Salı, Temmuz 16, 2024

Bu ilanın süresi dolmuştur / This announcement has expired

Institut français Türkiye 2024 Çeviri Ödülü Başvuruları Devam Ediyor

Institut français, yayınlanmış eserlerin Fransızcadan Türkçeye çevirisini teşvik etmek ve tercümanlık mesleğini öne çıkarmak, tercümanın Türkiye’de kitap ve yayıncılık sektöründeki yerini güçlendirmek amacıyla bir manifesto yayınlayarak 2021 yılında Çeviri Ödülleri’ni başlatmıştır. Her yıl Mart ayında Frankofoni İlkbaharı kapsamında duyurulan ödül, Ekim ayında çeşitli kategorilerdeki ve/veya edebi türlerdeki çalışmalarının kalitesi nedeniyle çevirmenlere veriliyor.

Institut français Türkiye, 2024 yılında Tahsin Yücel anısına düzenleyeceği Çeviri Ödülü’ne çizgi romanı da ekliyor.

Institut français Türkiye, yazar, akademisyen ve çevirmen Tahsin Yücel anısına bu yıl dördüncüsünü düzenleyeceği Çeviri Ödülü’nü duyurmaktan mutluluk duyar.

Ankara Fransızca Öğretmenleri Derneği ile ortaklaşa düzenlenen ve bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilecek olan ödül, her yıl olduğu gibi üç farklı kategoride verilecek: Genel edebiyat alanında bir eserin çevirisini ödüllendiren Genel Ödül; niteliği uygun olduğu takdirde aynı alanda bir ilk çeviriyi ödüllendiren Teşvik Ödülü ve Türkiye’de tanınan bir çevirmenin kariyerini ve çalışmalarını onurlandırmak amacıyla verilen Onur Ödülü.

Bu 2024 edisyonu için, Genel Ödül kategorisinde yeni bir alan açılmasına ve Fransızcadan Türkçeye yapılan bir çizgi roman çevirisine (çocuk çizgi romanlarından grafik romanlara kadar tüm türler bir arada) ek bir ödül verilmesine karar verilmiştir.

Genel Ödül kategorisine yayınevi veya çevirmenin kendisi tarafından sadece bir çeviri gönderilebilir ve aynı aday birden fazla ödül alamaz.

Genel edebiyat alanındaki Genel Ödül ve Teşvik Ödülü kategorileri 31 Mart 2023 – 30 Mart 2024 tarihleri arasında yayımlanmış eserlere açıktır.

Çizgi roman alanındaki yeni Ödül kategorisi, 30 Mart 2022 – 30 Mart 2024 tarihleri arasında yayımlanmış eserlere açıktır.

 

Institut français Türkiye tarafından bu edisyon için sunulan ödüller aşağıdaki gibidir:

– Genel edebiyat ödülü: 50.000 TL

– Genel ödül/ Çizgi roman kategorisi: 50,000TL

– Teşvik ödülü: 30,000TL

 

Başvurular 1 Nisan – 12 Mayıs 2024 tarihleri arasında yapılabilir.

Detaylı bilgi ve başvuru için tıklayın

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -