Perşembe, Mayıs 23, 2024

Algoritmik Okuryazarlık e-Öğrenme Platformu, algoritmikokul.com Açılıyor

Gözlemevi İnternet ve Toplum Araştırmaları Merkezi, teknolojinin topluma etkisinin anlaşılması amacıyla bireyleri entelektüel ve teknik yetkinliklerle donatacak Algoritmik Okuryazarlık e-Öğrenme Platformu’nu hayata geçiriyor. Demokrasi, insan hakları gibi konuların teknolojiyle kesiştiği alanda derinlemesine bilgi içerecek platformda birçok farklı eğitim modülü bulunacak.

Medyadan e-ticarete, yayıncılıktan sağlığa kadar algoritmalar günlük yaşamımızın her alanında kararlarımızı ve deneyimlerimizi şekillendiriyor. Algoritmik okuryazarlık yetkinlikleri sadece bu sistemlerin çalışmasını anlamak için değil, aynı zamanda daha adil ve kapsayıcı teknik yeterlilikler geliştirmek için gittikçe önem kazanıyor. Gözlemevi, bu platformla hem algoritmik okuryazarlığı erişilebilir kılmayı, hem de teknoloji firmalarına karşı savunuculuk kültürünü yaygınlaştırmayı hedefliyor.

3 Nisan Pazartesi günü eğitim içeriklerinin yayınlanacağı platforma şimdiden kayıt olmak mümkün. Platformda,, “Algoritmik Manipülasyon, Bilgi Operasyonları ve Seçim Güvenliği”, “Teknolojinin Nefret Söyleminin Yayılmasındaki Rolü ve Mücadele Yöntemleri” gibi, sivil toplumun, gazetecilerin ve vatandaşların kapasitesini geliştirmeye yönelik  birçok eğitim bulunacak. Eğitim modülünü tamamlayan kişiler sertifika kazanmaya hak kazanacak.

Gözlemevi, eski Google çalışanları, mühendisler ve insan hakları aktivistleri tarafından 2022 yılında kuruldu. Teknoloji firmalarının hesap verebilirliğini  artırmayı hedefleyen kuruluş, misyonu doğrultusunda araştırmalar, politika yayınları ve eğitimler gerçekleştiriyor. Gözlemevi şu ana kadar gazetecilerin dijital sistemlerde hayatta kalabilmeleri için Algoritmik Güçlendirme projesi, Tactical Tech ile ortaklaşa geliştirdiği “Benim Verim, Benim Hayatım” atölyesi gibi bir ok projeyi hayata geçirdi.

 

 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz