Pazartesi, Mayıs 27, 2024

British Council’den Yaratıcı İş Birlikleri için Hibe Çağrısı

British Council, bağlantı ve ağlar oluşturulmasına olanak tanıyarak, bilgi akışını ve yaratıcı iş birliklerini destekleyerek ve bunlara dair sergi ve paylaşımları kolaylaştırarak, Birleşik Krallık’taki kültür profesyonellerini ve kuruluşlarını, uluslararası kuruluşlar ve izleyicilerle bir araya getirmeyi amaçlamaktadır.

Bu çağrı, kültürler arası iş birliği ve yenilikçiliği vurgulayan projeleri desteklemek üzere tasarlanmış iki hibe fırsatı sunuyor. Bu yıl, Türkiye ve Birleşik Krallık’taki sanatçılar ve kültür-sanat kuruluşları arasında yaratıcı iş birliklerini geliştirmek ve yenilikçi ve sanatsal üretimleri teşvik etmek amacıyla beş kuruma 17.500 Pound Sterlin’e kadar ve beş kuruma da 7.500 Pound Sterlin’e  kadar hibe desteği sağlanacak.

‘Yaratıcı İş birlikleri Hibe Programı’, Türkiye’deki sanatçı ve sanat kuruluşlarına Birleşik Krallık’taki sanatçı ve sanat kuruluşlarıyla yaratıcı ve sanatsal ortaklıklar kurmalarında ve geliştirmelerinde destek olmak ve yeni ortaklıkları ve yenilikçi iş birliği yollarını teşvik etmek için tasarlanmıştır.

Başvurularda, özgün bir iş birliği ve bireysel sanatçı ve ortaklara yönelik açık bir fayda sağlanacağı gösterilmelidir. Başvuru inceleme sürecinde, iklim değişikliğinden küresel sorunlara kadar çağdaş temaları ele alan projeler, ön planda tutulacaktır.

Yeni biçim veya içerikler gösteren, yeni ortaklarla çalışılan veya izleyicilere yeni bir şekilde yaklaşım gösteren yenilikçi projeler arıyoruz.

Bu hibe çağrısının amaçları şunlardır:

  • Türkiye’deki sanat kuruluşlarının, Birleşik Krallık’taki ortaklarla iş birliği içinde yaratıcı projeler geliştirmesine ve sunmasına yardımcı olmak,
  • Çeşitli, kapsayıcı ve yenilikçi programlarla Birleşik Krallık ve Türkiye’deki sanat ve kültür anlayışını paylaşmak, kutlamak ve yaygınlaştırmak,
  • Birleşik Krallık ve Türkiye’deki kamu kuruluşları ve özel kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları (STK’lar), üniversiteler, yaratıcılık merkezleri ve yaratıcı sektörler dahil olmak üzere yaratıcı oluşumlar ve kurumlar arasında profesyonel iş birlikleri için fırsatlar yaratmak ve paylaşmak,
  • Birleşik Krallık ve Türkiye’den izleyicileri kültürel paylaşım yoluyla birbirleriyle olumlu ilişkiler kurmaya teşvik etmek,
  • Kültürel ve eğitimsel faaliyetlere katılımı ve erişimi artırmak.

Programın merkezinde çeşitlilik olması önem teşkil etmektedir ve Birleşik Krallık’ın katkılarının temsil edilmesinde, etkinliklerin sunumuna dair yenilikçi yaklaşımların ve farklı proje türlerinin sergilenmesinde ve hem canlı hem de çevrim içi olarak Türkiye’deki izleyicilere ulaşılmasında bu çeşitlilik ön planda tutulacaktır.

 

Son Başvuru Tarihi: 2 Haziran 2024, 23.59 (GMT +3)

Detaylı bilgi ve başvuru için tıklayın

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz