Perşembe, Mayıs 23, 2024

Meclis için Tinder: Referandom’un Yeni Sürümü Yayınlandı

Meclis için Tinder yayında: Referandom’un yeni sürümü yayınlandı!

Referandom, Türkiye’deki siyaset ve vatandaşlar arasında köprü kurarak yasama süreçlerinde şeffaflığı, katılımcılığı ve hesap verebilirliği desteklediği yeni uygulamasında, Tinder formatına benzer şekilde kullanıcıların tek bir parmak hareketiyle demokratik katılımını güçlendiriyor.

Türkiye’de demokratik süreçlere katılımcılığı ve şeffaflığı teşvik etmek amacıyla hayata geçirilen Referandom, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) ve İstanbul, Ankara, İzmir Büyükşehir Belediye Meclislerinin gündemlerini kısa özetler halinde takip edebilme ve teklifleri oylayarak görüş belirtebilme imkanı sunan dijital bir platform olarak dikkat çekiyor.

Referandom, TBMM ve büyükşehir belediye meclislerinin oturumlarını anlık olarak takip eden hukukçu ve sosyal bilimcilerden oluşan bir içerik ekibi tarafından hazırlanan kısa özetler ve kilit noktaları sayesinde, vatandaşların yasama süreçlerini daha yakından takip etmelerini sağlıyor. Platform aynı zamanda kullanıcıların oylanan tekliflere yönelik görüşlerini ifade etmelerine ve geri bildirimde bulunmalarına imkan tanıyarak, Türkiye’deki siyasiler ve vatandaşlar arasında köprü kurma hedefini gerçekleştiriyor.

Demokratik katılımı artırmak için teknoloji vizyonuyla hareket ediyoruz.

Referandom, Türkiye’deki yasama süreçleri hakkında araştırmalar yapan ve politika odaklı teknolojiler geliştiren İstanbul merkezli kâr amacı gütmeyen kuruluş olan CDR’nin bir projesi. CDR faaliyetlerini 13 kişilik ekibiyle sürdürüyor.

Referandom’un yeni versiyonu, artan kullanıcı deneyimi ve daha geniş kapsamlı bilgilendirme imkanıyla Türkiye’deki demokratik süreçlere katılımı teşvik etmeyi sürdürüyor.

Referandom Kurucusu Kadir Çetin “Referandom, Türkiye’deki takip edilmesi zor yasama süreçlerine vatandaşların daha etkin ve eğlenceli bir şekilde katılabilmesini sağlamak amacıyla geliştirildi. ‘Türkiye Parlamentosu için Tinder’ mantığında çalışan platformumuzda kullanıcılar, teklifleri değerlendirip görüşlerini bildirirken, sağa veya sola kaydırarak oylama yapabiliyorlar.”

Referandom’un yaygınlaşması ve daha fazla kullanıcının platformu keşfetmesiyle, Türkiye’deki yasama süreçlerinin şeffaflığı, hesap verebilirliği ve vatandaşların katılımı önemli ölçüde artacak gibi görünüyor. Bu sayede, Türkiye’deki siyasal yaşam daha demokratik, açık ve vatandaş odaklı hale gelebilir.

Referandom, vatandaşların yasama süreçlerine ve siyasete olan ilgisini ve bilgisini artırarak, demokrasinin güçlenmesine katkı sağlamayı hedefliyor. Platform, kullanıcıların gerçek zamanlı geri bildirimlerini alarak siyasiler ve vatandaşlar arasında etkileşimi artırmayı amaçlıyor. Bu sayede, siyasilerin vatandaşların taleplerine ve beklentilerine daha duyarlı olması ve politika yapım süreçlerinde daha fazla hesap verebilirlik sağlaması bekleniyor.

Referandom, sadece Türkiye’deki demokratik süreçlere katılımı artırmakla kalmayıp, diğer ülkelerde de benzer platformların geliştirilmesine öncülük etme potansiyeline sahip. Bu tür platformların yaygınlaşmasıyla, dünya genelinde demokratik süreçlerin şeffaflığı ve vatandaş katılımı daha da güçlenebilir.

Yeni versiyonu ile birlikte Referandom’u kullanmaya başlamak için bir üyelik oluşturmaya gerek yok. Kullanıcılar, otomatik bir IP-cihaz eşleştirmesi sonucunda herhangi bir ek bilgi istenmeden anonim bir şekilde platformu deneyimleyebiliyorlar.

Referandom hakkında daha fazla bilgi almak veya platformu deneyimlemek isteyen herkes, referandom.com adresini ziyaret edebilir ve platformun sunduğu imkanlardan faydalanmaya başlayabilir. Türkiye’deki yasama süreçlerine aktif olarak katılmak ve demokrasinin güçlenmesine katkıda bulunmak isteyen herkes için Referandom, kaçırılmaması gereken bir fırsat sunuyor.

Detaylı bilgi için tıklayın

BENZER İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz