Cumartesi, Nisan 13, 2024

Adalete Erişimin Önündeki Maddi Engeller Raporu Yayınlandı

KAZDAĞLARI BÖLGESİNDE ÇEVRE MÜCADELESİNDE ADALETE ERİŞİM ÖNÜNDEKİ MADDİ ENGELLER İNSAN HAKLARI İZLEME RAPORU

Kazdağları bölgesi, termik santraller, metalik madencilik (altın, bakır, uranyum vb.), taş ve kum ocakları, rüzgar enerji santralleri (RES), jeotermal enerji santralleri (JES), artan yapılaşma, eko-turizm, tarım alanlarının, sulak alanların, tarihi ve doğal yapıların tahribi, yeni kıyı imar planları ve yoğunluğu arttırılmış imar planları ile ekolojik bir saldırı altındadır.

Çanakkale ve Balıkesir illerinin bir kısmına yayılan Kazdağları bölgesinde faaliyet gösteren dernekler, çevre ihlallerinin önlenmesi için açtıkları davaların avukatlık ücreti, bilirkişi ve keşif ücretleri ile harçları kapsayan yargılama giderleri karşısında zorlanmaktadırlar.

Kendi bütçelerini fazlasıyla aşan miktardaki yargılama giderleri birçok derneğin haklı davalarından vazgeçmelerine ya da zaman, enerji ve kaynaklarını kendilerini geliştirmek yerine yargılama giderlerine aktarmak zorunda kalmalarına, ödenemeyen yargılama giderleri nedeniyle icra yoluyla haciz tehdidiyle karşılaşmalarına yol açmaktadır. Tüm bunlar, bir insan hakkı olan adalete ve çevre hakkına erişimi zorlaştırmakta ya da engellemektedir.

Bu rapor ile amaçlanan; Kazdağları bölgesinde faaliyet yürüten benzer dernekler üzerinden bu bölgedeki adalete erişim önündeki maddi engellerle ilgili insan hakları izleme (İHİ) çalışması yapmak ve raporlamaktır.

Umuyoruz ki bu raporla, daha iyi bir çevre ve dünyada yaşamak için mücadele eden, çoğunlukla aidat ve bağışlardan oluşan çok kısıtlı bütçeleriyle çok önemli çevre davalarını açan ve dolayısıyla idarenin verdiği izinleri yargıya taşıyarak denetleme görevi üstlenen ve bu nedenle toplumsal fayda yaratan derneklerin sesini ve sorunlarını geniş kesimlere ulaştırabiliriz.

Gülpınar Sürdürülebilir Yaşam Derneği
Yönetim Kurulu

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayın

Sorularınız için: gulpinar.dernek@gmail.com

 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz