Pazartesi, Mayıs 20, 2024

Genç Girişimciler için Avrupa Değişim Programı Başvuruları Devam Ediyor

Genç girişimciler için Erasmus, yeni veya istekli girişimcilere diğer katılımcı ülkelerde küçük işletmeleri yöneten deneyimli girişimcilerden öğrenme şansı veren sınır ötesi bir değişim programıdır.

Deneyim alışverişi, deneyimli girişimcinin yanında kaldığı süre boyunca gerçekleşir ve bu da yeni girişimcinin küçük bir firmayı yönetmek için gereken becerileri kazanmasına yardımcı olur. Ev sahibi, işine ilişkin yeni bakış açılarından yararlanır ve yabancı ortaklarla iş birliği yapma veya yeni pazarlar hakkında bilgi edinme fırsatlarına sahip olur.

Ankara Kalkınma Ajansı, Veneto Bölgesi Ticaret Odası Sendikası (Trade union of the Chamber of Commerce of Veneto Region-İtalya) liderliğinde kurulan İtalya, Belçika, İspanya, Almanya, Slovenya ve Türkiye’den 7 ortağın katılımıyla oluşturulan GYMNASIUM PLUS konsorsiyumunda programın 13.  döneminde aracı kuruluş olarak yer almaktadır.

Program kapsamında 60 gencin iş başı eğitim için yurtdışına gönderilmesine ve 10 gencin de ülkemize gelmesine aracılık edilecektir. Programa başvuru için son tarih 29 Şubat 2027’dir. Ancak programda belirtilen hedeflenen sayıya ulaşıldığı takdirde programa başvuru için son tarih erken kapatılabilecektir.

Kimler katılabilir?

  • Kendi işini açmayı ciddi olarak düşünen veya son üç yıl içinde açmış olan girişimciler. (Yeni Girişimciler)
  • Bir AB ülkesinde 3 yıldan fazla deneyime sahip bir KOBİ’yi yöneten deneyimli girişimciler. (Ev Sahibi Girişimciler)

Programın Avantajları

Genç Girişimciler için Erasmus, Avrupalı girişimci adaylarına Avrupa’da küçük bir işletme kurmak ve/veya başarılı bir şekilde işletmek için gerekli becerileri kazandırmaya yardımcı olmaktadır. Yeni girişimciler, 1 ila 6 aylık bir süre boyunca birlikte kaldıkları ve iş birliği yaptıkları deneyimli bir girişimciyle bir araya gelerek bilgi ve iş fikirleri alışverişinde bulunurlar.

Konaklama kısmen Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilmektedir.

Yeni Girişimci: Yeni girişimcilere ya da girişimci adaylarına program kapsamında, başka bir Katılımcı Ülkedeki küçük veya orta ölçekli bir işletmede iş başı eğitiminden yararlanma imkanı sunulur.  Bu, girişimin başarılı bir şekilde başlamasını kolaylaştıracak veya yeni girişiminizi güçlendirecektir. Ayrıca yeni pazarlara erişim, uluslararası iş birliği ve yurt dışındaki iş ortaklarıyla potansiyel iş birliği olanaklarından da yararlanabilirsiniz.

Ev Sahibi Girişimci: Ev sahibi bir girişimci olarak, program sayesinde işiniz konusunda motive olmuş yeni bir girişimcinin taze fikirlerinden faydalanabilirsiniz. Sizin hakim olmadığınız bir alanda uzmanlaşmış becerilere veya bilgiye sahip olabilir ve bu da sizin bilgilerinize katkı sağlayabilir.

 

Detaylı bilgi ve başvuru için tıklayın

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz