Perşembe, Haziran 13, 2024

Haklar Projesi Yıllık İzleme Toplantıları Başlıyor

Kısa adı “Haklar Projesi” olan “ Kırılgan Gruplardan Gençlerin İnsan Haklarını Geliştirmek İçin Üniversite Gençliğinin Güçlendirilmesi” projesi, Avrupa Birliği’nin Demokrasi ve İnsan Hakları için Avrupa Aracı (DIHAA) programı kapsamında, “kadın, din/inanç ve LGBTİ+” gruplarından gençlere yönelik ayrımcılık ve insan hakları ihlallerinin önlenebilmesi için üniversite öğrencilerinin güçlendirilmesini amaçlıyor.

Gençlik Servisleri Merkezi Derneği (GSM), Mardin Ortak Kadın İşbirliği Derneği (MOKİD) ve Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (um:ag) tarafından yürütülen ve 36 ay devam edecek olan proje, çevrimiçi ve yüz yüze etkinlikler yoluyla eşitlik ve sıfır ayrımcılık temelinde 18-25 yaş grubu üniversite öğrencileri arasında bağ kurmayı hedefliyor.

Toplumda insan hakları kültürünün gelişimi ve yaygınlaşması açısından gençlerin insan haklarını kavramaları projenin önemli bir boyutunu oluşturuyor. Projenin gençlere yönelik ilk adım faaliyeti olan “insan hakları izleme toplantıları” Ankara, Diyarbakır, Hatay, İstanbul, İzmir, Mardin ve Mersin’de Kasım ve Aralık aylarında yapılacak. İzleme toplantılarının amacı yedi şehirden üniversite gençleri ile kadın, din/inanç grupları ve LGBTİ+ hakları bağlamında insan hakları üzerine ulusal ve uluslararası raporlar tarafından sağlanan bilgi ve verileri tartışmaktır.

İnsan hakları izleme toplantılarına katılım için; insan hakları ve ayrımcılık gibi konulara ilgi duymak, 18- 25 yaş grubunda ve Ankara, Diyarbakır, Hatay, İstanbul, İzmir, Mardin ve Mersin’de üniversite öğrencisi olmak yeterlidir. Toplantılara katılım için deneyim zorunluluğu bulunmamaktadır. Toplantılar tüm bölümlerden üniversite öğrencilerine açıktır.

Toplantı tarihleri ve yerleri aşağıdaki gibidir. Bulunduğunuz şehirdeki toplantıya katılabilmek için formu doldurmanız yeterli.

  • 5 – 6 Kasım Mardin
  • 19 – 20 Kasım Diyarbakır
  • 26 – 27 Kasım İstanbul
  • 3 – 4 Aralık Ankara
  • 10 – 11 Aralık İzmir
  • 17 – 18 Aralık Mersin
  • 24 – 25 Aralık Hatay

İletişim maili: derya@haklar.org

Başvuru için tıklayın

 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz