Çarşamba, Nisan 24, 2024

Eşsiz Baltık Ülkesi Litvanya’da Erasmus Yapmak

Bölümümüzün Erasmus hareketliliği için anlaşmalı olduğu ülke sayısı sadece ikiydi: Litvanya ve Polonya. Erasmusa yılda  dört öğrenci gönderilmesi nedeniyle kazanmak için epey çabalamıştım ve en sonunda, dördüncü yılımda, kazanmıştım. Giderken çok fazla hayal kuramamıştım, her anlamda kendi ülkemden farklı bir bölgeye gidiyordum. Tek bildiğim çok soğuk olacağıydı ki Eskişehir ayazından daha soğuk olmadığını daha sonra fark edecektim. Bu nedenle bahar dönemini seçmiştim. Valizimi alıp yola çıktığımda, uzaklara gitmenin ne kadar iyi hissettirdiğini tatmıştım bir kere, daha sonra hep bu özgürlüğün peşinden koşacaktım. Giderken Litvanya’ya bu denli büyüleneceğimi düşünmemiştim. Ama şimdi Erasmus için gidilebilecek en güzel ülkelerden birinin Litvanya olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Eğer ki kalabalıktan, karmaşıklıktan, koşuşturmadan bunaldıysanız ve benim gibi hem yalnızlık düşkünü hem de arkadaş canlısıysanız tercihinizi bu huzurlu Baltık ülkesinden yana kullanabilirsiniz.

İlk haftamda alışmıştım Vilnius şehrine ve sade bir binadan oluşan küçük üniversiteme. Üniversitenin küçük olması nedeniyle erasmus öğrencileri olarak çok kalabalık değildik ve çoğumuz aynı yurtta kalıyorduk. Kültür günleri, hoşgeldin etkinlikleri derken birbirimizle kaynaştık ve güzel arkadaşlıklar edindik. Gittiğiniz zaman şüpheniz olmasın ki, herkes sizin gibi ortamı keşfetmeye meraklı ve arkadaş canlısı olacak. Her gününüzü yeni bir şeyler keşfetmeye adayın, korkmayın. Tek başınıza da yürüyün o bilmediğiniz sokakları, tek başınıza gidin bir kafede kahve için ve etrafı seyredin. İnanın arkadaşlarınız varken fark edemediğiniz bir sürü ayrıntıyı göreceksiniz. Ama tabi ki arkadaşlarınızla vakit geçirmeyi ihmal etmeyin, bütün etkinliklere katılmaya çalışın, inanın zaman çok çabuk geçiyor ve gitmediğiniz en küçük bir etkinlik için bile pişmanlık duyabiliyorsunuz sonrasında. Dolaşmak için özellikle Vilnius Old Town mükemmel! Küçük sokaklar, Sovyet döneminden kalmış gizemli – en azından benim için öyle – binalar ortasında fotoğraflar çektirin. Litvanya’nın yazı ve kışı birbirinden oldukça farklı, ben bahar döneminde gittiğim için bunu gözlemleme konusunda şanslıydım. Bu arada Vilnius görebileceğiniz en güvenli şehirlerdendir, özgürce sokaklarında dolaşabilmenin yanı sıra istediğiniz bir saatte uber kullanabilirsiniz. Kışın havalar çok soğukken etraf biraz ıssız gibi görünebilir ama havalar ısındığında rengârenk oluverir ve daha önce yürüdüğünüz sokaklar gözünüzde apayrı bir anlam kazanır. Her köşe başında sokak müzisyenleri ve sanatçıları ile karşılaşırsınız, sokaklarda festivaller ve eğlenceler eksik olmaz. Özellikle size sanat şöleni yaşatan Uzupis Cumhuriyeti’ni görmeden gitmeyin derim. Tabi bunun yanında, Yazarlar Caddesi (Literatu Street), Gediminas Caddesi, Church of St. Anne, Gediminas Kulesi, Vilnius Katedrali’ni de görmeyi unutmayın ki zaten buralar birbirine çok yakın yerler oldukları için kolaylıkla gezebilirsiniz. Bunun yanında unutmadan söyleyeyim, Vilnius’a yarım saatlik uzaklıkta olan Trakai’ye eğer mümkünse hem havalar soğukken hem de ısındıktan sonra gidin derim. Kışın üzerinde kaydığınız donmuş gölde, yazın deniz bisikleti ve sandalla dolaşabilirsiniz.

