Pazar, Temmuz 14, 2024

Rant iddialarına konu olan arazi Ankara Gazeteciler Cemiyeti’nin çıktı

Antalya’nın yerli ve yabancı turistlerin en çok ilgisini çeken cennet ilçelerinden Kaş’ta villa ve yazlıkların bulunduğu Yarımada bölgesinde yangın çıkmış, yangın beraberinde yapılaşma iddialarını getirmişti.

İşte o yanan arazi Ankara Gazeteciler Cemiyeti’ne ait çıktı.

Ankara Gazeteciler Cemiyeti yaptığı açıklamada, yangın çıkan alanın kendi mülkü olduğunu kabul etti, “İmara açılması söz konusu olamaz,” ifadesi kullanıldı.

TELE 1 ekranlarında açıklamalarda bulunan Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, “Ankara Gazeteciler Cemiyeti bu bölgeyi doğal sit alanı olarak ilan ettirdi. Dolayısıyla bir yapılaşma olmayacağı gibi Türkiye Gazeteciler Cemiyeti de bu yapılaşmaya izin vermez,” açıklamasını yaptı. Ankara gazeteciler cemiyeti başkanı Bilgin, “yanan bölgeyi yeniden ağaçlandıracağız,” dedi. Ancak, Bilgin’in açıklamaları tartışmayı bitirmeye yetmedi.

Kaş’ta yanan arazi Doğa Programcısı Güven İslamoğlu’nun markajında

Doğa haberleri ve doğayı koruma mücadelesiyle öne çıkan CNN Türk programcısı Güven İslamoğlu sosyal medya hesabından konuya ilişkin yaptığı araştırmanın sonucunu paylaştı. İslamoğlu, mesajında, Kaş’ta yanan arazinin Ankara Gazeteciler Cemiyeti’ne ait olduğunu söyledi, “Tesis yapmayı planladıklarını açıklamışlar, yazılana bakılırsa burada villaları var. Ankara gazeteciler Cemiyeti’nin 3. Derece sit alanında arsası olması ilginç,” diyerek kuşkularını dile getirdi.

İslamoğlu, Twitter mesajında, ” (Ankara Gazeteciler Cemiyeti açıklamasında) yeşil alan kalacak demişler ama bir imar değişikliği isteği var,” sözlerine yer verdi.

 Ankara Gazeteciler Cemiyeti Oda TV’nin haberine yayın yasağı getirtti

Öte yandan, Oda TV’nin daha önce duyurduğu ve Ankara Gazeteciler Cemiyeti’nin Kaş’taki planlarına ilişkin “Milyonluk Rant” başlıklı haberi de İslamoğlu’nun paylaşımı ile bir kez daha gündeme geldi.

Oda TV’nin haberinde,  Ankara Gazeteciler Cemiyeti’nin Kaş’ta yeşil alan ve doğal park olarak ayrılan arazileri imara açmak istediği ve bunun için özel bir imar planı hazırlandığı ifade edildi.

Oda TV’nin  haberine göre, daha önce iki kez koruma kurulunca reddedilen cemiyetin imar revizyonu talebi 110 dönümlü arazide, tatil köyü, turistik tesislere, konut ve rekreasyon alanını kapsıyor. Tepki çeken imar revizyonuna ilişkin Ankara Gazeteciler Cemiyeti’nin 30 Eylül 2018 tarihinde “bu çalışmanın sonunda büyük kazanımlar elde edeceğimize ve cemiyetimizin yarınlarının garanti altına alınacağına inancımız tamdır,” ifadelerinin yer alması dikkat çekti.

Edinilen bilgilere göre, Oda TV’nin Ankara Gazeteciler Cemiyeti’ni hedef alan “Milyonluk Rant” başlıklı haberine Ankara Gazeteciler Cemiyeti mahkeme kararıyla yayın yasağı getirilmesine neden oldu. Haber, Oda TV internet sitesinden kaldırıldı. Yayın yasağı sonrası, basın özgürlüğünü savunma amaçlı kurulan Ankara Gazeteciler Cemiyeti’nin bir yayıncı kurumun haberine yasak getirmesi tepkilere neden oldu.

 

 

BENZER İÇERİKLER