Cuma, Ekim 29, 2021

Yurtdışında Burs Bulma Yolları 

Öncelikle istediğiniz üniversitelerin burs programları ve şartlarını incelemelisiniz. Sizin bu şartlara uyup uymadığınızı belirlemeniz başlangıç aşamasında çok önemli çünkü yeterlilik kriterlerini sağlamıyorsanız daha sonrasında bunu öğrendiğinizde önemli bir zaman kaybı yaşamış olacaksınız. Şunu bilmelisiniz ki çoğu üniversite, öğrencilere burs imkanı sağlamaktadır ancak tüm öğrencilere değil! Peki üniversiteler neden burs sağlar? Üniversitelerin burs sağlamasının temelinde; üniversitede öğrenci çeşitliliği oluşturmak ve eğitim giderlerini karşılayacak maddi durumu olmayan öğrencileri üniversiteye kazandırmak amaçları yatmaktadır.

Peki bu bilgilere nereden ulaşacağım? Üniversitelerin web siteleri ve tüzüklerinde bursiyer şartları her yıl açıklanmaktadır. Çoğu üniversitenin burs dokümanlarının bulunduğu broşürlerleri indirirerek bilgi edinebilirsiniz. 

Burs Seçeneklerini Araştırma: Uygun Dil Nasıl Olmalı?

Üniversiteler her gün binlerce öğrenciden burs olanakları ve burs seçenekleri ile ilgili sayısız mail almaktadır. Üniversite yetkilileri de aynı işe alımlarda yapılanlar gibi ciddi başvuruları diğerlerinden ayırmak için bazı kıstaslar uygulamaktadır. Peki bu kadar mail, mektup ve talep  arasından nasıl ön plana çıkacağım? Şu bir gerçek ki, üniversitenin ilk hissetmesi gereken, burs isteğinizin geçici bir heves olmadığıdır. Kullandığınız dil, terimler, selamlama ve iletişim detaylarınız gibi bilgiler sizin ciddiyetinizi belirtecektir. Ayrıca ön planda olması gereken konu, burstan ziyade o okulu gerçekten istediğinizi kanıtlamanızdır. Bunun için de burs kazanamazsanız bile finansal açıdan “B” planınız olduğunu belirterek okulu gerçekten istediğinizi belirtmeniz faydalı olacaktır.

 

Üniversitelere burs konusunda ciddi olduğunuzu gösterecek bazı iletişim ipuçlarımız:

  1. Sadece Burs Konusunda İletişime Geçmeyin

Yukarıda da belirttiğimiz gibi üniversite ile iletişiminiz sadece burs temelinde olmasın. Öncelikle okulu tanıyın ve web sitesini inceleyerek size uygun bölümler konusunda bilgi alın. Mailinizde hedeflediğiniz bölümü mutlaka belirtin. Ayrıca okulun daha uygun bir program önerip öneremeyeceğini sorun. Karşınızdaki kişi sizin üniversiteyi araştırdığınızı hissetsin. Örnek vermek gerekirse yurt/konaklama seçenekleri hakkında bilgi isteyin veya sosyal kültürel konularda bilgi alın. Burs şartları ve uygunluğu en son konuşulan konulardan biri olsun.

  1. Talepkar Bir Dil Kullanmayın

Adayların en çok yaptıkları hata; başvuru için iletişime geçtiklerinde talepkar ve sürekli isteyen bir dil kullanmaları. Üniversiteden bir şeyler talep etmeniz ve bir şeyler beklemeniz kaba görünmenize neden olabilir ve bu sizin için bir burs başvurusunda en son isteyeceğiniz şey J Diller arasında anlam farklılıkları olduğunu ve size göre rica olabilecek bir cümlenin karşıdaki kişi tarafından emir veya saygısızlık olarak nitelendirilebileceğini unutmayın ve yazım dilinize dikkat edin. Birçok başvuruda adaylar üniversitelerden randevu talep etmekte veya ayrıntılı bilgi göndermelerini istemektedirler. Yoğun ve meşgul bir öğrenci işleri için bu durumların ne kadar imkansız olduğunu söylemeye gerek bile yok J Unutmayın ki üniversite sizi uygun bir aday olarak değerlendirirse sizden iletişim bilgilerinizi isteyerek daha somut ve ciddi bir iletişime geçecektir. Kısa, özensiz ve kaba bir dil sizi yanlış tanıtacaktır bu nedenle empati yaparak karşıdaki kişiyi etkileyecek bir dil kullanın.

  1. Başarınızı Ön Plana Çıkarın

Üniversiteler başarılı oldukları kadar dezavantajlı kişilere burs vermeyi tercih etmektedir. Maddi açıdan zorlu bir yaşantınız olabilir, ailede birçok sorununuz olabilir ama üniversite sizin uzun uzadıya bu hikayeleri anlatmanızı hoş karşılamayacaktır. Evet şartlarınız kötü olabilir ama emin olun üniversite bu konularla ilgili her gün yüzlerce mail almaktadır. Üniversitelerin burs kriterlerinde başarı ön plandadır ve maddi imkanı kısıtlı öğrencilere de belirli bir kota koyabilmektedir. Bu sebeple maddi durumunuzun kötü olduğunu belirten uzun bir mail ciddiye alınmamanıza ve elenmenize sebep olabilir.

  1. Ciddi Bir Aday Olduğunuzu Gösterin

Başvurunuzu veya mesajınızı çok uzun yazmadan ciddi bir aday olduğunuzu göstermeniz önemli. Başvurunuzda en yüksek akademik başarılarınız (tümünü sıralamanız yanlış olacaktır), İngilizce seviyeniz ve diğer akademik sertifikalarınız hakkında bahsetmeniz sizi ciddi ve uygun bir aday olarak gösterecektir.

  1. İngilizce Seviyeniz

Başvurunuzda kullandığınız dilin önemli olduğunu ve kısa – net bir mesajla ulaşmanız gerektiğinden önceki maddelerde bahsettik. 4-5 cümlelik bir metin bile İngilizceye hakimiyetiniz konusunda karşı tarafa fikir verebilir! Yazım yanlışları, emirli cümleler, ünlem gibi işaretler iletişime geçtiğiniz kişide kötü bir etki yaratabilir. Unutmayın dil seviyeniz başvurunuzda önemli etki edecektir ve ilk intiba her zaman önemlidir.

 

Kaynak: Hotcourses Türkiye

(Visited 342 times, 1 visits today)

BENZER İÇERİKLER