Salı, Mayıs 28, 2024

Bu ilanın süresi dolmuştur / This announcement has expired

Davetlisiniz: 14. Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali

YTB Başkanlığı desteğiyle Şiir Derneği tarafından 21 – 26 Kasım 2023 tarihlerinde 14. Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali düzenlenecek. Tüm edebiyat ve şiir severler festivale davetlidir.

Bu sene edebiyat ve sürdürülebilir yaşam konsepti ilişkisine dikkat çekmek için “ekopoetika” temasına odaklanan festivalin açılışı, 21 Kasım saat 19.00’da Rami Kütüphanesi’nde gerçekleştirilecek.

Açılış programında festivalin özel ödülleri sahiplerini bulurken, festivale yurt içinden ve dışından katılan şairler de şiirlerini okuyacak. Ayrıca açılışa festivalin bu yılki kardeş festivali Struga Festivali Başkanı Todorçe Tasevski konuk olacak. Festivalde bu yıl bir sempozyum da edebiyatseverlerle buluşacak. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı 22 Kasım’da Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Cumhuriyetin 100. Yılında Türk Şiir” sempozyumu ile kutlanacak. Sempozyumda, Türk şiiri 1920’den 2020’ye onar yıllık dilimler halinde masaya yatırılacak.

Festival kapsamında 23 Kasım’da Medeniyet Üniversitesi Kütüphanesi’nde gerçekleştirilecek “Türk Dünyası Modern Şiir Çalışmaları” panelinde de Türk dünyasından birçok şair konuşmacı olacak, hem bu coğrafyalardaki şiir konuşulacak hem Türkiye ve Türk dünyası arasında geliştirilmesi gereken iş birlikleri gündeme getirilecek.

10 KADIN ŞAİRE ÖZEL BULUŞMA

Festival ayrıca bu yıl konuklarının yarısının kadın şair olmasıyla öne çıkıyor. 23 Kasım’da Artizan Sanat’ta “Şair Kadınlar Şiir Akşamı” özel etkinliğinde kadın şairler edebiyatseverlerle buluşacak.

Mehmet Akif Şiir Müzesi’nde 24 Kasım’da da “İstanbul’u Anlatan Romanlar” paneli yapılacak. Panelde, bu konuda öne çıkan Türk romanları alanında uzman isimler tarafından masaya yatırılacak. Festivalin son günü 25 Kasım’daki etkinlikler öğlen Beykoz’da başlayacak. Saat 12.00’da şair Orhan Veli’nin Beykoz’daki evinin önünde düzenlenecek “Şiirin Su Altındaki Hafızasına Bir Dalış” etkinliğinde aynı zamanda dalgıç olan şair Nihat Özdal tarafından Orhan Veli’nin şiirinin yazılı olduğu bir mermer levha denizin altına bırakılacak.

Ardından Beykoz Bisiklet Parkı’nda bir araya gelecek şairler, “Ekopoetika: Doğa Gezisi ve Şiir Okumaları” etkinliğinde doğada şiirlerini okuyacak. 14. Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali, akşam saat 18.00’da Beykoz Vakfında düzenlenen kapanış töreni ile sona erecek. Kapanış töreninde şairler şiirlerini okurken, Hüseyin Kıyak ve orkestrası ise Orhan Veli şiirlerinden bestelenen şarkıları seslendirecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -