Cumartesi, Haziran 22, 2024

Bu ilanın süresi dolmuştur / This announcement has expired

DİKA Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) 2024 Yılı Ön Başvuruları Başladı

Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP), ülke sathında daha dengeli bir yerleşme düzeninin sağlanması ve göçün kademeli olarak yönlendirilebilmesi için nispeten geri kalmış ve göç veren bölgelerde, bölgesel çekim merkezi niteliğini haiz şehirlerin katma değeri yüksek üretim, ihracat, istihdam, verimlilik, teknoloji ve yenilikçilik kapasitelerinin artırılmasını amaçlamaktadır.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Usul ve Esaslar çerçevesinde (Ek 4) yürütülen programa yönelik projeler Mardin ilinde Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) koordinasyonunda ve öncülüğünde geliştirilmektedir. Program kapsamında; kent ekonomisinin geliştirilmesine ve istihdama katkısı yüksek, proje bütünlüğü sağlanmış, sürdürülebilir bir işletme ve yönetim modeline sahip, yerli, yenilikçi ve katma değeri yüksek üretimi destekleyen ve çarpan etkisi fazla olan projeler desteklenecektir.

Proje başvurusu kabul edilen yararlanıcılara asgari eş-finansman oranı %10 olmak kaydıyla asgari 1 milyon TL destek sağlanacaktır. Öncelikler çerçevesinde yatırım, üretim ve istihdama katkısı yüksek olabilecek büyük ölçekli projeler için yararlanıcılara asgari eş-finansman oranı %25 olmak şartıyla fizibilite hazırlama desteği (Ek 3) de verilebilmektedir. Bunun yanı sıra, bölge planlarının uygulanmasının sağlanması ile bölgesel ve sektörel hedeflerle mekânsal gelişme önceliklerinin ilişkilendirilmesi amacıyla büyük ölçekli yatırımlar için yol gösterici nitelikte şehir, bölge veya havza düzeyinde mekânsal gelişme projeleri (Ek 3) Program kapsamında desteklenebilmektedir.

2024 yılı için bu programa başvuru süreci iki aşamalı olarak yürütülecektir.

İlk aşamada programa ilişkin ön başvurular/proje fikirleri için Mardin Yatırım Destek Ofisinden veya Mardin’de bulunan Program Yönetim Biriminden randevu alınarak proje fikirleri için yönlendirmeler yapılacaktır. Proje fikirlerinin uygunluğuna göre proje havuzu oluşturulacaktır. İkinci aşamada ise, uygun bulunan proje fikirlerinin geliştirilmesi ve nihai başvuruların alınması Ajans koordinasyonunda gerçekleştirilecektir. Yapılan yönlendirmeler çerçevesinde, proje ön başvurularına ilişkin form başvuru sahibi ile paylaşılacaktır. Paylaşılan ön başvuru formunun başvuru sahibi tarafından proje@dika.org.tr e-posta adresine gönderilmesi gerekmektedir. Ön başvuru formunu posta/kargo yoluyla ya da elden teslim etmeye gerek bulunmamaktadır.

Programa ilişkin her türlü soru ve görüşleriniz için;

Dicle Kalkınma Ajansı Program Yönetimi Birimi

Tel: 0 (482) 212 11 14

Mail: proje@dika.org.tr

Hatırlatma: Programa ilişkin ön başvurular, 2024 Yılı CMDP Usul ve Esasları henüz yayınlanmadığından 2023 Yılı CMDP Usul ve Esasları doğrultusunda alınacaktır. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2024 Yılı CMDP Usul ve Esasları yayınladığında, Dicle Kalkınma Ajansı’nın programa ilişkin değişiklik yapma hakkına sahiptir.

Detaylı bilgi ve başvuru için tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -