Salı, Mayıs 28, 2024

AB-Türkiye İklim Politikası Diyaloğu Açılış Toplantısı ve Çalıştayı Gerçekleşti

İklim Değişikliği ve Sürdürülebilir Geçiş Avrupa Yuvarlak Masası (ERCST) ve İklim Araştırmaları Derneği (IAD), AB – Türkiye İklim Politikası Diyaloğu Projesi’nin açılış toplantısının 6 Temmuz 2021’de çevrimiçi olarak gerçekleştirildiğini duyurmaktan memnuniyet duyar. Planlanan diğer web seminerleri, iklim değişikliği politikası konusunda işbirliğini güçlendirmek için AB ve Türk sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirmeyi amaçlamaktadır.

İnteraktif çalıştay sırasında, katılımcılara projenin genel hedefleri ve bu hedeflere ulaşmak için gerçekleştirilecek faaliyetler hakkında bilgi verildi. Ek olarak, ERCST’den AB politika uzmanı, Avrupa Yeşil Anlaşma gündemine ve kapsadığı farklı dosyalara kapsamlı bir genel bakış sundu. Türkçe konuşanlardan gelen tepkiler, belirli konuların Türkiye üzerindeki etkilerine odaklandı ve iklim değişikliğinin artan etkilerini ele almak için hırs ve işbirliğinin önemini vurguladı.

ERCST İcra Direktörü Andrei Marcu, “Bu faaliyetlerin gerçek bir etkisini ve sivil toplumların iklim politikası oluşturma süreçlerinde güçlendirilmesini görmek için bu diyaloğun proje bitiminden sonra da sürdürülmesinin çok önemli olduğunu vurguladı. AB ve Türk sivil toplumları arasında başarılı bir işbirliği ve diyalog sağlayacağız” dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ahmet Atıl Aşık, AB’nin Karbon Sınır Uyum Mekanizmasının Türkiye Ekonomisi Üzerindeki Potansiyel Etkileri üzerine yaptığı çalışmanın sonucunu sundu ve “ AB CBAM, metalik olmayan mineraller, ana metaller, kağıt, rafineri ürünleri, elektrik ve kimyasallar gibi sektörlerden 1.125 milyon işi riske atarak Türk sanayileri üzerinde güçlü bir ekonomik etkiye sahip olacaktır. Ancak sektörü ve toplumu düşük karbonlu bir ekonomiye hazırlamak için önceden önlem alınırsa bu riskler fırsata dönüşebilir” gerçeğini vurguladı.

Son olarak, paydaş odaklı bir yaklaşım benimseyen projenin amacı, faaliyetleri onların ihtiyaçlarına göre uyarlamak için paydaşlardan gelen geri bildirimleri birleştirmek ve sürdürülebilir bir diyaloga anlamlı katkılarda bulunmaktır. Bu nedenle, 6 Ekim 2021’de yapılması planlanan bu proje kapsamındaki bir sonraki etkinlik, paydaşların daha fazla araştırmak istediklerini ifade ettikleri genel AB iklim gündeminin belirli maddelerine odaklanacak.

AB-Türkiye İklim Politikası Diyaloğu projesi, AB ile Türkiye arasındaki Sivil Toplum Diyaloğu Programı kapsamında Avrupa Birliği tarafından finanse edilmekte ve AB Başkanlığı tarafından koordine edilmektedir. Proje ile ilgili gelişmeleri www.climatepolicydialogue.com adresinden ve sosyal medya hesaplarından (LinkedIn ve Twitter) takip edebilirsiniz.

Çalıştay materyallerine hem İngilizce hem de Türkçe olarak www.climatepolicydialogue.com adresinden  ulaşılabilir. Toplantının kaydına buradan (https://www.youtube.com/watch?v=N0WoBUqrsfY ) ulaşabilirsiniz.

 

 

Basın kişileri

Marina Monciatti

Email: mmonciatti@ercst.org

Telefon: +32 486 62 99 49

 

Thomas Mertens

Email: tmertens@ercst.org

Telefon: +32 479 421 342

 

 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz