Perşembe, Mayıs 23, 2024

İnanç Özgürlüğü Girişimi’nden Zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kampanyası

İnanç Özgürlüğü Girişimi, tüm dinlere, inançlara ve inançsızlığa nesnel yaklaşan, ayrımcılığı engelleyecek bir Din Kültürü Ahlak Bilgisi dersi müfredatı için kampanya başlattı.

Zorunlu Din Kültürü Ahlak Bilgisi (DKAB) dersleri, Türkiye’de insan hakları ve inanç özgürlüğünün korunması açısından yıllardır önemli bir mücadele alanı olmaya devam ediyor. İnanç Özgürlüğü Girişimi (İÖG), DKAB müfredatına dikkat çekmek ve Milli Eğitim Bakanlığından tüm dinlere, inançlara ve inançsızlığa nesnel yaklaşan, ayrımcılığı engelleyecek bir müfredat talep etmek için #DersimizDinDeğilDinlerveİnançlar kampanyasını başlattı.

İÖG, zorunlu Dİn Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin kapsayıcı olmaktan uzak bir şekilde, sadece Sünni İslam perspektifi ile işlendiğini belirtiyor. Bunun yanında, tarafsız ve nesnel olmayan müfradatın çocukların ayrımcılık da dahil olmak üzere pek çok sorun yaşamasına neden olduğunun altını çiziyor.

İnanç Özgürlüğü Girişimi kampanyayla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Eğitim sisteminde çocuğun düşünce, vicdan ve din özgürlüğüne, çocuğun katılım hakkına ve ebeveynlerin çocuklarını kendi felsefi veya dinî görüşlerine göre yetiştirme hakkına sistemli bir şekilde müdahale ediliyor. Türkiye’nin insan hakları yükümlülüklerine ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin ve Anayasa Mahkemesi’nin aldığı ihlal kararlarına rağmen derslerin objektif ve çoğulcu olması için gerekli düzenlemeler hala yapılmadı.”

Çocukların DKAB dersleri sebebiyle yaşadığı bazı sorunlar: 

 • ayrımcılık
 • düşünce, din ve vicdan özgürlüğünün ihlali
 • dinler hakkında objektif bilgi eksikliği
 • damgalanma ve dışlanma
 • inancını açıklamaya zorlanma
 • sınavlarda dezavantaj
 • ayrımcı muafiyet
 • dayatma ve zorlama
 • kimliğine saygı duyulmadığını hissetme

 

DKAB ders kitaplarında aşağıdaki tespitler öne çıkıyor:

 • İslam dininin doktrinleri pozitif önermeler şeklinde sunuluyor.
 • “Dinimiz”, “peygamberimiz”, “kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim” gibi dini içeriden öğreten ifadeler birçok kitapta kullanılmaya devam ediliyor.
 • DKAB ders kitapları, din eğitimi olma niteliğini koruyor; dinler hakkında tarafsız ve nesnel olmayan, Sünni İslam ilahiyat bakış açısıyla sunulan bilgiler içeriyor. Bu bilgiler, bazı ebeveynlerin dini veya felsefi görüşleriyle uyumlu olabildiği gibi bazı ebeveynlerin dini veya felsefi görüşleriyle çelişkili.
 • Kitaplarda Alevilik sınırlı bir şekilde yer alıyor. Ayrıca, Alevi toplumu için ibadet yeri sayılan cemevlerinin ibadet yeri olduğu, Alevi ibadeti olan semahın bir ibadet biçimi olduğu ifade edilmiyor.
 • Musevilik ve Hristiyanlıkla ilgili bilgiler, başta bu dinlerin kaynaklarının tahrif edilmiş olduğu bilgisiyle İslam doktrinine gönderme yapılarak veriliyor, böylece yaygın önyargı ve yanlış bilgiler destekleniyor.
 • Ateizm ve deizm gibi farklı felsefi yaklaşımlar, İslami inanç savunmasıyla ele alınıyor ve tarafsız bir şekilde sunulmuyor.
 • Çocuklar “doğru” davranış olarak belli davranışlara yönlendiriliyor. Bu da çocuğu, düşünce, din veya vicdan özgürlüğüne aykırı davranmak zorunda kalabileceği koşullara maruz bırakıyor.

İÖG, objektif ve çoğulcu bir eğitim için yürüttüğü kampanyaya destek çağrısı da yaptı. Çağrıda şu ifadeler yer aldı:

“Hiçbir öğrencinin ‘dışarıda bırakılarak’ ayrımcılığa uğramadığı, kapsayıcı bir eğitimin mümkün olduğunu biliyoruz. Bu hayalle başlattığımız #DersimizDinDeğilDinlerveİnançlar kampanyasına desteğinizi bekliyoruz!

Kapsayıcı bir eğitimin, ayrımcılığın azalmasına, toplumsal barışa, din veya inanç özgürlüğünün herkes için korunmasına ve çoğulcu bir toplumun inşasına katkı sağlayabileceğine inanıyoruz. Ayrıca objektif bir müfredat öğrencilerin toplumsal çeşitliliği anlamasına ve ayrımcılığa karşı koyma yeteneği geliştirmesini de destekleyebilir.

İnanç Özgürlüğü Girişimi olarak bu hayallerle yola çıktığımız #DersimizDinDeğilDinlerveİnançlar kampanyasıyla, Milli Eğitim Bakanlığından tüm dinlere, inançlara ve inançsızlığa nesnel yaklaşan, ayrımcılığı engelleyecek bir müfredat talep ediyoruz.

Önümüzdeki aylarda velilere, sivil topluma ve kamu yetkililerine ulaşmayı hedeflediğimiz bu kampanyamıza sizler de destek olarak derslerdeki ayrımcılığa karşı ses çıkarabilir ve eşitlik talebimizi yaygınlaştırabilirsiniz!”

İnanç Özgürlüğü Girişimi hakkında

İnanç Özgürlüğü Girişimi, 2011 yılından beri Türkiye’de herkes için düşünce, vicdan ve din özgürlüğünün korunması için çalışmalar yürütüyor. Projenin temel etkinlikleri arasında konuyla ilgili izleme, belgeleme, raporlama, çözüm önerilerinin geliştirilmesi ve savunuculuk yer alıyor.

 

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz