Pazar, Nisan 21, 2024

Çevre Hareketinde Feministler Çevirisi Türkçe Olarak Yayınlandı

Bu yayın ekofeminist bir bakış açısıyla, Orta ve Doğu Avrupa’da feminizm, gençlik ve çevresel mücadeleler arasındaki bağlantıyı keşfediyor. Çevre Hareketinde Feministler projesinin bir parçası olarak, bu kavramları kentsel alanlarda araştırdık, ancak kırsal ve kent özellikleri elinden alınmış bölgelerdeki mücadele henüz yeterince incelenmedi. Oysa yeşil işler ve destekler genellikle kentsel merkezlere odaklanırken, kırsal toplulukların katılımı ve harekete geçirilmesi konularının sosyal olarak adil bir yeşil dönüşümün sağlanması için elzemdir.

Bu yayının orjinali, kırsal ve kentsel özellikleri elinden alınmış bölgelerdeki genç kadın aktivistlerin yaşamları üzerine kapsamlı bir araştırmayı içeriyor. Bu aktivistlerin mücadeleleri, zaferleri ve gelecekleri için umutları hakkındaki hikayeleri anlatıyor. Avrupa manzarasında genellikle duyulmayan insanların seslerini yükseltmeyi amaçlıyor.

Yeşil Avrupa Vakfı (GEF) ve  Doğu Avrupa İşbirliği ve Kalkınma Ağı(CDN) ile ortak gerçekleştirdiğimiz Çevre Hareketinde Feministler projesinin bir çıktısı olan bu kitabın bir kısmını dilimize çevirdik. Türkçe yayında, Proje Koordinatörümüz Özge Doruk’un Türkiye örnekleri üzerine yazdığı iki makalesini, yayın koordinatörü Maja Klimentić’in doğa ve insan ilişkisini incelediği ve kırsalın genel durumunu aktardığı makalesi ile birlikte sunuyoruz.

Aslı Akdemir’in çevirdiği makaleleri PDF olarak ücretsiz indirmek için aşağıdaki düğmeye tıklayın.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz