Pazar, Nisan 21, 2024

British Council Bilimde Kadın STEM Bursları Başvuruları Başladı

STEM alanında diploması olan ve çalışmanıza tutkuyla bağlı bir kadın mısınız? Birleşik Krallık’ın önde gelen bir üniversitesinde bilim, teknoloji, mühendislik veya matematik programında yüksek lisans okumak veya erken akademik kariyer yapmak için burs alabilirsiniz.

Programın dördüncü yılında British Council, dünyadaki kadınların faydalanması için Birleşik Krallık üniversiteleriyle ortaklaşa bir burs programı başlattı. Finansal desteğe ihtiyaç duyan, gelecek nesillere STEM’de (bilim, teknoloji, mühendislik, matematik) kariyer yapma konusunda ilham vermek isteyen ve STEM alanında geçmişe sahip kadınlar aranmaktadır.

Neden burs programı?

Bu burs programı, STEM alanında kız çocukları ve kadınlar için fırsatları artırmayı amaçlamaktadır. Birleşmiş Milletler Bilimsel Eğitim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) verilerine göre, dünya genelinde araştırmacıların yaklaşık yüzde 30’u kadın ve kız öğrencilerin sadece yüzde 30’u yükseköğretimde STEM alanında eğitim alıyor.

Dünya genelinde, kız öğrencilerin bilgi ve iletişim teknolojisi (yüzde üç), doğa bilimleri, matematik ve istatistik (yüzde beş) ve mühendislik, imalat ve inşaat (yüzde sekiz) alanlarında eğitime katılımı oldukça düşük.

STEM alanında daha fazla kadını eğitmek ve işe almak, daha iyi bilimsel ve finansal sonuçlara yol açabilir, işgücündeki çeşitliliği artırabilir, bakış açıları ve fikirlerde çeşitlilik getirebilir ve kuruluşlara rekabet avantajı sağlayabilir.

 

 Burs neleri içeriyor?

Önde gelen Birleşik Krallık üniversitelerinde eğitim almanın yanı sıra burs aşağıdaki masrafları karşılıyor:

  • Tüm eğitim ücreti
  • Aylık yaşam masrafı
  • Birleşik Krallık’a gidiş-dönüş bileti
  • Vize ve sağlık sigortası katkı payı ücretleri
  • IELTS İngilizce sınav ücreti (sınavı almanız gerektiğinde, sınavı aldıktan sonra ücret iade edilir)

 

Lisansüstü Bursların Son Başvuru Tarihi: 30 Nisan 2024 Salı 

British Council

Detaylı bilgi ve başvuru için tıklayın

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz