Perşembe, Mayıs 23, 2024

iENGAGE Kadın İnanç Önderleri (Lider Kadın Eğitici) Eğitimi Başvuruları Açıldı

Süleyman Demirel Üniversitesi koordinatörlüğünde ve Hollanda Büyükelçiliği katkılarıyla gerçekleştirilecek iENGAGE Kadın İnanç Önderleri (Lider kadın Eğitici) Eğitimi  başvuruları açıldı.

EĞİTİME KATILIM BAŞVURU ÇAĞRISI

Hollanda Büyükelçiliği’nin İnsan Hakları Hibe Çağrısı kapsamında; Süleyman Demirel Üniversitesi ile Medya ve İletişim Akademisi Derneği’nin işbirliğiyle yürütülen “Kadın İnanç Aktörleriyle İletişim Kurmak, Kadın Haklarını Geliştirmek, Kadınlara ve Kız Çocuklarına Yönelik Şiddeti Önlemek” (iENGAGE) Projesi kapsamında inanç önderi (Lider Kadın Eğitici) adaylarına verilecek eğitime katılım başvurusu çağrısı açılmıştır.

iENGAGE PROJESİNİN TEMEL AMACI

Proje; iki hedefe odaklanacak.

Proje öncelikle; kadına karşı şiddetin altında yatan sebepleri derinlemesine irdeleyerek (Lider Kadın Eğitici) inanç önderi adayların davranışlarını, tutumlarını toplumdaki sosyal normlara uygun bir şekilde dönüştürmeyi amaçlıyor.

Projenin hedefi; inanç önderi adayların “Lider Kadın Eğitici” kapsamında cinsiyet eşitliği, kadın hakları ve kadına karşı şiddeti önleyici bilgilerle donanmalarını sağlayacak eğitimler vermeyi amaçlıyor.

Proje ile Ankara, Isparta, Gaziantep, Tokat ve Trabzon’dan 20’şer katılımcı olmak üzere toplam 100 kadın inanç önderi adayı (Lider Kadın Eğitici) kapsamında kadına yönelik şiddetin önlenmesi konularında eğitilerek, bu konuda yeterli becerilere ve okuryazarlığa sahip olmaları amaçlanıyor.

Proje süresince; Isparta, Ankara, Gaziantep, Trabzon ve Tokat’ta; İlahiyat Fakültesi ve İmam-Hatip Lisesi öğrencilerinden oluşan 100 kadın inanç önderi adayına katılımcıların topluluk toplantılarında ve öğretilerinde farkındalık yaratma kapasitelerini artırmayı amaçlayan eğitimler verilecek.

Başvuru talepleri Tokat, Gaziantep, Trabzon, Isparta ve Ankara’dan alınacak

Proje süresince kadın inanç önderi adayı katılımcılara yönelik olarak kadın hakları ve kadına yönelik şiddeti önlemede aktif rol oynama kapasitelerini geliştirmeye odaklanan eğitim müfredatları geliştirilecek.

Eğitim müfredatları 5 ayrı eğitim başlığını içerecek ve 5 aylık bir süreç içinde her bir eğitim için toplam 60’ar günlük bir eğitim dilimini kapsayacak.

LİDER KADIN EĞİTİCİ ADAYLARINA YÖNELİK PROJE EĞİTİM İÇERİKLERİ;

 • Kadın Hakları, (kadının yasal hakları) Çocuk Hakları ve Uygulamaları
 • Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadına Yapılan Ayrımcılık, Kadınların Toplumdaki Yeri,
 • Karar alma süreçlerine kadın ve kızların katılımı nasıl teşvik edilir?
 • Kadınların ve kızların çalışma ve ekonomik haklara erişimi nasıl sağlanır?
 • Kadına şiddet nasıl önlenir? Şiddete karşı mücadelede neler yapılabilir?
 • Şiddete uğrayan kadınların Güvenliğe ve Adalete ulaşma yolları. Şiddete maruz kalındığında idari, adli, hukuki ne yapılmalı?
 • Şiddete uğrayanlar dâhil karar alma süreçlerine katılacak kadın ve kızlar sosyal medya ve dijital mecralarda kendilerini nasıl ifade edebilirler?
 • Her türlü ayrımcılığa ve şiddete karşı dijital yeterliliklerinin artırılması ve geliştirilmesi
 • Kadın Psikolojisi, Erkek Psikolojisi, Sevgi Dilleri, Ailede şiddetsiz iletişim nasıl sağlanır?
 • Öfke yönetimi, Aile içi iletişim becerileri ve empati stres ve baş etme yolları.
 • Kadına şiddetin bir başka unsuru olan çocuk ve zorla evliliklerin önlenmesi,
 • Kadın Sağlığı ve bu alanda kadınların hakları (Bu haklara nasıl ulaşacak) başlıklarından oluşuyor.

 

Başvuru şartları/kimler başvurabilir:

“Lider Kadın Eğitici” (iENGAGE) Projesine

 • Isparta, Tokat, Trabzon, Gaziantep ve Ankara’daki İmam –Hatip Liseleri ile İlahiyat Fakültesi’den kadın öğrenciler ile bu okullardaki kadın öğretmenler başvurabilir.
 • Başvuru için; eğitimler, Zoom ortamında çevirim içi (online ) olacağı için katılımcıların temel düzeyde bilgisayar kullanabilmeleri ve internet bağlantısına sahip olmaları yeterli olacaktır.
 • Projenin aşamaları:

 “Kadın İnanç Aktörleriyle İletişim Kurmak, Kadın Haklarını Geliştirmek, Kadınlara ve Kız Çocuklarına Yönelik Şiddeti Önlemek” (iENGAGE) Projesi;  başvuruları internet ve www.siddetsizyasam.org üzerinden alınacaktır.

Adaylar, aşağıda linki yer alan başvuru formunu elektronik ortamda eksiksiz olarak doldurmak ve ek belgeleri yüklemek suretiyle başvurularını yapacaklardır.

Tokat ili için Son Başvuru Tarihi: 25 Kasım 2022

Gaziantep ili için Son Başvuru Tarihi: 23 Aralık 2022

Trabzon ili için Son Başvuru Tarihi: 20 Ocak 2023

Isparta ili için Son Başvuru Tarihi: 17 Şubat 2023

Ankara ili için Son Başvuru Tarihi: 17 Mart 2023

Soru ve görüşleriniz için: bilgi@siddetsizyasam.org

Başvuru için tıklayınız 

 

iENGAGE PROJESI

Hollanda Büyükelçiliği İnsan Hakları Hibe Çağrısı kapsamında;

“Kadın İnanç Aktörleriyle İletişim Kurmak, Kadın Haklarını Geliştirmek, Kadınlara ve Kız Çocuklarına Yönelik Şiddeti Önlemek” (iENGAGE) Projesi.

 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz