Cuma, Ekim 29, 2021

Yurtdışında Eğitiminizi ve Yaşamınızı Finanse Etmenin Yolları

Yurtdışında eğitim görmenin en zorlayıcı kısımlarından biri eğitim ve yaşam masraflarının iyi planlanması ve finanse edilmesidir. Yapılacak tüm masraflar içinde üniversiteye ödenecek tutar oldukça önemli bir paya sahiptir. Bu yüzden en uygun burs programını bulmanız yurtdışında olduğunuz süre boyunca finansal olarak rahat etmenizi sağlayacaktır. Öncelikle gitmeyi düşündüğünüz üniversitelerin burs programları ve şartlarını incelemelisiniz. Sizin bu şartlara uygun olup olmadığınızı belirlemeniz başlangıç aşamasında çok önemli çünkü yeterlilik kriterlerini sağlamıyorsanız daha sonrasında bunu öğrendiğinizde önemli bir zaman kaybı yaşamış olacaksınız.

Şunu bilmelisiniz ki çoğu üniversite, öğrencilere burs imkanı sağlamaktadır ancak tüm öğrencilere değil! Peki üniversiteler neden burs sağlar? Üniversitelerin burs sağlamasının temelinde; üniversitede öğrenci çeşitliliği oluşturmak ve eğitim giderlerini karşılayacak maddi durumu olmayan öğrencileri üniversiteye kazandırmak vardır.

Yurtdışında burslu okuyabileceğiniz üniversitelerin ücretsiz broşürlerini indirmek için tıklayınız.

 

Burs Çeşitleri

Başarıya dayalı: Bu ödüller, bir öğrencinin akademik, sanatsal, atletik veya diğer yeteneklerine dayalıdır ve genellikle bursların alınmasında başvuru sahibinin ders dışı faaliyetleri veya topluluk hizmetleri etkili olur. Aranan nitelikler burslara göre değişmektedir.

Öğrenciye özel: Cinsiyet, ırk, din, aile ve tıbbi geçmiş gibi faktörlere dayanan burslardır. Azınlık bursları bu kategorideki en yaygın ödüllerdir. Üniversiteler öğrenci çeşitliliğini arttırmak için öğrencilere özel burslar vermektedir.

Destinasyona özgü: Ülkelerin, daha çok öğrencinin gelmesini teşvik etmek amacıyla yurtdışında eğitim görmeyi planlayanlara sunduğu burslardır.Hangi bursların verildiğini görmek için okumak istediğiniz ülkenin hükümet sponsorluğundaki seyahat web sitelerine bakmanız size yardımcı olacaktır.

Konuya özgü: Konuya özgü burslar, öğrencilerin kendilerini özelleştirdikleri alanlarda verilen burslardır. Bu burslar, alıcıların yurtdışındayken konuya özgü kurslara kayıt olmalarını veya yurtdışındayken konu üzerinde araştırmalar yapmalarını gerektirebilir. Aranan nitelikler konuya ve üniversiteye göre değişmektedir.

 

Yurtdışında Yaşam

 

Ulaşım

Okul, ev, şehir içi seyahat derken ulaşım maliyetlerini azaltma yoluna gitmek öğrenciler için bütçe hesaplama yapmalarını gerektirebilir. Avrupa ülkelerinde ulaşım masrafları Amerika, Kanada, Avustralya gibi ülkelere göre daha az olabilir. Zira Roma, Floransa, Amsterdam, Prag, Kopenhag gibi şehirler yürüyerek ve yaygın olarak kullanılan bisikletlerle ulaşılabilme nedeniyle tercih edilir. Aynı zamanda çoğu ülke uluslararası öğrenciler için indirimli tren, otobüs ve metro biletlerine sahiptir.

 

 

Part-time İşler

Öğrenciyken para nasıl biriktirilir, diyorsanız eğer size part-time işler yapmanızı öneririz. Eğitim alacağınız üniversitenin kampüsünde, kütüphanede ya da okulunuza yakın kafe, alışveriş merkezi gibi yerlerde günlük 4-5 saat çalışmalarla harçlığınızı çıkarabileceğiniz gibi zor zamanlar için birikimde yapabilirsiniz. Okurken çalışma ve para kazanma imkanı özellikle grafik tasarım, yazarlık, web tasarım, sosyal medya gibi alanlarda çok fazladır. Elinizin altında bir bilgisayar ve internet bağlantınız varsa ve bu konulara da ilgi duyuyorsanız eğitiminiz sırasında değerlendirebilirsiniz.

 

Gıda

Öğrenci bütçesi ile planlama yapabileceğiniz konulardan bir diğeri de gıdadır. Yemek herkesin temel ihtiyaçlarından biridir ve özellikle yurtların dışında evde kalanlar için en önemli masraflardandır. Harcamalarınızı en aza indirgemek için, dışarıda yemek yeme alışkanlığınızdan vazgeçmeniz ilk adımdır. Aynı zamanda marketlerden hazır, paket gıdalar almak yerine kolay ve pratik hazırlayabileceğiniz tarifler bularak uygun bütçeli malzemeler alabilirsiniz. Eğer Avrupa ve Asya ülkelerinde eğitim alıyorsanız, hemen hemen tüm şehirlerde haftanın birkaç günü düzenlenen yiyecek pazarlarına gidebilirsiniz.

Eğlence

Öğrenciliğiniz sırasında eğlenmek tabii ki en büyük hakkınızdır. Zorlu dersler, araştırma ödevleri ve sınav stresini en aza indirgeyebilmeniz için sosyalleşmeye, yeni arkadaşlar edinmeye ve eğlenmeye de ihtiyacınız vardır. Kulüp aktivitelerine katılmak, konserlere ve öğrenci gecelerine gitmek, hafta sonları şehir dışında yürüyüş ve spor etkinlikleri yapmak öğrenci bütçenizi biraz sarsabilir. Dolayısıyla dönem boyunca haftada bir ya da ayda iki kere olmak üzere kendinizi planlayabilir, arkadaşlarınızla dışarıda buluşmak yerine evde sinema keyfi yapabilirsiniz.

İkinci El

İster inanın, ister inanmayın ama ‘yeni’ her zaman iyi değildir. Özellikle öğrencilik hayatınızda kısıtlı bütçenizle ay sonunu getirmeye çalışırken alışveriş yaparak kendinizi zor durumda bırakmayın. Yeni kitaplar, kıyafetler, ders malzemeleri ya da eviniz için kitaplık, mutfak gereçleri almak yerine ikinci el pazarlarını ziyaret edin. Günümüzde çoğu öğrenci internet sitelerinde ya da mobil uygulamalarda ihtiyacı olmayan ders kitaplarını hatta ders notlarını bile satarak bütçelerine katkı sağlarlar.

 

 

 

Kaynak: Hotcourses Türkiye

 

(Visited 228 times, 1 visits today)

BENZER İÇERİKLER