Dersler konusunu da dert etmeyin, erasmus öğrencisi olduğunuz için size anlayış göstereceklerdir ama çok fazla sunum yapacağınızı da unutmayın. Ki bu benim için o kadar yararlı oldu ki, özellikle konuşma sıkıntısı çekiyorsanız bir kaç ayda sunumların size ne kadar faydalı olduğunu göreceksiniz. Tüm hayatım boyunca defterler kitaplar arasında boğuşmuş biri olarak, orada yaptığım sunumlar bana çok iyi gelmişti.

Diğer ülkelere göre ekonomik anlamda daha kolay geçinebileceğiniz bir ülkedir. Yurt ücreti, yemek, ulaşım gibi giderleri kendi hibenizle karşılayabilirsiniz ancak uçak bileti ve gezi masraflarınızı karşılamak için biraz para biriktirmeniz gerekebilir. Gitmeden önce gözünüze karmaşık görünen prosedürler sizi endişelendirmesin, sonrasında kolaylıkla halledebileceğinizi göreceksiniz. Ayrıca gittiğinizde de size yardımcı olabilecek bir sürü Türk arkadaş bulabilirsiniz.

Tabi ki bir erasmus öğrencisinin olmazsa olmazı olarak ben de, başka ülkeleri gezmeye gittim. Özellikle Orta Avrupa’yı gezdim. Birkaç hafta dolaştıktan sonra Vilnius’a döndüğümde aslında Litvanya’nın ne kadar farklı bir ülke olduğunu daha da iyi anlamıştım. Orta ve Güney Avrupa’da kozmopolitanlığın güçlü etkisini hissedersiniz. Çok farklı insanlar bir arada yaşıyordur ve bir koşuşturma vardır, özellikle belirli şehirlerde; Paris, Prag, Berlin, Brüksel, Milano… Vilnius sanki kendini bütün değişimlerden korumak istiyor gibidir ama aynı zamanda değişime tamamıyla hayır diyemez. Çok fazla göç alan bir ülke değildir ve bu konuda istekli olduklarını da düşünmüyorum. İnsanlarında farklı bir sakinlik ve huzur vardır. Değişimi kolaylıkla kabul edemedikleri de çok açıktır ama farklı insanlara karşı oldukça hoşgörülüdürler. Ülkenin, birçok uluslararası öğrenciye kolaylıkla kucak açabilen bir sıcaklığı vardır. Bu nedenle Erasmus programlarında özellikle tercih edilen ülkeler arasındadır. Öğrenci hareketliliği Vilnius’u oldukça canlı ve hareketli kılar.

Litvanya’nın doğasının da ayrı bir büyüsü vardır. Yalnız kalmak istediğinizde veya arkadaşlarınızla dinlenmek istediğinizde on dakika mesafede ulaşabileceğiniz birçok park, göl bulabilirsiniz. Özellikle havalar ısındığında göllerin kıyısında güneşlenen, göllerde yüzen insanlar ve uçan ördeklerle, bunu gördüğümde çok şaşırmıştım, oyunlar oynayan çocuklar görürsünüz. Yılın sadece birkaç ayı sıcak olan bu ülkede, ki oldukça nemli bir havayla karşılaşabilirsiniz, günlerini nasıl değerlendirmeleri gerektiğini iyi bilirler.

Litvanya’nın neden benim için eşsiz olduğunu net bir cevapla açıklayamam. Belki hem doğu hem batı etkisini içinde yaşatabilen ortamı, belki kendi kültürünün ve doğasının ne kadar değerli olduğunun bilincinde olan toplumu, belki huzurlu ve sakin yapısı, belki de erasmusumu orada yaşadığımdandır! Ama şuna kesin olarak cevap verebilirim ki, erasmus deneyimini Litvanya’da yaşadığım için çok mutluyum.

Eda Kalfa

     


 

Sizler de başarı hikayelerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz? 

İletişim: editor@ab-ilan.com

BENZER İÇERİKLER