Salı, Ekim 4, 2022

Bu ilanın süresi dolmuştur / This announcement has expired

Yurt Dışında Yaşayan Gençler YTB’nin Desteğiyle 2022 Teknofest’te Yerini Alıyor

TEKNOFEST NEDİR?

TEKNOFEST, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yürütücülüğünde, Türkiye’de milli teknolojinin geliştirilmesi konusunda kritik rol oynayan birçok kuruluşun paydaşlığıyla düzenlenen Türkiye’nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivalidir.

İlki 2018’de gerçekleştirilen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali; teknoloji yarışmaları, hava gösterileri, konserler, çeşitli konularda gerçekleştirilen etkinlikler ve söyleşiler gibi birçok faaliyete ev sahipliği yaparak toplumda teknolojiye olan ilgiyi artırmayı ve Türkiye’nin milli teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi konusunda farkındalık oluşturmayı hedeflemektedir.

Türkiye’nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen festival kapsamında, binlerce gencimizin hayallerini gerçekleştirmek için çeşitli disiplin ve kategorilerde teknoloji yarışmaları düzenlenmektedir.

Dördüncüsü, 21-26 Eylül 2021 tarihlerinde Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında 35 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışmalarına 81 il, 111 ülkeden 44.912 takım ve 200.000 kişi başvurmuştur. Yarışma başvuruları arasından 2.200 takım ve 13.000 yarışmacı ise finalist olarak yarışmıştır. Bu yıl ise 30 Ağustos-4 Eylül 2022 tarihleri arasında Samsun’da yapılacak olan TEKNOFEST’te, geleceğin teknolojileri üzerine 39 farklı kategoride yarışmalar ve çeşitli etkinlikler düzenlenecektir.

2022 TEKNOFEST’TE SİZLERİ NELER BEKLİYOR?

Ortaokuldan yükseköğrenim mezunlarına kadar geniş bir yaş aralığına hitap eden ve yarışmacıların teknolojik ürünler tasarlayıp geliştirecekleri teknoloji yarışmaları,

Her yaş grubundan izleyiciye hitap eden havacılık gösterileri,

Çocuk ve gençlere yönelik aktiviteler,

Teknoloji girişimleri ve yatırımcılarının bir araya geleceği uluslararası girişim fuarı,

Teknoloji gündemine ilişkin seminerler,

Teknoloji yarışmalarına katılan ekiplerin takım tanıtım stantları,

Teknoloji firmalarının marka tanıtım stantları.

NE ZAMAN? NEREDE?

30 Ağustos-4 Eylül 2022 tarihleri arasında, Samsun Çarşamba Havaalanı’nda gerçekleştirilecek Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, geçmişinden aldığı ilhamla, Milli Teknoloji Hamlesi yolculuğuna emin adımlarla devam etmektedir.

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ya da Mavi Kart sahibi olmak veya Mavi Kart sahibi olmaya hakkı olmak,

2. Yurt dışında havacılık, uzay veya mühendislik bilimleri alanlarında uzmanlığı olmak, mezuniyeti olmak, öğrenim görüyor olmak (Lisans, Yüksek Lisans, Doktora), ilgi ve meşguliyeti olduğunu belgelemek ya da resmi belgesi olmasa bile bu alanlara ilgisi olduğuna dair motivasyon mektubu sunmak,

3. Ortaöğretimini yurt dışında tamamlamış olmak,

4. 30.08.2004 tarihinden önce ve 30.08.1992 tarihinden sonra doğmuş olmak,

5. ABD, Almanya, Avustralya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İsveç, İsviçre, İtalya, Kanada, Norveç’in yanı sıra başvuru şartlarını taşımak koşuluyla diğer ülkelerden başvuruyor olmak,

6. Seyahat bağlamında, ilgili ülkenin ve Türkiye’nin Kovid-19 salgını ile alakalı gerekliliklerini karşılıyor olmak,

7. Daha önceden YTB tarafından düzenlenen TEKNOFEST programlarından birine katılmamış olmak.

KATILIMCILARA SAĞLANACAK İMKÂNLAR NELERDİR?

Başvurular kapsamında yapılacak değerlendirme sonucunda programa katılmaya hak kazanan katılımcıların festival süresince Samsun’da konaklamaları karşılanacaktır. Ayrıca, her sabah konaklama yerinden festival alanına, her akşam da festival alanından konaklama yerine olan transfer ulaşımları da yine YTB tarafından sağlanacaktır. Bunların dışında, 2021-2022 eğitim öğretim yılında mezun olan katılımcılar ile hâlihazırda öğrenci olan katılımcılara, bu durumlarını belgelemeleri koşuluyla 150 Avro’ya kadar ulaşım desteği sağlanacaktır.

NASIL BAŞVURABİLİRİM?

Başvurular 14 Ağustos’a kadar YTB Online Başvuru Sistemi adresi üzerinden gerçekleştirilebilecektir.

Detaylı bilgi ve başvuru için tıklayın

(Visited 273 times, 1 visits today)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz