Cuma, Eylül 17, 2021

Yurt Dışında IELTS ya da TOEFL Şartı Aramayan Üniversiteler

IELTS ya da TOEFL olmadan yurt dışı üniversite başvurusu yapmak mümkün mü? Yurt dışı eğitim almak isteyen öğrenciler için en önemli ve yaygın şartlardan biri dil yeterlilik testi puanlarıdır. Bu testler, ana dili İngilizce olmayan ülkelerden gelen yabancı öğrencilerin Amerika, İngiltere, Avustralya, Kanada gibi ülkelerde eğitim alabilmesine yönelik yapılan uluslararası geçerliliği olan sınavlardır. Peki, IELTS ve TOEFL olmadan yurt dışı eğitim alabileceğiniz ülkeler ya da üniversiteler hangileri?

Yurt dışında bir üniversiteye kaydolmak mı istiyorsunuz? Giriş koşulları ve ihtiyacın olan belgeler konusunda uzmanlarımıza ücretsiz olarak danışmak ister misiniz? Hemen form doldurun, uzmanlarımız size ulaşsın.

 1. Avustralya

Yurt dışı eğitim almak isteyen öğrenciler için Amerika’dan sonra en popüler ülke olan Avustralya, sınavsız üniversite okumak isteyen öğrencilere IELTS ya da TOEFL testlerine girmeden de okuyabilme imkanı sunar. Bunun için İngilizce eğitim veren bir liseden mezun olmak ya da öncesinde İngilizce konuşulan bir ülkede birkaç yıl öğrenim deneyimi yaşamış olmanız gerekir.

Avustralya’da IELTS ve TOEFL olmadan eğitim alabileceğiniz üniversite sayısı oldukça fazladır. Sizin için en çok tercih edilenlere yer verdik;

 • Queensland Üniversitesi – Tam zamanlı bir programa başvuran öğrencilerden İngilizce konuşulan bir okuldan en az 5 yıllık eğitim alma koşulu arar.
 • Adelaide Üniversitesi – Öğrencilerin seçtikleri bölüme başlamadan önce bir İngilizce hazırlık programını kabul etmeleri halinde dil testi şartı aramaz.
 • Bond Üniversitesi – CAE, PTE gibi alternatifler testlerde gerekli koşulları taşıyan öğrencilerde IELTS ya da TOEFL sınavı şartı aramaz.
 1. Kanada

Son yıllarda özellikle göçmenlere uyguladığı ılımlı politikası ile Kanada, hem öğrenciler hem de ülkeye yerleşip çalışmak isteyenler için gözde destinasyonlardan biridir. IELTS ve TOEFL olmadan yurtdışında okumak istiyorsanız Kanada, sizin için doğru yer olabilir. Zira ülke, İngilizcenin ana dil olduğu yerlerde eğitim alan öğrenciler için aşağıdaki üniversitelerde dil yeterliliği şartı aramaz:

 • Brock Üniversitesi
 • Carleton Üniversitesi
 • Regina Üniversitesi
 • Concordia Üniversitesi
 1. İngiltere

İngiltere’de dahil Birleşik Krallık’taki bazı üniversiteler, IELTS puanı gerektirmeden, bir üniversiteye başvurmanıza olanak tanır. Bunun için eğer lise öğreniminizde aldığınız İngilizce notunuz %60’ın üzerinde ise bazı okullar başvurularınızı kabul eder ya da İngilizce dilinde eğitim veren bir okuldan yüksek puanlarla mezun olduysanız İngiltere’de IELTS olmadan eğitim alabilirsiniz. Aynı zamanda bazı okullar, öğrencilerle video platformları üzerinden online görüşme gerçekleştirerek sınavsız, İngilizce seviyenizi değerlendirir. Peki, hangi üniversiteleri tercih edebilirsiniz?

 • Warwick Üniversitesi
 • Swansea Üniversitesi
 • Birmingham City Üniversitesi
 • Bristol Üniversitesi

Sitemize üye olarak dünyanın en iyi okulları, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabileceğinizi biliyor musunuz? Hemen kayıt olun, yurt dışı eğitim fırsatlarını kaçırmayın.

 1. Amerika

Dünyanın en iyi üniversitelerine sahip Amerika, her yıl binlerce öğrenciyi ülkeye çekiyor. Üstelik eşsiz kariyer imkanları ve yüksek maaş seçeneklerine sahip dünyanın en çok kazanan şirketlerinde istihdam imkanları sunuyor. Peki, hangi üniversiteler IELTS ya da TOEFL olmadan başvurularınızı kabul ediyor?

 • California State Üniversitesi – Kaliforniya’da bulunan üniversiteye kabul edilmek için uluslararası öğrencilerin eğitim dili İngilizce olan bir liseden mezun olmaları yeterlidir.
 • New York State Üniversitesi – Amerika’da eğitim almak isteyen öğrencilere IELP yani Yoğun İngilizce Dil Programına katılma şartı koyar.
 • Drexel Üniversitesi – TOEFL ya da IELTS test puanı olmayan öğrencilere UPREP ve Bridge programları sunar.

Kaynak: Hotcourses Turkey

(Visited 2.090 times, 1 visits today)

BENZER İÇERİKLER

(Visited 11 times, 1 visits today)