Cuma, Temmuz 19, 2024

Bölgesel Kalkınma Dergisi İlk Sayısı İçin Makalelerinizi Bekliyor

Bölgesel Kalkınma Dergisi, ilk sayısı için makale çağrısına çıktı. T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü’nün yayın organı olan dergide yayımlanmak üzere makaleleriniz bekleniyor.

Yayın politikası ve editoryal işleyişi uluslararası standartlar çerçevesinde yapılandırılmış olan dergi, Türkçe ve İngilizce makalelerin yayımlanacağı, ücretsiz, açık erişimli ve hakemli bir dergidir. Üçer aylık dönemler halinde yılda dört sayı olacak şekilde Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında yayımlanması planlanıyor.

Bölgesel kalkınma ve bölgesel politika alanında bilimsel çalışmaların teşvik edilmesi, bölgesel, ulusal ve uluslararası deneyimlerin ve farklı yaklaşımların paylaşılması yoluyla bu alandaki araştırmaların sayısının ve niteliğinin artırılması amaçlanıyor.

Buradan hareketle, bölgesel kalkınma alanında akademi ve kamu arasında köprü oluşturarak politika tasarımı süreçlerini daha etkin hale getirmek, kurumsal araştırmaları ve uygulamalı özgün çalışmaları yaymak, bölgesel kalkınma alanında küresel gündemi yakından takip ederek iş birlikteliklerini ve bilgi paylaşımını artırmak hedefleniyor.

Dergide bölgesel kalkınmanın ekonomik, sosyal, mekânsal ve çevresel dinamiklerini tartışan, bölgesel politikayı, strateji planlama ve programlama, politikanın koordinasyonu, kurumsal kapasite ile izleme ve değerlendirme gibi boyutlarıyla inceleyen bölgesel politikanın uygulama araçlarını araştıran, yenilikçi uygulamalara katkı sağlayan ve bu alanlarda güncel tartışmalar ortaya koyan, özgün ve bilimsel etiğe uygun, ideolojik kaygılar gütmeyen, literatür zenginliğine sahip bilimsel çalışmalara yer verilecektir.

Bölgesel Kalkınma Dergisi, daha önce başka bir yayın organında yayımlanmış veya yayımlanmak üzere kabul edilmiş, başka bir derginin değerlendirme sürecinde yer alan makaleleri ve kitap değerlendirmelerini kabul etmemektedir.

Literatürdeki bölgesel kalkınma ve planlama konusunu sistematik bir şekilde ele alan, ilgili tartışmaları, eleştiri ve görüşleri güçlü ve zayıf yönleriyle inceleyen derleme makalelere ise sınırlı sayıda yer verilecektir.

Çift taraflı kör hakemlik modelini benimseyen Bölgesel Kalkınma Dergisi’nin hakem süreçleri DergiPark sistemi üzerinden yürütülecektir.

Derginin yayın politikasına uygun, Bölgesel Bölgesel Kalkınma Dergisi’nin yazım kurallarını dikkate alan, 10.000 kelimeyi aşmayacak özgün çalışmalar, 7.000 kelimeyi geçmeyen literatür derlemeleri DergiPark sistemi üzerinden giriş yaparak yüklenebilir.

İlk sayı için 17 Ekim 2022 tarihinden itibaren makaleler sunulabilir.

Dergiye erişmek ve çalışmalarınızı yüklemek için tıklayınız.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz