Perşembe, Haziran 13, 2024

Depremlerden Etkilenen Gençlere Yönelik Cinsel Sağlık Üreme Sağlığı Destek Talep Formu Materyal Desteğine Başladı

Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği (SGYD), Mayıs ayında başlattığı gençlere yönelik cinsel sağlık ve üreme sağlığı destek talepleri için ped, günlük ped, gebelik testi ve kondom desteğini başlattı.

Cinsel sağlık ve üreme sağlığı destek talep formu ile depremden etkilenen gençlerin deprem sonrası cinsel sağlık ve üreme sağlığı konularında doğru ve güvenilir bilgiye, hizmetlere ve ürünlere erişmesini sağlamak amaçlanıyor. Depremden etkilenen gençler cinsel sağlık ve üreme sağlığı konusunda ihtiyaçları veya soruları için formu doldurabilir.

Bu destek kapsamında neler sağlanabilir?

  1. Cinsel sağlık ve üreme sağlığı ve cinsel haklar konusunda güvenilir, bilimsel veriye dayalı ve güncel bilgilendirme
  2. Duruma ve ihtiyaca yönelik olarak sağlık hizmetine, sosyal hizmetlere, psikososyal destek hizmetlerine ve uzmanlık gerektiren diğer cinsel sağlık hizmetlerine bölgesel ya da online olmak üzere yönlendirme
  3. Cinsel sağlık ve üreme sağlığı hakları ve hak ihlallerine yönelik hukuki desteğe yönlendirme
  4. Cinsel sağlık ve üreme sağlığı için materyal desteği

Materyal desteği neleri kapsamaktadır?

SGYD destek hizmetlerini kapsamını genişleterek gençlerin cinsel sağlık ve üreme sağlığı konusunda materyallere yönelik ihtiyaçları konusunda desteğini başlattı. Bu kapsamda;

  • Ped
  • Günlük Ped
  • Gebelik Testi
  • Kondom

depremden etkilenen gençlere sağlanacaktır.

Bu destek kapsamında; başta bilgilendirme olmak üzere cinsel sağlık ve üreme sağlığı bağlamında bilgiye ve materyallere erişim başta olmak üzere, hizmetlere yönlendirme yapılıyor. Ancak Türkiye’nin her bölgesine yönelik fiziksel yönlendirme yapılamayabileceği belirtiliyor.

Şu an için sadece Türkçe destek veriliyor, ancak Arapça destek almak ve diğer hizmetler konusunda bilgi almak için Genç Mültecileri Destekleme Programı’na ulaşılabilir.

Detaylı bilgi ve forma ulaşmak için tıklayın.

 

 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz