Pazartesi, Haziran 24, 2024

Bu ilanın süresi dolmuştur / This announcement has expired

Model Başkent Yerelde Diplomasi Simülasyonu Katılımcılarını Bekliyor

Eğer sen de bir genç olarak Başkent’in sorunlarına başkentin kalbinde, Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonunda çözüm üretmek istiyorsan formu doldurabilirsin.
Bir Başkent Gençlik Meclisi yapımıdır.
 
17 Şubat tarihinde 4 farklı hayali siyasi partiyi temsil eden 147 meclis üyesi genç delege ile 10 farklı komisyonda bir araya gelerek “Ankara’da Göç” konusu hakkında 10 farklı rapor oluşturacağız:
    1. Gençlik politikaları Komisyonu
    2. Toplu ulaşım Komisyonu
    3. İnsan Hakları Komisyonu
    4. Sanat-kültür komisyon
    5. Kent İmar ve Estetiği Komisyonu
    6. AB ve Dış İlişkiler Komisyonu
    7. Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu
    8. Sosyal Hizmet Komisyonu
    9. Çevre, Sağlık ve İklim Komisyonu
    10. Hukuk ve Tarifeler Komisyonu
Ertesi gün 18 Şubat‘ta da ABB Meclis Salonunda tekrar bir araya gelerek her bir komisyonda oluşturulan bu raporlara son şeklini verecek ve hep birlikte oylayacağız.
En sonunda ortaya çıkan 10 farklı rapor bir araya getirilecek ve tek bir rapor halinde yeter karar alıcılara çözüm raporu olarak iletilecek.
Not: İki gün boyunca yeme, içme ve Elvankent Aile Yaşam Merkezine ulaşım tarafımızca karşılanacaktır.
 
Detaylı bilgiler program öncesi kurulacak olan WhatsApp grubunda duyurulacaktır.
🏠️Yer: Elvankent Aile Yaşam Merkezi, ABB Meclis Salonu
📅Tarih: 17-18 Şubat
🕙︎ Saat: 09.00-18.00
Simülasyon Hakkında:

Ankara’nın hem doğudan hem batıdan, hem içten hem de dıştan göç alıyor olması beraberinde kentsel problemleri de karşımıza çıkarmaktadır. Bu problemlerin önlenebilmesi için Başkent Gençlik Meclisi, kurguladığı “Model Başkent” Yerelde Diplomasi Simülasyonu ile Model United Nation (MUN)’e farklı bir bakış açısı katmıştır. 10 farklı alanda “Ankara 2030 Göç Politikaları Raporu” bu çalışma ile hazırlanacaktır.

Bu raporun geliştirilmesinde dört farklı ideolojik grubun kendi dünya görüşleri kapsamında geliştirecekleri çözüm önerileri ve eleştirileri ile herkes için en uygun olanın bulunması ve kabul edilmesine dayanmaktadır. Hazırlanan bu rapor yerel diplomasi yoluyla 21.yy dünyasına yarışır bir perspektif geliştirilecektir. Ankara’nın sürdürülebilir kentsel politikasının oluşturulması için komisyonlar ve parti grupları belirlenen metinler üzerinde kendi ilkeleri çerçevesinde çözümler sunarak uzlaşı kültürü ve diplomasi dinamikleri çerçevesinde çalışmalar yürütürler. Yukarıdaki metin kapsamında her parti grubu komisyonlarda temsil ettiği üyelerinin bulunduğu temalara göre politikalar üretecektir. Bu kapsamda Ankara’nın ülke içi göç ve ülke dışı göç problemlerine çözümler üretmesi beklenmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -