Salı, Haziran 2, 2020

Yurt Dışında Burslu Eğitim Veren Üniversiteler

Bir lisans ya da yüksek lisans derecesini, yurtdışında tamamlamak öğrenciler için sıradışı bir deneyim olacaktır. Günümüzde birçok öğrenci, artan nüfus ve işsizlik kaygısıyla hem yabancı dilde etkinlik kazanmak hem de gelecekte parlak bir kariyer elde etmek için yurtdışında üniversite arayışına girerken, bir kısmı da yaşadıkları ülkenin dışında eğitim almanın çok masraflı olacağını düşünür. Peki, yurtdışında burslu üniversite okumanın mümkün olduğunu biliyor musunuz? Dünyanın pek çok ülkesinde hükümetler ve üniversiteler başarılı ve yetenekli yabancı öğrencilere eğitim ya da yaşam masraflarını karşılayan çok sayıda finansal destekler sunar. Burslara başvurmadan önce şu adımlara dikkat etmenizde fayda var;

 

Yazımızda yurtdışında burslu okuyabileceğiniz üniversiteleri ve burs fırsatlarını sizler için araştırdık.

 

Bristol Üniversitesi

İngiltere’nin güneyinde yer alan Bristol şehrinde, 1876 yılında kurulan üniversite, günümüzde özellikle edebiyat fakültesi, mühendislik fakültesi, tıp ve veterinerlik fakültesi, sosyal bilimler ve hukuk fakülteleri ile yurtdışı eğitim almak isteyen öğrencilerin dikkatini çeker. Bristol Üniversitesi; 13 Nobel ödülü, araştırmada liderliği, canlı kampüs yaşamı, dünya çapında mezun ağı ve mükemmel kariyer imkanları ile öğrencilere sayısız fırsatlar sunar. Zira şehir, özellikle mühendislik, havacılık, finans ve medya sektörlerinde çalışabileceğiniz işler ve alanlarla doludur. Bristol Üniversitesi, uluslararası öğrenciler için aralarında Think Big Lisans ve Lisansüstü Bursları olmak üzere çok sayıda finansal destekler sağlar. Öğrenim ücretlerinin ve yaşam giderlerinin tamamını ya da bir kısmını karşılayan burslar için not ortalamanızın önemli bir rol oynadığını söylemekte fayda var.

 

Arizona Üniversitesi

Yurtdışında burslu üniversite okumak isteyen öğrenciler için Amerika’da 1885 yılında kurulan Arizona Üniversitesi, ülkenin en iyi kamu araştırma kurumlarından biridir. Her yıl inovasyon ve araştırma çalışmalarına 600 milyon dolarlık yatırım yapan okul; kaliteli eğitim sistemi, alanında uzman akademisyenleri, 600’ün üzerinde öğrenci klüp ve toplulukları, ödüllü kampüsü, müze ve kütüphaneleri ile göz doldurur. Arizona Üniversitesi’nde burslu eğitim almak isterseniz, akademik not ortalamanıza ve sınav sonuçlarına göre belirli bölümlerde geçerli olan 4.000$ ile 24.000$ arasında değişen çok sayıda finansal yardımlar sunulur.

 

Alberta Üniversitesi

Kanada’da yer alan Alberta Üniversitesi, nehirleri, gölleri, doğal güzellikleri ve zengin petrol kaynakları ile ünlü Alberta eyaletinde 1908 yılında kurulmuştur. Hukuk, mühendislik, eczacılık, diş ve tıp fakülteleri ile hem lisans hem de yüksek lisans alanında program çeşitliliği ile göz dolduran eğitim kurumu, ülkenin en iyi ilk 10 üniversitesi arasındadır. Alberta Üniversitesi, yabancı öğrenciler için her yıl 28 milyon Kanada doları değerinde burs olanağı sağlar. Özellikle sporcular için sunduğu atletizm bursları ve üniversiteye kabul alan öğrencilere yönelik otomatik burslar ile popülerdir.

 

Kyung Hee Üniversitesi

1949 yılında kurulan Kyung Hee Üniversitesi, günümüzde Seoul ve Yongin şehirlerinin de olduğu 4 kampüsü ile öğrencilere rahat ve güvenli bir ortam sunar. Güney Kore’nin araştırma odaklı en iyi eğitim kurumlarından biri olan okulun uluslararası barışı teşvik etmek adına Birleşmiş Milletler ile ortaklığı bulunurken, çok sayıda üniversite ile araştırma çalışmaları yürütür. Yurtdışı burs arıyor ve Asya’nın en egzotik ülkelerinden biri olan Güney Kore’de eğitim almak istiyorsanız, üniversitenin özellikle değişim öğrencilerine ve okula kayıt olan birinci sınıf öğrencilerine yönelik çok sayıda finansal destekleri bulunur.

 

Utrecht Üniversitesi

1636 yılında Hollanda’nın ortaçağdan kalma tarihi Utrecht şehrinde kurulan üniversite, Avrupa’nın en saygın ve eski okullarından biridir. Ülkenin en büyük ve kapsamlı yüksek öğretim kurumu olan Utrecht Üniversitesi, 12 Nobel ödülü, zengin araştırma olanakları ve Avrupa Birliği üyesi olmayan uluslararası öğrencilere sunduğu burslarla adından söz ettirir. Özellikle üniversitenin Mükemmellik Bursları, her yıl AB dışından yabancı öğrencilere 20-25 adet olarak 1 ya da 2 yıl süreyle verilir. Burs, 11.000€ değerindedir ve öğrencilerin öğrenim ücretlerini ya da yaşam masraflarını karşılar.

 

Yurtdışında okumak istiyor, ancak nereden başlayacağınıza karar veremiyor musunuz? Ülkeler, üniversiteler, programlar, burs çeşitleri ve kariyer imkanları için üniversitelerin broşürlerini ücretsiz indirin!

 

Kaynak: Hotcourses Turkey

 

İhale Duyuruları