Cumartesi, Temmuz 13, 2024

Geleceğini Kuran Genç Kadınlar Projesi Fırsatlar Haritası ile İş ve Staj İmkanları Devam Ediyor

Gençlerin eğitim ve iş gücü piyasasındaki durumlarını ve sorunlarını tanımlamaya yönelik olarak eğitimde ve istihdamda olmayan gençler için NEET (Not in Education, Employment or Training) kavramı kullanılmaktadır. NEET grubu içerisinde kadınların çarpıcı bir şekilde daha büyük bir paya sahip olduğu görülmektedir.

Sabancı Vakfı tarafından desteklenen “Geleceğini Kuran Genç Kadınlar Projesi”, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş birliğinde Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Sabancı Vakfı tarafından yürütülmektedir. Projenin açılış toplantısı 23 Şubat 2022 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilmiştir.

“Geleceğini Kuran Genç Kadınlar Projesi” ülkemizde eğitim ve istihdamda yer almayan genç kadınların sorun ve ihtiyaçlarını daha görünür kılmak, bu sorunlara çözüm bulmak ve ihtiyaçları karşılamak için mekanizmalar oluşturmak amacıyla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Sabancı Vakfı iş birliğiyle uygulanmaya başlanmıştır.

Proje, Aralık 2021 tarihinde başlamış olup Aralık 2024 tarihinde tamamlanması planlanmaktadır.

Proje ile ne eğitimde ne istihdamda yer alan genç kadınların güçlenmesi sağlanarak toplumsal ve ekonomik hayata katılımları artırılacaktır.

Projenin hedef kitlesi, 18-29 yaş grubundaki iş aramayı bırakmış, aktif olmayan, çeşitli engeller nedeni ile eğitimini bırakmış, gelecek beklentisi, hak farkındalığı olmayan “görünür olmayan” ve aktif olarak iş arayan, işsiz, eğitim ve istihdama dahil olmak isteyen “erişilebilir” NEET kadınlarıdır.

Fırsatlar Haritası, ne eğitimde ne istihdamda yer alan (NEET) genç kadınların kendilerine en yakın iş, eğitim, staj gibi fırsatları Türkiye haritası üzerinden bulmalarını sağlıyor. Fırsatlar Haritasında ilinizi seçerek, ilinizdeki fırsatları görebilir, fırsat türlerini seçerek istediğiniz fırsatlara erişebilirsiniz.

Seçtiğiniz fırsatın açıklamasında yer alan ‘fırsatı gör’ butonu üzerinden seçeceğiniz fırsatın detaylarını görebilir ve fırsata ilgili kurum üzerinden kayıt yaptırabilirsiniz.

Proje hakkında ayrıntılı bilgi almak ve fırsatlar haritasına ulaşmak için tıklayınız.

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz