Perşembe, Mayıs 23, 2024

Bu ilanın süresi dolmuştur / This announcement has expired

İngiltere’de Okumak ve Yaşamak Pahalı mı?

İngiltere’de eğitim almaya mı karar verdin? Peki, eğitim ve yaşam maliyetleri için ne kadar para harcaman gerektiği konusunda bir fikrin var mı? Bugün İngiltere, dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine ev sahipliği yapıyor. Bunu yaparken de Oxford ve Cambridge gibi dünyanın en eski ve en iyi üniversiteleri sizleri bekliyor. İngiltere, bugün Amerika ve Avustralya gibi ülkelerle birlikte öğrenciler arasında en popüler eğitim destinasyonu olarak gösterilir. Özellikle Londra şehri, hem üniversiteleri hem de iş imkanları ile ünlüdür. Peki, İngiltere’de okumak pahalı mı?

Yurt dışında eğitim almak istiyor ve ne yapacağınız konusunda kafanız mı karışıyor? IDP Education’ın kendi öğrencilerine özel sunduğu FastLane hizmeti, SADECE 5 GÜNDE SONUÇ alabileceğiniz hızlı üniversite kabulü sağlıyor.

Şimdi IDP FastLane ile başvuruda bulun, ön kabul al!

İngiltere’de eğitim almanın maliyeti ne kadar?

İngiltere’de eğitim almaya karar verdiyseniz, öncelikle ülkede lisans eğitiminin 3 yıl, yüksek lisans eğitiminin ise 1 yılda tamamlandığını ve dolayısıyla Amerika ya da Avustralya gibi 4 yıllık eğitim veren ülkelere göre daha ekonomik olacağını söyleyelim. Uluslararası öğrenciler için lisans eğitim ücretleri yıllık 10.000£ ile 38.000£ arasında değişirken lisansüstü eğitim ise ortalama yıllık 17.109£ civarındadır.

İngiltere’de yaşamak için ne kadar bütçe ayırmalısın?

Daha öncede belirttiğimiz gibi İngiltere’de lisans eğitimi 4 yıl değil, 3 yıldır. Bu da bir yıl boyunca hem eğitim hem de yaşam maliyetlerinden tasarruf etmeniz anlamına gelir. Yurtdışı eğitim alırken yaşam maliyetlerini hesaplamak kolay değildir. Zira bu maliyetler yaşam tarzınıza, harcama alışkanlıklarınıza ve İngiltere’de ne kadar kalacağınıza göre değişecektir. Konaklama, faturalar, gıda  ve ulaşım gibi yaşam masraflarınız için yılda yaklaşık 12.080£ civarında bir bütçe ayırmanız yeterli olacaktır.

Yurt dışında üniversite okumak istediğiniz okullar, üniversite bölümleri ve başvurular hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımızdan yurt dışı eğitim danışmanlığı almak ister misin?

Hemen eğitim uzmanlarımızdan ücretsiz yurt dışı eğitim danışmanlığı al.

Peki, Londra’da yaşamak pahalı mı?

Sadece İngiltere’nin değil, dünyanın en popüler metropollerinden biri olan Londra’da yaşamak tahmin edeceğiniz üzere biraz pahalıdır. Bu açıdan Londra’da okuyorsanız, her ay minimum 1.265£ yılda ise yaklaşık 15.180£ ayırmanız gerekecektir. Ancak iyi haber şu ki, Londra’da eğitim alan birçok öğrenci gibi çok sayıda indirimden faydalanabilirsiniz. Bunlar arasında indirimli ulaşım kartları, ücretsiz müzeler, öğrenci kartlarınızla yapabileceğiniz indirimler market alışverişleri yer alır.

Sitemize üye olmak ister misin? dünyanın en iyi üniversiteleri, yurt dışı eğitim haberleri, faydalı içerikler ve ücretsiz broşürlerden faydalanabilirsin. Hemen bu linkten kayıt ol.

İngiltere’de konaklama ücretleri ne kadar?

Konaklama söz konusu olduğunda, çoğu öğrenci genellikle sonraki yıllarda kiralık ve özel konutlara geçmeden önce ilk yıllarında yurtlarda yaşamayı tercih eder. Birçok üniversite aynı zamanda yemekli ve ortak mutfak seçeneğine sahip yurtlar sunarken yemek, genellikle kira bedeli kapsamındadır. Londra’daki yaşam maliyetlerinin İngiltere’nin diğer şehirlerine göre daha yüksek olmasının en büyük nedenlerinden biri de konaklama maliyetlerinin farkıdır.

Yurt dışı eğitim için bir üniversiteye başvurmayı mı düşünüyorsun? O halde, dünya çapında en iyi üniversitelerin broşürlerini ücretsiz indirerek, bölüm ayrıntıları ve giriş koşulları hakkında daha çok bilgi alabilirsin.

Gıda ve ulaşım maliyetleri yüksek mi?

İngiltere’de dışarıda yemek yemek oldukça pahalı olabilir ve fiyatlar, restoranın türüne ve konumuna göre değişiklik gösterir. Ancak size tavsiyemiz, indirimli marketlerden alışveriş yapmanız ve kendi yemeğinizi pişirmeniz olacaktır. Uluslararası öğrenciler için İngiltere’deki yaşam masrafları kategorisinde ikinci en büyük tutarı ulaşım masraflarına ödersiniz. Gelişmiş bir ulaşım ağına sahip İngiltere’de otobüs ve metro için indirimli biletlerden faydalanabilir, kampüs içi ya da yakınında konaklıyorsanız bisikleti tercih edebilirsiniz.

Okurken çalışma imkanı var mı?

İngiltere’de öğrenciliğiniz sırasında çalışmak isterseniz öncelikle tam zamanlı bir programa kayıt olmanız ve dolayısıyla da geçerli bir öğrenci vizesi sahibi olmanız gerekir. Bu size akademik yıl boyunca tatiller hariç haftada 20 saate kadar part-time bir işte çalışma imkanı sunar. Yarı zamanlı işler, öğrenciliğiniz sırasında para kazanmanın en popüler yoludur.

Kaynak: HotcoursesTurkey

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -