi ülkeler uluslararası tanınırlılığa sahip üniversiteleri ile dikkat çekerler. İngilizce eğitim alırken Japonca, Mandarin, Korece gibi ikinci bir dili öğrenebileceğiniz Asya ülkeleri, aynı zamanda öğrencilere zengin kültürel deneyimler ve iş fırsatları sunacaktır. Bugün dünyanın en iyileri olarak bildiğimiz, Toyota, Honda, Toshiba, Cannon, Lenovo, Huawei, Samsung, LG gibi çok sayıda şirkette staj yapma ve mezuniyetten sonra çalışma deneyimi kazanabilirsiniz. Peki, hangi Asya ülkesi burslu eğitim alma imkanı sunar.

  • Güney Kore, son yıllarda uluslararası öğrenci sayısını arttırmak için çok sayıda iyileştirme yaparken, öğrencilere her yıl lisans, master ve doktora derecelerinde 200’den fazla burs imkanı sunar.
  • Çin’de eğitim almak isterseniz, Çin hükümeti lisans ve lisansüstü derecelere başvuruda bulunan öğrencilere, eğitim veya yaşam masraflarını karşılayan tam veya kısmi burslar sunar. Finansal destekler için Ocak ayından Nisan ayına kadar başvurularınızı Çin Konsolosluğu’yla iletişime geçerek yapabilirsiniz.
  • Japonya hükümeti, Japonya’da bir üniversiteden kabul alan öğrencilere, okul ücretleri ya da seyahat ve yaşam masraflarını karşılayan çok çeşitli burs imkanları sunar. Bursların miktarı 117.000 ile 148.000 Yen arasında değişir.
  • Singapur hükümet bursları, eğitim bakanlığı tarafından verilirken, özellikle mühendislik ve teknoloji alanlarında yoğunlaşır. Doktora derecesinde verilen Singapur mükemmellik bursları için aylık el harçlığınız, konaklama ücretiniz ve öğrenim ücretiniz karşılanırken 4 yıl sürer ve her yıl 240 öğrenciye verilir.

İngiltere

İngiltere, dünyanın en çok yabancı öğrenci ağırlayan ülkelerinden biridir. Özellikle İngilizce dilini geliştirmek isteyen öğrencilerin ve lisansüstü araştırmacılar ve profesyonellerin uğrak yeri olan ülkede okumak için Londra şehri, eğitim ve iş dünyasının merkezi konumundadır. İngiltere hükümeti tarafından bugün aralarında Türkiye’nin de olduğu çok sayıda ülkeden öğrenciye yüksek lisans derecesinde Chevening Burs Programını sunar. Burs kapsamında öğrencilerin okul ücreti, konaklama, vize ücreti, uçak bileti ve yaşam masrafları karşılanır. Her yıl Ağustos ve Kasım aylarında başvurularınızı yapabilirsiniz.

Amerika

Yurt dışı eğitim denilince ilk aklımıza gelen ülke Amerika’dır. Özellikle iş imkanları ile yüksek olan ülke, aralarında Stanford, MIT, Harvard gibi dünyanın en iyi üniversitelerine ve Apple, Microsoft, IBM, Facebook, Google gibi teknoloji devlerine ev sahipliği yapar. Amerika’da burslu eğitim almak isterseniz, dünya çapında her yıl 4,000 uluslararası öğrencinin faydalandığı Fulbright Burs Programına sahiptir. Yüksek lisans ve doktora derecelerinde faydalanabileceğiniz burs kapsamında öğrenim ücretleriniz, aylık yaşam giderleriniz karşılanır.

Avustralya

Avustralya’da okumak isterseniz, sizi dünyanın en iyi öğrenci şehirleri olarak listelerin en başında yer alan Sidney ve Melbourne şehirleri karşılar. Yüksek yaşam standartları ve yeni mezunlara sunduğu istihdam imkanları ile dikkat çeken ülkede özellikle MBA programları, bilişim, tıp ve mühendislik gibi konular oldukça popülerdir. Avustralya hükümeti, uluslararası öğrencilere Endeavour Postgraduate Awards burs programını sunar. Yüksek lisans ve doktora derecelerinde alacağınız finansal yardımlar, hem öğrenim hem de yaşam masraflarınızı karşılar. Bursun değeri 30.000 Avustralya doları değerindedir.

 

Kaynak: Hotcourses Turkey

İhale Duyuruları