Cumartesi, Mayıs 18, 2024

Avrupa Birliği Başkanlığı’nda görev değişimi

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Atama Kararına göre Dışişleri Bakanlığı Bakan Yardımcılıklarına İspanya Büyükelçisi Burak Akçapar ve Türkiye’nin AB Daimi Temsilcisi Mehmet Kemal Bozay atandı.

Avrupa Birliği Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilciliğine 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2 ve 3’üncü maddesi gereğince Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı atandı.

Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı olarak göreve başladı.

Mehmet Kemal Bozay kimdir?

7 Şubat 1966 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Ortadoğu Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olduktan sonra 1989 yılında Dışişleri Bakanlığı’na katıldı.

İran, Slovenya, Bosna Hersek’te çeşitli görevlerde bulunmasının ardından 1997-1999 yıllarında Bakan Özel Kalem Müdür Yardımcısı ve Bakan Özel Kalem Müdürü olarak görev yaptı.

1999-2003 yıllarında Birleşmiş Milletler (BM) Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliğinde müsteşar olarak görev alan Bozay, Ortadoğu Genel Müdür Yardımcılığı’ndaki çeşitli görevlerinin ardından Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçiliği’nde müsteşarlık ve Belgrad Büyükelçiliği görevlerini üstlendi.

2016-2018 yıllarında Avrupa ve AB İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcılığı görevini yürüten Bozay, 2019’dan bu yana Türkiye’nin AB Daimi Temsilciliği görevini yürütüyordu.

 

 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz