Salı, Temmuz 16, 2024

Projelerin, Program hedef ve öncelikleri ile olan ilgililiği

Proje yazımında karşımıza çıkan ilk sorulardan birisi “projenin teklif çağrısı hedefleri ve öncelikleri ile olan ilgilisini açıklayınız”dır. Bazı teklif formlarında bu soru ilk olarak sorulur, bazılarında ise, projenin özetinden hemen sonra sorulur, ancak bilin ki ilk değerlendirilmeye başladığınız nokta burasıdır. İlk izlenim önemlidir ve bu sorunun yanıtı, projeniz hakkında genel bir fikir verir. Yazdığınız proje, rehberde belirtilen program hedefleri ile birebir örtüşmek zorundadır. Biraz ilgili olması, ya da ilgisiz bir projenin ilgiliymiş gibi gösterilmeye çalışılması, proje teklifinizin başarısı için çok büyük bir tehdit oluşturur. Bu yüzden mutlaka program hedeflerini ve önceliklerini çok dikkatli bir şekilde okuyun. Programlarda hem genel hedef belirtilir hem de onunla alakalı bir ya da birden fazla özel hedefler belirtilir. Eğer projeniz bu hedefler ile uyum göstermiyorsa, yazdığınız proje, programın bu hedeflerine ulaşılmasına bir katkıda bulunmuyorsa projeniz ilgili bulunmayacaktır.

Bu soruya yanıt verirken yapılan en önemli hatalardan birisi, kısaca, “evet projemiz program hedefleri ile ilgilidir” diyerek soruya tatmin edici bir yanıt vermemektedir. Burada çok net olmanız gerekir. Kendi hedeflerinizi sıralayıp, bunların ilgili olup olmadığını değerlendiren kişiye bırakırsanız çok büyük risk almış olursunuz, çünkü değerlendiren kişi sizinle aynı pencereden bakmayabilir projenize.

Yapılan en önemli diğer hatalardan biri de, rehberde yazan öncelikleri kopyala-yapıştır yaparak “… birim projemiz <rehberde yazan hedefler> …” diyerek soruyu cevaplamaktır. Sizin program hedeflerini birebir kopyalamanız, projenizin artık ilgili olduğu ve direkt tam puan alacağınız anlamına gelmez.

Burada verilebilecek en güvenli cevap, “program hedefleri bunlardır, bizim hedefimiz de bunlardır, görüldüğü üzere program hedefleri ve projemizin hedefleri birbirleri ile uyumludur” tarzında bir cevaptır.

Son olarak, proje hedeflerinizi yazmak dışında, program önceliklerinden hangisi ile ilgili olarak projenizin yazıldığını da belirtmeyi unutmayın. Örneğin, projemiz, Lot -1 altında öncelik alanı 3 ile ilgili olarak hazırlanmıştır.

Verdiğiniz yanıtlara ne kadar özen gösterirseniz, laf kalabalıklığından çok direkt olarak sorulara yanıt verirseniz, projenizin geçme ihtimalini yükseltirsiniz.

Hüseyin Aktürk

Hüseyin Aktürk

AB-ilan.com & Gelbasla.com Kurucusu – Kıdemli Proje Yöneticisi

https://www.huseyinakturk.com

 

AB-ilan.com yazar içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, Kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

 

Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Atıf-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

BENZER İÇERİKLER